Tynki zewnętrzne – w jakich temperaturach tynkować?

 

Aplikacja tynków powinna być prowadzona w określonych warunkach pogodowych. Jakich? Poznaj podstawowe zasady

 

 

OPTYMALNA TEMPERATURA DO TYNKOWANIA

Tynkowanie elewacji można wykonać, gdy temperatura powietrza i podłoża nie jest niższa niż 8°C i nie jest wyższa niż 20°C.


DLACZEGO NIE TYNKOWAĆ, GDY JEST ZIMNO?

Przy niższych temperaturach proces wiązania tynków mineralnych wydłuża się, w wyniku czego znajdujący się w masie tynkowej wodorotlenek wapnia, wędrując ku powierzchni schładza się i zamienia w węglan wapnia. Przy bardzo niskich temperaturach proces wiązania tynku może ulec całkowitemu zatrzymaniu. W ten sposób właśnie powstają białe przebarwienia na elewacji.

Niska temperatura może też skutkować „przemrożeniem” tynku, a w efekcie odpadaniem od powierzchni ścian.

Jeszcze jedna zasada o której nie można zapominać. Poważnym błędem jest aplikacja tynku, gdy temperatura powierza jest właściwa, lecz samo podłoże jest zmrożone.


DLACZEGO NIE TYNKOWAĆ, GDY JEST ZA CIEPŁO?

Z kolei w temperaturach wyższych niż 20°C, przy nagrzanej elewacji lub przy dużym nasłonecznieniu tynk schnie zbyt szybko, w wyniku czego widoczne stają się łączenia poszczególnych etapów nakładania zaprawy.

Co więcej, wysoka temperatura i mocne słońce nie sprzyja aplikacji zaprawy. Tynk szybko zasycha na powierzchni „pod pacą”, co utrudnia właściwe i równomierne wyprowadzenie struktury, czyli zatarcie. Na skutek tego powstają plamy i przebarwienia na powierzchni elewacji, których nie da się w żaden sposób usunąć. Aby chronić tynk przed takimi przebarwieniami  należy stosować siatki osłonowe podczas aplikacji produktu. Można też odpowiednio zaplanować prace -  tynkować elewację południową z rana lub wieczorem, kiedy na powierzchnię ścian nie świeci silne słońce.


SILNY WIATR UTRUDNIA TYNKOWANIE

Sama temperatura to jednak nie wszystko: ważne jest także, by tynkowania nie prowadzić przy silnym wietrze, który może dodatkowo wychładzać lub wysuszać elewację.


NIE TYNKUJ W CZASIE OPADÓW DESZCZU


W czasie opadów deszczu również nie można prowadzić prac tynkarskich. Wilgotność powietrza podczas tynkowania nie powinna przekraczać 60 procent. Niestosowanie się do tych zaleceń przyniesie skutek w postaci przebarwień tynku.

Ważna jest nie tylko wilgotność powietrza, ale również podłoża. Tynku nie wolno nakładać na mokrym podłożu, ponieważ zaprawa będzie się odspajać. Ponadto wilgoć uwięziona pod zaschniętym tynkiem może zamarzać przy niskich temperamentach, co oczywiście powoduje dodatkowe problemy. Bardzo ważne jest dbanie, aby podłoże było zawsze suche.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf ADDI R Kornik
Tynk akrylowy
 
Knauf ADDI S Baranek
Tynk akrylowy
 
Knauf RP 240
Tynk mineralny
 
Knauf SP 260
Tynk mineralny
 
Knauf KATI R Kornik
Tynk silikatowy
 
Knauf KATI S Baranek
Tynk silikatowy
 
Knauf CONNI R Kornik
Tynk silikonowy
 
Knauf CONNI S Baranek
Tynk silikonowy
 
Knauf OXXI S Baranek
Tynk siloksanowy

 

 

Wykorzystywane systemy

 

 
WE101a.pl
WE101a.pl Knauf THERMO
 
P321b.pl
KNAUF THERMO P321b.pl
 
P323a.pl
KNAUF THERMO W P323a.pl
 
P323b.pl
KNAUF THERMO W P323b.pl