Jak wykończyć narożniki z płyt g-k?


Rodzaje narożników

 

 

Jak wykończyć narożniki z płyt g-k?

 

Profile narożnikowe Knauf SHEETROCK gwarantują trwałość i wytrzymałość naroży.

Profile narożnikowe Knauf SHEETROCK wykonane są z ocynkowanej blachy stalowej pokrytej wysokiej jakości papierem. Gwarantuje to wytrzymałość naroży i świetną przyczepność mas szpachlowych oraz farb w trakcie prac wykończeniowych. Są trwalszą alternatywą dla perforowanych profili aluminiowych. Można je montować ręcznie lub przy pomocy aplikatora Knauf Hopper. Nauczymy Cię, jak to zrobić!

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
łatwy

 

 

RODZAJE NAROŻNIKÓW

Knauf DALLAS - profil zewnętrzny 90°
  • idealny do wykańczania miejsc szczególnie narażonych na uszkodzenia, takich jak ciągi komunikacyjne, korytarze, przejścia itp.
  • alternatywa dla perforowanych profili aluminiowych, które są giętkie i wrażliwe na uderzenia
  • wymiary: 20,5 x 20,5 mm, długość: 3,05 m


Knauf LAS VEGAS - wewnętrzny 90°
  • idealny do wykańczania naroży wewnętrznych, w których istnieje duże ryzyko powstawania pęknięć, np. w domach szkieletowych
  • pozwala wyrównać linię styku ścian przy malowaniu powierzchni farbami o kontrastowych kolorach
  • wymiary: 10 x 10 mm, długość: 3,05 m


Knauf GOPPINGER - półnarożnik L-kształtny
  • dopasowany do grubości płyt, np. przy oknach, ościeżnicach itp.
  • sprawdza się też przy elementach architektonicznych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych - do wykańczania półek, zabudów itp.
  • wymiary: 25 x 12,5 mm, długość: 3,05 mMONTAŻ NAROŻNIKÓW


Do montażu profili narożnikowych (wklejania i szpachlowania) stosuje się gotową masę szpachlową Knauf Fill&Finish Light lub masę szpachlową Knauf Uniflott. Warstwę masy należy równomiernie rozprowadzić na narożu, osadzić docięty na wymiar profil, docisnąć go dokładnie i zebrać szpachelką nadmiar masy. Dalsze prace wykończeniowe można rozpocząć po wyschnięciu masy pod narożnikiem.


Profile narożnikowe można osadzać ręcznie lub za pomocą aplikatora Knauf Hopper. Zobacz, jak to zrobić!


 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Czego potrzebujesz

Do montażu narożników Knauf Sheetrock potrzebujemy: metrówki, ołówka, nożyc do cięcia profili, szpachlę, kielenkę, rolkę do narożników z rączką, pacę, mieszadło SHEETROCK oraz wygodny aplikator Hopper.

 
 

Krok 2.

Docinanie

Profile narożnikowe Knauf Sheetrock są łatwe do cięcia. Przed wykonaniem prac montażowych wycinamy potrzebną nam długość profila za pomocą nożyc do cięcia profilii. Taki sposób cięcia zapobiega przegrzaniu stali oraz uszkodzeniu papieru.

 
 

Krok 3.

Masa do montażu

Narożniki mogą być montowane przy użyciu gotowej masy Knauf SHEETROCK Fill & Finish lub masy Knauf Uniflott, przeznaczonej do łączenia płyt gipsowo-kartonowych. UWAGA! Wszystkie profile zawsze montujemy stroną metalową do narożnika.

 
 

Krok 4.

Montaż ręczny

Na wstępie mieszamy masę mieszadłem Sheetrock aż do uzyskania równomiernej konsystencji. Szpachelką nakładamy warstwę masy na płyty gips-kartonowe, ustawiamy narożnik, dociskamy brzegi szpachelką, a następnie zbieramy nadmiar masy. Czekamy do wyschnięcia masy pod narożnikiem, po czym przystępujemy do dalszej obróbki, czyli nakładania masy, szpachlowania i szlifowania, celem wykończenia powierzchni.

 
 

Krok 5.

Montaż przy pomocy aplikatora Hopper

Masę Knauf SHEETROCK Fill & Finish rozcieńczamy do odpowiedniej konsystencji, dodając maksymalnie 1 l wody na opakowanie 20 kg (jedno wiadro). Tak przygotowany materiał wlewamy do Hopper’a i zamykamy pokrywę, co zapobiegnie wysychaniu materiału. Przycięty na wymiar profil Knauf SHEETROCK przesuwamy płynnym ruchem przez otwór, dzięki temu urządzenie aplikuje masę równomiernie, na całej długości narożnika. Profil umieszczamy w narożu i za pomocą szpachelki, z odpowiednią siłą, dociskamy go do narożnika. Dalsze prace wykończeniowe wykonujemy dopiero po przeschnięciu masy pod profilem. Aby osadzić narożnik zewnętrzny zmieniamy w naszym aplikatorze Hopper kształtki, na pasujące do tego narożnika. Po nałożeniu na narożnik masy osadzamy go wstępnie, po czym sprawdzamy położenie za pomocą poziomicy. Następnie dociskamy profil używając specjalnych rolek do narożników zewnętrznych. Rolki, dzięki stożkowemu ukształtowaniu, dokładnie dociskają brzegi narożnika, co gwarantuje jego dobre umocowanie, jednocześnie nie powodując przesunięcia od wcześniej ustawionego pionu.

 
 

Krok 6.

Uwaga

Pamiętajmy, wszystkie profile montujemy stroną metalową do narożnika

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Uniflott
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Fill&Finish Light
Gotowa masa szpachlowa
 
Knauf „Dallas” metalowo-papierowy narożnik zewnętrzny
Narożnik zewnętrzny 90°
 
Knauf „Göppinger” metalowo-papierowy narożnik L-kształtny
Półnarożnik L-kształtny
 
Knauf „Las Vegas” wewnętrzny narożnik metalowo-papierowy
Narożnik wewnętrzny 90°
 
Knauf Hopper pojemnik na masę
Pojemnik na masę
 
Knauf Rolka do narożników zewnętrznych z rączką
 
Knauf Mieszadło do gotowych mas szpachlowych