3 sposoby, jak obudować wannę

 

Wanny goszczą w naszych łazienkach już od wielu lat i wciąż nie tracą na popularności. Wanny wolnostojące zajmują więcej miejsca, dlatego są rzadziej wybierane. Gdy już wybierzmy wannę do zabudowy, trzeba zdecydować czym ją obudować i jak wykończyć.

 

 

JAK OBUDOWAĆ WANNĘ? POZNAJ ROZWIĄZANIA

Obudowa gotowa

To zwykle panele z akrylu lub płyty, ale bywają też gotowe obudowy z drewna, szkła. Jeżeli decydujemy się na gotową obudowę, to najlepiej kupić ją razem z wanną, od tego samego producenta. Mamy gwarancję, że będą dobrze dopasowane, zarówno wymiarami, jak i wyglądem, np. będą miały ten sam odcień akrylu.

Gotową osłonę mocuje się zatrzaskami do krawędzi wanny, łatwo ją też zdjąć i stanowi ostateczne wykończenie.


Obudowa murowana

Wykonywana jest z bloczków z betonu komórkowego, łączonych sobą zaprawą klejową. Taką obudowę można wykończyć dowolnym materiałem.


Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Temu rozwiązaniu przyjrzymy się bliżej, ponieważ płyty gipsowo-kartonowe to znakomity materiał do zabudowy wanny. Płyty przykręca się do metalowego stelaża, zrobionego z profili.  W ten sposób możemy obudować zarówno wannę prostokątną, jak i z zaokrąglonymi bokami. Do wanien zaokrąglonych trzeba wybrać specjalną płytę, którą można wyginać, np. płytę Knauf giętką.

Należy pamiętać, że łazienka jest pomieszczeniem mokrym, dlatego do obudowy wanny zawsze stosujemy  płytę Knauf impregnowaną, o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Obudowę dodatkowo uszczelniamy folią w płynie Knauf Hydro Flex.

Zastosowanie suchej zabudowy Knauf w łazience

DLACZEGO OBUDOWA Z PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH TO NAJLEPSZY WYBÓR?

Obudowa wanny z płyt gipsowo-kartonowych, nie wymaga tak zwanych prac „mokrych”, dlatego czas jej wykonania jest krótszy, a sama konstrukcja jest lżejsza od obudowy murowanej.

Z kolei jej przewaga nad gotową obudową jest taka,  że można ją wykończyć dowolnym materiałem – płytkami ceramicznymi, mozaiką, drewnem, według indywidualnych upodobań inwestora.


Więcej zastosowań suchej zabudowy w łazience

Systemy suchej zabudowy sprawdzą się w łazience nie tylko do obudowy wanny. Służą również do obudowy misek ustępowych, bidetów i pionów kanalizacyjnych. Za ich pomocą można wykonać ściankę prysznicową, a także łatwo „wyczarować” wnękę albo półkę.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Płyta Impregnowana HA13
Do pomieszczeń wilgotnych
 
Knauf Hydro Flex
Folia w płynie
 
Knauf Uniflott Impregnowany
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Płyta Impregnowana HA15
Do pomieszczeń wilgotnych