Sposób na gładkie ściany - szpachlowanie

 

Gładkie ściany i sufity to dziś już standard. Niezależnie z czego są wykonane - w lekkiej technologii z płyt gipsowo-kartonowych, czy też z tradycyjnych materiałów budowlanych. W każdym przypadku dla uzyskania gładkich powierzchni należy użyć produktu właściwego dla danego podłoża.

 

 

Szpachlowanie połączeń płyt G-KSZPACHLOWANIE POŁĄCZEŃ PŁYT G-K

W przypadku budowania ścian działowych i sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych musimy wziąć pod uwagę masy szpachlowe do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych i ewentualnie masy do szpachlowania całych powierzchni. Do szpachlowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych używamy mas specjalnie do tego przeznaczonych, np. Knauf Fugenfüller-Leicht. W przypadku zabudowy narażonej na pracę elementów konstrukcji, np. w przegrodach budowlanych z otworami drzwiowymi lub w zabudowie poddasza, zaleca się zastosowanie bardziej elastycznej masy Knauf Uniflott. 

BEZ GRUNTU ANI RUSZ

Zanim przystąpimy do szpachlowania połączeń masami Knauf Fugenfüller-Leicht lub Knauf Uniflott należy je odpylić i zagruntować środkiem gruntującym, np. Knauf Tiefengrund. Niedopuszczalne jest pominięcie tej czynności lub użycie innego środka gruntującego, tworzącego na gruntowanej powierzchni widoczną błyszczącą warstwę. 


Szpachlowanie połączeń płyt G-K w 3 krokachJAK TO ZROBIĆ?

1. Przygotowujemy masę szpachlową, wsypując ją do wody i mieszając ręcznie lub przy pomocy mieszadła o wolnych obrotach. Szybkie mieszanie skraca czas zastosowania masy. 
2. Nakładamy masę wciskając ją w spoinę. 
3. Następnie wtapiamy taśmę zbrojącą i kolejnym pociągnięciem wyrównujemy spoinę. Należy pamiętać, że od jakości wykonania szpachlowanych połączeń  zależeć będzie, czy w przyszłości powstaną spękania, czy też zawsze cieszyć się będziemy gładkimi powierzchniami ścian i sufitów. 

Pamiętaj! Aby uniknąć spękań, prace te należy wykonywać w temperaturze pomieszczeń zbliżonej do warunków ich użytkowania.  




SZPACHLOWANIE CAŁYCH POWIERZCHNI PŁYT G-K

Po wykonaniu  szpachlowania połączeń, do inwestora należy decyzja o dalszym wykończeniu powierzchni. Na opisanym wyżej etapie ściany i sufity wystarczy pomalować lub położyć tapety. Jeśli jednak ktoś preferuje powierzchnie przypominające tynki, należy wykonać szpachlowanie całych powierzchni. Do tego celu najlepiej użyć polimerowej masy szpachlowej Knauf Extrafinish. Masę tę charakteryzuje bardzo dobra przyczepność, elastyczność i łatwość w obróbce. Wystarczy nałożyć cienką warstwę masy o grubości do 3 mm, aby uzyskać gładkie powierzchnie przypominające równy tynk. Szpachlowanie całych powierzchni wpływa także korzystnie na estetykę powłok malarskich. Uzyskujemy równomierne rozłożenie koloru bez cieni, mogących powstać w miejscu szpachlowanych styków płyt. 


SZPACHLOWANIE TYNKÓW GIPSOWYCH I CEMENTOWO WAPIENNYCH

Polimerowa masa szpachlowa Knauf Extrafinish nadaje się zresztą także do szpachlowania powierzchni ścian i sufitów wykonanych z tradycyjnych materiałów budowlanych, na których położono tynki cementowo-wapienne lub tynki gipsowe. 

Szeroka gama dostępnych na rynku mas szpachlowych Knauf pozwala dobrać produkt w pełni odpowiadający oczekiwaniom inwestora. Podejmując decyzję należy mieć na uwadze konkretne przeznaczenie poszczególnych mas i rodzaj podłoża.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Tiefengrund
Środek gruntujący
 
Knauf Uniflott
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Fugenfüller-Leicht
Masa szpachlowa
 
Knauf Extrafinish
Polimerowa masa szpachlowa