Który tynk gipsowy wybrać?

 

O wyborze tynku decydują potrzeby inwestora, uwzględniające wygląd i właściwości użytkowe tynku. Istotna jest wielkość inwestycji, harmonogram prac, wydajność, plastyczność zaprawy tynkarskiej, łatwość obróbki, rodzaj podłoża, a także możliwość wykonania tynku ręcznie lub maszynowo.

 

 

WYDAJNE TYNKI MASZYNOWE


W przypadku dużych powierzchni i krótkich terminów realizacyjnych najlepszym rozwiązaniem jest położenie tynków maszynowych. Najbardziej popularne maszynowe tynki gipsowe to Knauf MP 75 oraz Knauf MP 75 L, które można nakładać na różne rodzaje podłoży. Knauf MP 75 L jest lżejszy i łatwiejszy w obróbce. Wymienione właściwości ułatwiają pracę tynkarzy i przyspieszają proces realizacji inwestycji, co często ma ogromne znaczenie z punktu widzenia finansowania budowy. Jeśli dodatkowo zależy nam na zwiększonej wydajności materiału, warto wykorzystać tynk Knauf MP 75 SL. Jego zużycie na m2 przy standardowej grubości 10 mm to tylko 7 kg. Przynosi to konkretne oszczędności, zwłaszcza na dużych powierzchniach, co oczywiście przekłada się na finanse.




Tynk Knauf MP 75 Diamant odporny na uszkodzenia
TYNK ODPORNY NA USZKODZENIA MECHANICZNE


W przypadku obiektów użyteczności publicznej, gdzie z uwagi na duże natężenie ruchu  użytkowników, zwłaszcza ściany narażone są na uszkodzenia mechaniczne, potrzebny jest tynk szczególnie wytrzymały i odporny na zarysowania. Takie właściwości posiada Knauf MP 75 Diamant, który po położeniu i wyschnięciu jest najtwardszym tynkiem gipsowym, dostępnym na polskim rynku. Jego zastosowanie pozwoli cieszyć się inwestorowi przez długie lata estetycznym wyglądem wnętrz  oraz uniknąć kosztownych remontów. 



TYNK NA OGRZEWANIE ŚCIENNE


W obiektach, w których zastosowano co raz bardziej popularne systemy ogrzewania ściennego, potrzebny jest natomiast tynk, który będzie dobrze przewodził ciepło do wnętrz oraz nie odkształcał się i nie pękał pod wpływem ciepła. Takie cechy posiada tynk gipsowo-wapienny Knauf MP 75 G/F Lekki, dzięki odpowiedniej recepturze łączącej dwa minerały: gips i wapno.



Tynki ręczne do remontu pomieszczeńTYNKI W PRZYPADKU REMONTU


W sytuacji, kiedy nie ma możliwości użycia agregatu tynkarskiego albo inwestor chce położyć tynki we własnym zakresie,  można sięgnąć po ręczne tynki gipsowe Knauf Rotband i Knauf Goldband. Knauf Rotband posiada podwyższony parametr przyczepności, dzięki czemu zalecany jest szczególnie na niechłonne powierzchnie betonowe sufitów  lub elementów wykonanych z prefabrykatów betonowych. Knauf Goldband można stosować na każde szorstkie podłoże, ale najlepiej sprawdza się jako tynk renowacyjny.





KONIECZNIE PAMIĘTAJ O GRUNTOWANIU!


Ponieważ tynki gipsowe są tynkami jednowarstwowymi, wymagają gruntowania podłoża. Podłoże należy oczyścić i wysuszyć, a następnie zagruntować. Na podłoża chłonne o chropowatej powierzchni, takie jak cegły czy  pustaki stosujemy środek gruntujący Knauf Grundiermittel, wyrównujący chłonność podłoża. Na podłożą niechłonne o zwartej i gładkiej powierzchni, takie jak stropy żelbetowe i elementy betonowe, stosujemy Knauf Betokontakt, który zwiększa przyczepność tynku gipsowego do podłoża.



 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Grundiermittel 60
Środek gruntujący do powierzchni chłonnych
 
Knauf MP 75
Maszynowy tynk gipsowy
 
Knauf MP 75 SL
Maszynowy tynk gipsowy, super lekki
 
Knauf Betokontakt
Środek gruntujący do betonu
 
Knauf Grundiermittel 90
Środek gruntujący do powierzchni bardzo chłonnych
 
Knauf MP 75 Diamant
Maszynowy tynk gipsowy o podwyższonej twardości
 
Knauf MP 75 G/F Therm
Maszynowy tynk gipsowo-wapienny na ogrzewanie ścienne
 
Knauf MP 75 L
Maszynowy tynk gipsowy, lekki