Jak wykonać tynk z fakturą?


Zalety Knauf MP 75 L-F Faktura

 

 

Jak wykonać tynk z fakturą?

 

Tynk Knauf MP 75 L-F Faktura to lekka i wydajna zaprawa gipsowa z kruszywem wapiennym. Dzięki zawartości kruszywa, pozwala uzyskać powierzchnie ścian i sufitów o fakturze drobnego piasku.

Zobacz, jak wykonać tynk Knauf MP 75 L-F Faktura krok po kroku!

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
średni

 

 

ZALETY Knauf MP 75 L-F Faktura

  • ściany i sufity otynkowane Knauf MP 75 L-F Faktura można wielokrotnie przemalowywać – faktura tynku zawsze pozostaje taka sama i w nienaruszonym stanie
  • jak wszystkie tynki gipsowe, Knauf MP 75 L-F Faktura tworzy przyjemny, ciepły i zdrowy klimat wnętrz
  • za pomocą tynku można nadać wnętrzom nowoczesny, industrialny charakter, podkreślić ich układ lub funkcjonalność


WAŻNE INFORMACJE -  przeczytaj, zanim rozpoczniesz pracę

  • Knauf MP 75 L-F Faktura to tynk jednowarstwowy
  • tynk przeznaczony jest do nanoszenia na ściany i sufity, na wszystkie typy podłoża wewnątrz budynków
  • do stosowania w pomieszczeniach o wilgotności do 70%, w których minimalna temperatura wynosi +5 stopni Celsjusza
  • minimalna grubość tynku to 8 milimetrów, a maksymalna to 50 milimetrów
 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Przygotowanie pomieszczenia do tynkowania

Na początku zabezpieczamy stolarkę okienną i drzwiową przed uszkodzeniem mechanicznym i zabrudzeniem. Zabezpieczamy miejsca na gniazdka elektryczne. Oczyszczamy powierzchnię tynkowaną z kurzu oraz innych elementów zmniejszających przyczepność tynku.

 
 

Krok 2.

Gruntowanie

Następna bardzo ważna czynność to gruntowanie. UWAGA! Podłoża betonowe, np. słupy czy wieńce gruntujemy za pomocą środka gruntującego Knauf Betokontakt. Jest to grunt sczepny, który poprawia przyczepność tynku. Podłoża bardzo chłonne, typu gazobeton czy ytong, gruntujemy gruntem Knauf Grundiermittel 90. Podłoża mniej chłonne typu pustaki ceramiczne czy cegła gruntujemy gruntem Knauf Grundiermittel 60.

 
 

Krok 3.

Osadzanie narożników zewnętrznych

W otwory drzwiowe wstawiamy równe deski, przycięte na szerokość muru plus grubość tynku, które ułatwią nakładanie tynku na wymaganą grubość oraz zachowanie pionu.

 
 

Krok 4.

Zabezpieczenie siatką Knauf Profix

Miejsca w których łączą się podłoża o różnej chłonności zabezpieczamy siatką zbrojącą PROFIX. W przypadku łączenia siatki z siatką, zakład powinien wynosić minimum 10 cm.

 
 

Krok 5.

Tynkowanie

Narzut tynku wykonujemy poprzez równomierne przesuwanie końcówki natryskowej. Ściągamy łatą H, wyrównujemy, sprawdzamy gdzie brakuje materiału, po czym dorzucamy tynk, jeśli jest to konieczne. Jeszcze raz ściągamy łatą H. Kontrolujemy piony i płaszczyzny za pomocą poziomnicy. W razie konieczności powtarzamy dorzut, wyrównujemy i znowu kontrolujemy poziomnicą powierzchnię.

 
 

Krok 6.

Piórowanie

Następnie rozpoczynamy piórowanie - jest to wstępne wygładzanie powierzchni tynku oraz drobne wprowadzenie korekt na powierzchni. Czekamy chwilę, zraszamy ściany wodą, po czym zacieramy gąbką w celu uzyskania mocno chropowatej powierzchni.

 
 

Krok 7.

Wyprowadzanie narożników i wygładzanie

Czas na wyprowadzenie narożników. Robimy to heblem kątowym. Kolejnym elementem jest wyprowadzenie narożników szpachelką kątową. Ostatnim etapem jest zacieranie gąbką w celu uzyskania drobnej faktury nakrapianego piasku na powierzchni tynku. Stąd też wywodzi się nazwa tynku Knauf MP 75 L-F Faktura.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Grundiermittel 60
Środek gruntujący do powierzchni chłonnych
 
Knauf Betokontakt
Środek gruntujący do betonu
 
Knauf Grundiermittel 90
Środek gruntujący do powierzchni bardzo chłonnych