Jak tynkować sufit gęstożebrowy?

 

Na przykładzie tynkowania sufitu gęstożebrowego pokazujemy obróbkę Knauf MP 75 SL. Tynk gipsowy Knauf MP 75 SL doskonale nadaje się na sufity, ponieważ jest super lekki - ma bardzo niski ciężar właściwy. Łatwo się z nim pracuje, jest lekki w obróbce, świetnie kryje i ma wysoką wydajność.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
trudny

 

 

ZALETY Knauf MP 75 SL

  • Knauf MP 75 SL to tynk gipsowy o niskim ciężarze właściwym z dodatkiem kruszyw lekkich, które zapewniają łatwą obróbkę i wysoką wydajność.
  • Tynk Knauf MP 75 SL jest bardzo wydajny - zużycie na m2 przy standardowej grubości 10 mm to tylko 7 kg. 
  • Tynk przeznaczony jest do wszystkich pomieszczeń o standardowej wilgotności powietrza, łącznie z kuchniami i łazienkami o normalnym przeznaczeniu, gdzie poziom wilgotności jest podwyższony tylko czasowo.
  • Knauf MP 75 SL, jak wszystkie tynki gipsowe, wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża - tynk oraz woda zarobowa wnikają w pory podłoża. W porach podłoża powstają krystality działające jak niezliczone kotwiczki, dzięki którym tynk trwale wiąże się z podłożem. 


 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Narzut tynku

Na dozowniku wody w maszynie ustawiamy gęstość materiału, po czym rozpoczynamy narzut. Powierzchnię wyrównujemy łatą H.

 
 

Krok 2.

Trapezowanie

Po odczekaniu około 50 minut, sufit trapezujemy. Kontrolujemy płaszczyzny.

 
 

Krok 3.

Wtapianie siatki

W przypadku tynkowania stropu gęstożebrowego, wklejamy na całą powierzchnię sufitu siatkę z włókna szklanego Knauf Profix. Odmierzamy siatkę, wtapiamy ją w narzucony tynk, pamiętając o 10 cm zakładach siatki na siatkę.

 
 

Krok 4.

Drugi narzut tynku

Po odczekaniu stosownej chwili - czas jest zależny od rodzaju podłoża, temperatury otoczenia, grubości narzuconego tynku uprzedniej warstwy jak i od jego gęstości - przystępujemy do drugiego narzutu, po czym ściągamy tynk łatą H.

 
 

Krok 5.

Trapezowanie

Po około 60 minutach sufit trapezujemy.

 
 

Krok 6.

Piórowanie

Czas na piórowanie - czyli wstępne wygładzenie powierzchni tynku oraz wprowadzenie korekt na powierzchni.

 
 

Krok 7.

Wygładzanie finiszowe

Zraszamy sufit wodą i zacieramy gąbką w celu uzyskania „mleczka” czyli masy którą wygładzimy sufit. Ostateczne wygładzenie wykonujemy piórem lub blichówką.

 
 

Krok 8.

Uwaga

Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń aż do wyschnięcia tynków oraz o ogrzewaniu pomieszczeń w okresie zimowym.