Komfort akustyczny w Twoim domu


Zobacz, jak zapewnić optymalną akustykę pomieszczeń

NA CZYM POLEGA KOMFORT AKUSTYCZNY W DOMU I MIESZKANIU?
CISZA I SPOKÓJ - ELIMINACJA HAŁASU
 
Cisza w domu to podstawa dobrego samopoczucia. Nic nie jest w stanie tak szybko wyprowadzić nas z równowagi, jak dźwięki ulubionych przebojów sąsiada, odgłosy rozmów dobiegające zza ściany czy pies, który ujada, bo jego właściciel wyszedł do pracy. Nawet niezbyt głośne dźwięki mogą być uciążliwe, jeżeli są jednostajne i niepożądane, np. hałas z urządzeń wentylacyjnych, czy bieganie dzieci w mieszkaniu powyżej.
 
PEŁNA SWOBODA - POCZUCIE PRYWATNOŚCI
 
To sposób na ochronę naszej prywatności - w domu chcemy się czuć nieskrępowani, bez obaw że sąsiedzi uczestniczą w naszym życiu prywatnym, słuchając treści rozmów. Chcemy robić to na co mamy ochotę, nie przeszkadzając innym.
 
DOSKONAŁA SŁYSZALNOŚĆ - LIKWIDACJA POGŁOSU
 
Na pogorszenie komfortu przebywania w pomieszczeniach może też wpływać pogłos, popularnie nazywany echem.  Nie czujemy się dobrze we wnętrzach w których nasz głos odbija się od ścian. W pomieszczeniu powstaje nieprzyjemny klimat akustyczny i obniża się słyszalność dźwięków. Wygoń echo z domu!
 
DŹWIĘK W JAKOŚCI 3D – DOSKONAŁE PARAMETRY AKUSTYCZNE POMIESZCZEŃ
 
Coraz więcej osób ma w swoich domach zaawansowany sprzęt audio, który oferuje doznania dźwiękowe na najwyższym poziomie – podczas oglądania filmu czy słuchania muzyki chcemy w pełni korzystać z tych możliwości, by poczuć się jak w kinie lub na sali koncertowej.
 
JAK ZAPEWNIĆ KOMFORT AKUSTYCZNY?

WYBIERZ SYSTEMY SUCHEJ ZABUDOWY KNAUF
 
Systemy suchej zabudowy Knauf są najlepszym rozwiązaniem, gdy zależy nam na wyciszeniu pomieszczeń, likwidacji pogłosu lub zapewnieniu najlepszych warunków rozchodzenia się dźwięku. Lekkie konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych doskonale izolują lub chłoną dźwięk, w zależności od rodzaju płyt, jakie wybierzemy. W ofercie Knauf znajdują się płyty o podwyższonych parametrach w zakresie izolacyjności akustycznej, jak również płyty pochłaniające dźwięki w kilkudziesięciu wzorach perforacji. Systemy suchej zabudowy mają jeszcze inne istotne zalety - są korzystne cenowo, łatwe i szybkie w instalacji. Wiele możliwych kombinacji i wariantów zastosowania, pozwala wybrać rozwiązanie optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.
POKONAJ HAŁAS

Gdy budujemy nowy dom, już na etapie projektowania powinniśmy wybierać rozwiązania, które zapewnią komfort akustyczny. Normy budowlane dokładnie określają, jaka  musi być minimalna izolacyjność akustyczna ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Kupując mieszkanie, należy się zastanowić, czy i które pomieszczenia wymagają wyciszenia. Jeżeli w wykończonym domu lub mieszkaniu dokucza nam hałas, warto pomyśleć o remoncie, tak by wyeliminować uciążliwe dźwięki. Dla własnej wygody można przyjąć, że poziom izolacyjności akustycznej ścian wewnętrznych powinien wynosić minimum 38dB, a stropów minimum 45 dB.  

PAMIĘTAJ! Hałas w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zwykle nie jest zauważany od razu. Uciążliwy sąsiad może pojawić się dopiero po czasie, a dźwięk z szybu windy, który początkowo nie przeszkadzał, z czasem zaczyna denerwować.

Dźwięki silnie uciążliwe w domu i mieszkaniu:

  • hałasy z ruchliwej ulicy, trakcji kolejowej, lotniska
  • hałasy od sąsiadów – dźwięk telefonu, głośne rozmowy, oglądanie telewizji, muzyka, szczekanie psa, bieganie dzieci w mieszkaniu powyżej
  • hałasy z szybu windy i instalacji budynku – z centralnego ogrzewania, z urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych
RÓB TO, NA CO MASZ OCHOTĘ I NIE PRZESZKADZAJ INNYM

Warto się zastanowić, czy nasze zachowanie nie jest powodem frustracji innych osób z którymi dzielimy przestrzeń – pozostałych domowników, sąsiadów. Każdy ma inną wrażliwość na hałas i inne przyzwyczajenia. Wyciszając niektóre pomieszczenia, zapewnimy sobie poczucie prywatności i swobodę zachowań. Głośne słuchanie muzyki, a nawet gra na ulubionym instrumencie wcale nie musi być uciążliwa dla sąsiadów!

Które pomieszczenia warto wyciszyć:

  • sypialnię dla zapewnienia intymności
  • pokój dziecka, które gra na instrumencie
  • salon w których głośno oglądasz telewizję lub słuchasz muzyki
  • pion wodno-kanalizacyjny w łazience, by wyeliminować hałas podczas korzystania z toalety

PAMIĘTAJ!
W budynkach wielorodzinnych bardzo ważne jest wyciszenie ściany oddzielającej Cię od sąsiadów, jeżeli nie chcesz by słyszeli Twoje rozmowy z innymi domownikami
 
SPOSOBY NA WYCISZENIE POMIESZCZEŃ
GDY PLANUJESZ BUDOWĘ DOMU LUB GENERALNY REMONT MIESZKANIA


WYBIERZ ŚCIANY SZKIELETOWE Z PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

Ściany szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych są nowoczesną alternatywą dla standardowych ścian działowych wykonanych w technologii mokrej. Ściany szkieletowe zawdzięczają wysoką izolacyjność akustyczną warstwowej budowie. Ich konstrukcja  składa się z profili systemowych, okładziny z płyt gipsowo-kartonowych oraz wełny mineralnej wypełniającej wnętrze ściany. 

Dla przykładu, ściana żelbetowa o grubości 12 cm ma izolacyjność akustyczną Rw na poziomie 53 dB. Ściana szkieletowa o grubości 12,5 cm w systemie Knauf może mieć izolacyjność akustyczną od 45 do nawet 66 dB, w zależności od tego jaką konstrukcję wybierzemy i jaki zastosujemy rodzaj płyty. Ściana szkieletowa jest przy tym wielokrotnie lżejsza od ściany żelbetowej – waży około 45 kg/m2, ściana żelbetowa około 260 kg/m2.




ZAINSTALUJ SUFIT PODWIESZANY

Instalacja sufitu podwieszanego jest dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na izolacji
 akustycznej stropu i ochronę przed hałasem z wyższej kondygnacji. Metalową konstrukcję mocujemy za pomocą specjalnych łączników i wieszaków do sufitu, a
 następnie izolujemy ją wełną mineralną i okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. O  właściwościach wygłuszających sufitów podwieszanych decyduje nie tylko rodzaj i grubość warstwy izolacji, ale również odległość konstrukcji od stropu



GDY NIE CHCESZ PRZEPROWADZAĆ DUŻEGO REMONTU

ZAMONTUJ "PRZEDŚCIANKĘ"

Najprostszym sposobem na poprawienia izolacyjności akustycznej ścian jest montaż tzw. „przedścianki”. Do istniejącej ściany mocujemy konstrukcję metalową, wypełniamy ją wełną mineralną i obkładamy płytą gipsowo-kartonową. „Przedścianka” Knauf z jedną warstwą płyty  może obniżyć poziom hałasu zza ściany  nawet o 16 dB. Gdy zależy nam na uzyskaniu wyższych parametrów, najlepiej wybrać system z dwiema warstwami płyty.





CICHA PODŁOGA


Jeżeli masz małe dzieci, które biegają po mieszkaniu i głośno się bawią, pomyśl również o wyciszeniu podłogi. Zachowanie Twoich pociech nie będzie przeszkadzało mieszkającym poniżej sąsiadom.

System suchego jastrychu Knauf Brio lub Knauf Dual Floor
Suchym jastrychem nazywane są twarde płyty gipsowo-kartonowe lub  gipsowo-włóknowe, które układamy jedno- lub dwuwarstwowo jako podkład pod posadzkę. Poprawa izolacyjności akustycznej stropu to nie jedyna zaleta suchych jastrychów. Podkład z płyt jest lekki, nie obciąża stropu, zwiększa ochronę przeciwpożarową pomieszczenia, a także ociepla podłogę. To świetne podłoże dla wszystkich typów okładzin.
WYGOŃ ECHO Z DOMU


Pogłos, nazywany potocznie echem, to problem który często pojawia się w nowoczesnych, minimalistycznie zaaranżowanych wnętrzach. W wysokich, przestronnych pomieszczeniach bez zasłon i dywanów fale dźwiękowe nie napotykają na żadne przeszkody i bez strat odbijają się od ścian oraz sufitów. Nawet cicha rozmowa lub oglądanie telewizji powoduje hałas pogłosowy. Rozwiązaniem problemu jest montaż sufitu podwieszanego z okładziną z perforowanej płyty Knauf Cleaneo Akustik, który ma właściwości dźwiękochłonne.
DŹWIĘK W NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI


Pochłanianie dźwięku jest istotnym parametrem w pokojach zaprojektowanych do używania kina domowego lub wysokiej klasy sprzętu audio. Aby stworzyć doskonałe warunki akustyczne w pomieszczeniu należy zainstalować sufit podwieszany z wykorzystaniem płyty gipsowo-kartonowej Knauf Cleaneo Akustik. Dodatkowo, możemy zwiększyć izolacyjność akustyczną ścian montując „przedścianki” z  okładziną z płyty Knauf Silentboard. Dzięki temu nawet głośne oglądanie filmu czy słuchanie muzyki nie będzie przeszkadzało innym domownikom lub sąsiadom.
Więcej informacji o Domu perfekcyjnie dopasowanym
ZOBACZ TAKŻE:
PASYWNA OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA
KNAUF DESIGN - MIESZKAJ PIĘKNIE
EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA