Jak zapewnić sobie komfort na poddaszu?

 

Na co zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się komfortowym poddaszem? Każdy, kto buduje dom z poddaszem albo adaptuje strych do celów mieszkalnych, chce po zakończeniu prac mieszkać bezpiecznie, wygodnie i ładnie.Zastosowanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, to rozwiązanie najczęściej wybierane zarówno przez architektów, jak i inwestorów.

 

 

ODPORNOŚĆ OGNIOWA W ZABUDOWIE PODDASZY

Płyty gipsowo-kartonowe należą do klasycznych materiałów przeciwpożarowych. Zastosowanie zabudowy z płyt ogniochronnych Knauf pozwala na wykonanie zabudowy poddasza w klasie do REI60. Kompletny system zabudowy poddasza z zastosowaniem konstrukcji stalowej oraz wypełnienia z wełny mineralnej chroni również przed wilgocią, hałasem czy zimnem. Zastosowanie płyt ogniochronnych znacznie ogranicza ryzyko powstawania spękań, dzięki zawartości w rdzeniu włókna szklanego.


STABILNA KONSTRUKCJA, CZYLI BEZPIECZEŃSTWO I ESTETYKA

Podstawę konstrukcji dachu stanowią więźba oraz pokrycie. Wszystkie elementy drewniane powinny być zaimpregnowane preparatami chroniącymi przed korozją biologiczną, czyli powstawaniem pleśni, grzybów lub atakiem owadów. Można zakupić tarcicę impregnowaną ciśnieniowo w tartaku, albo zaimpregnować drewno na placu budowy, stosując się do wskazówek producenta impregnatów. Konstrukcję dachu wzmacnia dodatkowo pełne deskowanie oraz ciężkie pokrycie dachowe, np. dachówki, które jednak wymagają odpowiednio mocnej więźby, obliczonej na większe obciążenia. 

Konstrukcję dachu od wewnątrz zamyka zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Jakość zabudowy decydować będzie o estetyce pomieszczeń. Płyty można przykręcać bezpośrednio do konstrukcji drewnianej, ale lepsze efekty daje zastosowanie profili metalowych CD. Mocuje się je prostopadle do krokwi w rozstawie nie większym niż co 40 cm. Połączenia kątowe w narożnikach najlepiej wykonać z profila elastycznego Knauf. Płyty należy przykręcać prostopadle do profili wkrętami w rozstawie nie większym niż co 15 cm. 

Stabilną konstrukcję od wewnątrz zapewnia położenie dwóch warstw płyt g-k albo jednej warstwy płyty gipsowo-kartonowej Knauf A20 L o grubości 20 mm, czyli aż 8 mm grubszej od płyt standardowych. Jedna warstwa płytowania daje oczywiście wymierną oszczędność materiału i czasu pracy. Płyty należy docinać w jak największych częściach, unikając tzw. sztukowania małymi kawałkami. Krawędzie cięte płyt powinny występować na profilach. 

Połączenia płyt należy szpachlować masą szpachlową Knauf Uniflott, stosując taśmę papierową, a w miejscach połączeń z murem taśmę przekładkową.

Komfortowa sypialnia na poddaszu z suchą zabudową Knauf

IZOLACJA TERMICZNA - KOMFORTOWA TEMPERATURA ZIMNĄ I LATEM


Aby nie cierpieć z powodu duchoty latem i chłodu w zimie konieczne jest prawidłowe wykonanie izolacji termicznej. Sprawdzonym rozwiązaniem jest ułożenie 2 warstw z wełny mineralnej np. Knauf Insulation. Pierwszą o grubości 15 cm układa się pomiędzy krokwiami, drugą o grubości 5 cm mocuje do poprzedniej, przykrywając krokwie. 

Producenci wełny mineralnej zalecają ułożenie folii paraizolacyjnej na powierzchni wełny od strony pomieszczenia przed wykonaniem zabudowy z płyt g-k. Paraizolacja chroni wełnę przed zawilgoceniem parą wodną wydzielającą się zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Parametry izolacji termicznej oraz akustycznej poddasza podnosi dodatkowo zastosowanie płyty gipsowo-kartonowej Knauf A20 L, dzięki jej grubszemu rdzeniowi.


GŁADKIE ŚCIANY, SKOSY I SUFITY, CZYLI JAK UKRYĆ WIDOK PŁYT

O wyglądzie ścian, skosów i sufitów na poddaszu wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych decyduje wykończenie ich powierzchni. Najlepsze efekty daje cienkowarstwowe szpachlowanie całych powierzchni płyt gotową masą szpachlową Knauf Super Finish. Masę nakłada się bardzo łatwo i równie łatwo szlifuje, uzyskując trwały efekt gładkiego tynku.


WYGODNE PODDASZE

Na poddaszu umieszczamy zwykle strefę prywatną mieszkańców. Znajdują tu miejsce sypialnie, garderoba, pokoje dla dzieci, garderoba, łazienka. Z uwagi na skosy wykończenie wnętrz nie należy do najłatwiejszych, ale można pięknie je wykonać, zabudowując skośne płaszczyzny, ścianki kolankowe i sufit płytami gipsowo-kartonowymi.

Możemy też nie zabudowywać całkowicie drewnianej konstrukcji dachu i zostawić belki płatwiowe odsłonięte. Daje to ciekawy efekt aranżacyjny, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Zabudowa takiego poddasza wymaga indywidualnego projektu montowania płyt gipsowo-kartonowych.

Komfortowa kuchnia na poddaszu z suchą zabudową Knauf

Aranżacja poddasza to nie tylko zabudowa skosów, ale też konieczność wydzielenia pomieszczeń. Warto wykonać je w lekkiej konstrukcji ścian działowych z płyt gipsowych na metalowym stelażu z izolacją z wełny mineralnej. Dobrze izolują termicznie i akustycznie. Łatwo je zdemontować, kiedy po latach będziemy chcieli urządzić przestrzeń poddasza od nowa i zrezygnować z pokoi dzieci, które wyprowadziły się z domu. Powstanie piękne studio. Trudno sobie wyobrazić taki remont w przypadku ścian murowanych.


Korzyści zastosowania systemów suchej zabudowy na poddaszu

  • większa powierzchnia użytkowa domu
  • wygodne pomieszczenia pod skosami
  • ciepło i przytulnie dzięki izolacji termicznej
  • możliwość zmiany aranżacji w zależności od sytuacji rodzinnej

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Taśma wzmacniająca papierowa
Do systemów suchej zabudowy
 
Knauf Uniflott
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Taśma przekładkowa Trenn-Fix
Do systemów suchej zabudowy