Łazienka na lata z "zieloną" płytą Knauf

 

Dzięki właściwościom płyt g-k można dowolnie kształtować przestrzeń łazienki. W łazience systemy suchej mogą być wykorzystane do obudowy pionów kanalizacyjnych, stojaków WC, wanien, wykonania ścianek prysznicowych i półek.

 

 

SUCHA ZABUDOWA W MOKREJ ŁAZIENCE

Nie ma ograniczeń w stosowaniu systemów suchej zabudowy w łazienkach. Należy jednak pamiętać, że łazienka jest miejscem, w którym wilgotność powietrza jest znacznie większa niż w innych pomieszczeniach w domu. Z tego względu, do łazienki wybieramy płytę gipsowo-kartonową Knauf impregnowaną, która z uwagi na swój kolor, jest często potocznie nazywana „zieloną”. Ma ona dziesięć razy mniejszą chłonność niż standardowa płyta, ale nie jest całkowicie wodoodporna. W miejscach bezpośredniego działania wody, takich jak okolice umywalki, wanny, czy kabiny prysznicowej, trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią, pokrywając dokładnie folią w płynie Knauf Hydroflex. Zabudowa wykonana w ten sposób posłuży nam na długi czas, w nienaruszonym stanie.


ZABUDOWA PIONU WODNO-KANALIZACYJNEGO


Płyta gipsowo-kartonowa Knauf impregnowana doskonale nadaje się do obudowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Taka zabudowa umożliwia również łatwy dostęp do instalacji wodnych, gazowych i elektrycznych. Warto przy tym pamiętać o dwóch ważnych aspektach.

Pierwszy to wytłumienie dźwięków spuszczanej wody. Pusta ścianka gipsowa w tym wypadku działałaby jak pudło rezonansowe, dlatego zawsze należy ją wypełnić warstwą izolacji akustycznej z wełny mineralnej.

Druga sprawa, to duża różnica temperatur między powietrzem a wodą w rurach, która powoduje „pocenie się” rur, czyli skraplanie pary wodnej na ich powierzchni. Powstająca wilgoć może przenieść się na płyty gipsowe, doprowadzając w efekcie do ich zniszczenia. Aby tego uniknąć należy zawsze odpowiednio zabezpieczyć rury przed wilgocią.

Nowoczesna aranżacja łazienki z systemami suchej zabudowy Knauf

POKÓJ KĄPIELOWY ZAMIAST ZWYKŁEJ ŁAZIENKI

Pokoje kąpielowe, w których wanna stanowi centralny punkt aranżacji i jest umieszczona na środku, robią ostatnio prawdziwą furorę wśród projektantów wnętrz i inwestorów. Jeżeli dysponujesz odpowiednio dużym pomieszczeniem, zamień łazienkę w pokój kąpielowy, który będzie pełnił rolę domowego SPA. Do pokoju kąpielowego możemy wybrać wannę wolnostojącą lub tradycyjną wannę do zabudowy. Płyty gipsowo-kartonowe możemy wykorzystać zarówno do obudowy wanny prostokątnej, jak też półokrągłej.

Jeżeli zamiast wanny wolisz prysznic, zrezygnuj z brodzika i ukryj natrysk za ścianką działową wykonaną z płyt gipsowych. Dzięki temu zwiększysz powierzchnię użytkową łazienki, a dodatkowo będziesz mógł zaprojektować prysznic o dowolnym kształcie. Wszystkie prace można wykonać niewielkim nakładem kosztów, a konstrukcja jest od razu gotowa do pomalowania specjalną wodoodporną farbą lub obłożenia płytkami ceramicznymi, szkłem czy drewnem.


NIE MARNUJ MIEJSCA W ŁAZIENCE - PRAKTYCZNE PÓŁKI

Wiszące miski WC i bidety na stelażach zostały zaprojektowane specjalnie pod kątem suchej zabudowy. Chociaż można je obudować także innymi materiałami, to płyta gipsowa sprawdza się najlepiej i pozwala ukryć wszystkie szpecące elementy, takie jak syfony, rury czy zbiorniki na wodę. Oczywiście do zabudowy wybieramy impregnowaną „zieloną” płytę. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną dodatkową zaletę – nad miską ustępową możemy wygospodarować miejsce na praktyczne półki, które pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń w łazience i będą ją pięknie zdobić.


 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Płyta Impregnowana HA13
Do pomieszczeń wilgotnych
 
Knauf Hydro Flex
Folia w płynie
 
Knauf Uniflott Impregnowany
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Płyta Impregnowana HA15
Do pomieszczeń wilgotnych