Czym przykleić mozaikę? Jaki klej wybrać

 

Przed przystąpieniem do klejenia mozaiki warto dobrać właściwy klej i zaplanować rozmieszczenie tak, aby w miejscach najbardziej widocznych była umieszczona główna kompozycja.

 

 

MOZAIKA OZDOBI WNĘTRZE

Mozaika to małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do 3 cm. Najczęściej wykonane są z ceramiki, gresu, szkła lub kamienia naturalnego. Elementy, które tworzą wzory i ornamenty, połączone są siatką plastikową lub specjalnym papierem. Dzięki temu praca glazurnika szybsza, ale wymaga wiedzy i szczególnych umiejętności. Przed przystąpieniem do klejenia mozaiki warto dokładnie zaplanować jej kompozycję i rozmieszczenie, tak aby w miejscach najbardziej widocznych była umieszczona główna kompozycja.

Zastosowanie mozaiki daje nieograniczone możliwości kompozycyjne. Mozaiki sprawdzają się one zarówno na płaskich podłożach (ściany, podłogi, obudowa wanien), jak i na trudnych, nieregularnych powierzchniach łukach czy kolumnach.

WAŻNE JEST PODŁOŻE

Podłoże pod mozaiki musi być idealnie równe. Drobne elementy przykleja się na bardzo cienkiej warstwie zaprawy. Rozprowadza się ją grzebieniem o najdrobniejszych zębach - maksymalnie o wielkości do 4 mm.  Po przeciągnięciu pacy po powierzchni kleju powinny powstać równoległe bruzdy. Zbyt gruba warstwa kleju może spowodować zapadanie się kostek mozaiki i wypływanie zaprawy ze szczelin.


PRECYZYJNE KLEJENIE

Klej powinien całkowicie wypełniać przestrzeń pod mozaiką. Kostki mozaiki należy jednakowo dociskać, dzięki temu powierzchnia będzie idealnie równa. Jeśli okładzina mozaikowa styka się z innymi płytkami, których grubość jest większa, trzeba tak przygotować podłoże, aby w efekcie lica sąsiadujących płaszczyzn były na jednakowym poziomie. Najlepszym sposobem jest wklejenie cienkiej płyty gipsowej, zbrojonej włóknem szklanym. Po zakończeniu klejenia, należy dokładnie usunąć resztki zaprawy z powierzchni mozaiki.


JAKI KLEJ WYBRAĆ?

Do przyklejania mozaiki na typowych podłożach mineralnych, takich jak tradycyjne tynki cementowe, można zastosować uelastycznioną zaprawę klejową np. Knauf K2 Szary elastyczny klej do płytek C2T. Jeśli zaś będziemy ją przyklejać na płyty gipsowo-kartonowe, powinniśmy wybrać zaprawę o zwiększonej elastyczności i przyczepności np. Knauf K4 Szary wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek C2TES1. W przypadku mozaiki marmurowej konieczne jest zastosowanie zaprawy klejowej na bazie białego cementu, np. Knauf K2 Biały, który nie powoduje przebarwień i nie będzie przebijał na brzegach w razie zabrudzenia krawędzi płytek. Klej nie powoduje też przebarwień na powierzchni nasiąkliwej kamiennej okładziny.


NA KONIEC FUGOWANIE

Fugowanie można rozpocząć, gdy klej całkowicie wyschnie. Mozaikę fuguje się tak samo, jak wszystkie inne rodzaje płytek, chociaż wypełnienie przestrzeni pomiędzy małymi elementami wymaga większej precyzji. Jeżeli robisz to po raz pierwszy, warto wykonać najpierw wykonać próbę na małej powierzchni.

Do spoinowania mozaiki zastosuj Knauf Fugę elastyczną, która występuje w szerokiej gamie kolorystycznej (24 kolory do wyboru), dzięki temu łatwo dobrać odpowiedni odcień do koloru mozaiki.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf ELASTIC PLUS Fuga Elastyczna 2-15 mm
Fuga elastyczna 2 - 15 mm
 
Knauf Fuga Elastyczna / Flexfuge 2-10 mm
Fuga elastyczna 2 - 10 mm
 
Knauf K2 Biały
Elastyczny, biały klej do płytek C2TE
 
Knauf K2 Szary
Elastyczny klej do płytek C2TE