Klejenie płytek wielkoformatowych

Porada Szymona

Montaż naprawdę dużych płytek w formacie XXL to bardzo wymagające zadanie. Łatwo popełnić błędy, a ich konsekwencje mogą okazać się dla fachowca bardzo kosztowne. Kluczowy w klejeniu płytek wielkoformatowych jest wybór odpowiedniej zaprawy. Ja jako wykonawca odpowiadam przed inwestorem, dlatego do takich prac stosuje tylko taki klej, któremu mogę w pełni zaufać — Knauf K4 Żelowy. Jest to nowoczesna, wysokoelastyczna zaprawa, która powstała z myślą o klejeniu płytek wielkoformatowych. Lubię pracować z tym klejem, bo szybko się go przygotowuje, jest też bardzo plastyczny, dzięki czemu łatwo się go nakłada.

Materiał gładko „chodzi” pod ręką, dzięki czemu jestem w stanie w bardzo krótkim czasie dokładnie pokryć całą powierzchnię. Bardzo ważną cechą tego kleju jest to, że nie wciąga on płytek. Co to oznacza w praktyce? Otóż mogę śmiało wrócić na drugi dzień na budowę i mieć pewność, że przyklejona dzień wcześniej płytka nie zapadnie się, a ja będę musiał wyrównywać poziom.

Szymon z firmy remontowo-budowlanej SIM-GIPS Szymon Siergiej

Krok po kroku

01 Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do klejenia płytek należy odpowiednio przygotować podłoże. Odpylamy całą powierzchnię oraz usuwamy pozostałości materiałów budowlanych z poprzednich prac. Oczyszczone podłoże należy następnie zagruntować odpowiednim środkiem. My kleimy płytki na tynku cementowo-wapiennym, dlatego do gruntowania wybraliśmy środek głęboko penetrujący Knauf Tiefengrund. Grunt ten redukuje chłonność, wzmacnia podłoże oraz poprawia warunki wiązania, co jest bardzo istotne w przypadku klejenia płytek wielkoformatowych.

Ważne! Podłoże należy zagruntować na około 24 godziny przed klejeniem płytek.

02 Przygotowanie płytek

Płytki w tak dużym rozmiarze (1,2 x 2,4 m) montuje się i przenosi przy pomocy specjalistycznych szyn transportowych, wyposażonych w przyssawki. Przed przenoszeniem zarówno płytki, jak i przyssawski oczyszczamy z kurzu, aby zapewnić maksymalną przyczepność.

Ważne! Płytki należy transportować i montować przy pomocy drugiej osoby!

03 Wycinanie otworów w płytkach

Ważnym etapem prac glazurniczych jest wiercenie otworów w płytkach. W przypadku płytek wielkoformatowych pracę należy wykonać ze szczególną dokładnością, gdyż błąd może nas dużo kosztować. Otwory w tak dużych płytkach wykonujemy po ich przyklejeniu, dopiero jak już wyschnie klej. Przed przyklejeniem płytki zaznaczamy na jej powierzchni miejsca, w których będziemy wiercić otwory. W tym celu musimy zdjąć wymiar ze ściany, a następnie przenieść do na płytkę. Nasze płytki są w ciemnym kolorze, dlatego, aby ułatwić sobie zaznaczanie, używamy dodatkowo pomarańczowej taśmy. Dzięki niej będziemy mogli precyzyjnie zaznaczać miejsce wykonania otworów.

04 Przygotowanie kleju

Do klejenia pytek w formacie XXL wybraliśmy klej Knauf K4 Żelowy. Jest to klej, który powstał z myślą o takim formacie. Dzięki zastosowanej technologii żelowej można dopasować jego konsystencji do rodzaju wykonywanej pracy. Co ważne, bez względu na to, czy klej rozrobimy w normalnej, płynnej lub półpłynnej konsystencji, to jego parametry (siła klejenia, elastyczność) pozostaną niezmienne. My do naszej pracy wybieramy konsystencję półpłynną, dzięki której klej łatwo się rozprowadzi oraz idealnie wypełni przestrzeń między płytką a podłożem. Klej Knauf K4 Żelowy to klej, który zagwarantuje trwałość klejenia płytek,nawet największego formatu.

05 Przyklejanie płytek do podłoża

Podczas klejenia płytek wielkoformatowych stosujemy tzw. metodę kombinowaną, czyli klej nakładamy na podłoże, a także cienką warstwą na płytkę. Warto przeprowadzać te czynności jednocześnie. Klej nakładamy najpierw na ścianę/płytkęm, a następnie za pomocą grzebienia równomiernie rozprowadzamy po powierzchni. Klejenie zaczynamy od nałożenia kleju na ścianę/płytkę, a następnie za pomocą grzebienia równomiernie go rozprowadzamy, tworząc równe pasy. Pozwoli to odprowadzić powietrze i uniknąć tym samym pustych przestrzeni pomiędzy płytką a podłożem.

06 Poziomowanie płytek

W trakcie klejenia płytek wielkoformatowych warto skorzystać z systemy poziomowania, np. Knauf KLS. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że wszystkie płytki zostaną idealnie wypoziomowane. Po przyklejeniu pierwszej płytki wsuwamy klipsy montażowe pomiędzy płytkę a podłoże. Do zamontowanych klipsów następnie wkładamy kliny i dociskamy do klipsów za pomocą szczypiec montażowych. Szczypce przed użyciem powinny zostać dopasowane do wielkości klina. Klipsy usuwamy po wyschnięciu kleju.

07 Wykańczanie narożników

Teraz będziemy wykańczać narożniki, aby estetycznie wykończyć przewidzianą w projekcie ścianę. Za pomocą szlifierki kątowej fazujemy krawędzie płytki pod kątem 45 stopni. W ten sposób przygotowana płytka stworzy prosty i estetycznie wykończony narożnik.

08 Docinanie płytki na wymiar

Mamy już sfazowane krawędzie płytki, to teraz będziemy ją docinać pod wymiar. Płytki wielkoformatowe docinamy za pomocą specjalnej przecinarki z prowadnicą. Płytkę przed przecięciem zabezpieczamy taśmą na której zaznaczamy dokładne wymiary.

09 Klejenie płytki na narożniku

Tak przygotowaną płytkę możemy następnie przykleić, aby stworzyć estetycznie wykończony narożnik, który stworzy jednolitą całość. Płytki w narożnikach kleimy w taki sam sposób, jak przyklejaliśmy pozostałe płyty. Podłoże i płytkę smarujemy jednocześnie klejem, po przyłożeniu płytki stosujemy system poziomowania KLS i czekamy, aż wyschnie klej, aby przejść do kolejnego etapu — wiercenia otworów.

10 Wycinanie otworów w płytce

Jak wspominaliśmy na początku tego poradnika, otwory w płytce wycinamy po całkowitym wyschnięciu kleju. Otwory w płytkach wielkoformatowych wykonujemy przy użyciu sprzętu najwyższej jakości, czyli diamentowej otwornicy wyposażonej w wodny system chłodzenia.

Privacy Preference Center