Dom seniora, Monachium

 

 

 
Dom seniora, Monachium

 

Cleaneo Akustikdecken sufity akustyczne z Wolkenhimmel Czasem sprawiają wrażenie romantycznych pól z mechatej waty, innym razem przypominają niebo tuż przed burzą, a niekiedy sprawiają wrażenie stada owiec w słońcu: sztuczne chmury w monachijskim domu seniora „Münchner Seniorenwohnheim Pasing-Westkreuz” to więcej niż optyczny Highlights. Dla profesora Rudolfa Schrickera, odpowiedzialnego za architekturę wnętrz przy przebudowie w München-Pasing, konstrukcje z płyt Knauf‘a stanowią lekarstwo na zapomnienie.

 

 

Opis inwestycji
Zastosowane systemy knauf

 

Zadanie
Dla Schrickera i jego biura zlecenie urządzenia architektury wnętrz domu seniora „BRK Seniorenheim“  wykroczyło daleko poza optyczne wyzwania. W tym miejscu, gdzie przede wszystkim żyją ludzie z demencją, lekarze, projektanci i przedsiębiorstwa budowlane postawili na znane materiały jak płyty Knauf zastosowane w niezwykły dla architektury wnętrz sposób, aby utrzymać maksymalnie pamięć żyjących tutaj osób dotyczącą zapachów, kolorów, dźwięków, kształtów i ruchów. Sama optyka ustąpiła tutaj miejsca stymulacji odczuć.
 
Rozwiązanie
Nośne kulisy za scenami chmur stanowi akustyczny sufit Cleaneo.  Ciągnie się on przez korytarze, Piazza oraz strefy mieszkalne. Równocześnie jest nie tylko tym, czym zdaje się być.
Gdyż oprócz swojego zadania wyciszenia dźwięków w pomieszczeniu przejmuje on drugą funkcję: oczyszcza powietrze we wnętrzu usuwając substancje szkodliwe i neutralizuje lotne organiczne związki, dym, wyziewy i nieprzyjemnie pachnące gazy z fekaliów i środków spożywczych.
Badania powietrza nasyconego substancjami szkodliwymi przeprowadzone w Instytucie Fizyki Budowlanej „Fraunhofer Institut für Bauphysik“ wykazały, że koncentracja licznych lotnych związków w powietrzu w pomieszczeniu może zostać znacznie zmniejszona przez zastosowanie płyt akustycznych Cleaneo. W ten sposób te systemy Knauf’a są idealne do zastosowania w szkołach, przedszkolach, hotelach, biurach, szpitalach i domach opieki jak  dom seniora „Münchner Seniorenwohnheim der Sozialservice-Gesellschaft des Bayerischen Roten Kreuzes GmbH”.
„W tym przypadku sufit służy zasadniczo nie tylko do poprawy klimatu pomieszczenia“,  wyjaśnia Schricker. „Dom opieki pracuje w kilku obszarach także z aromatami i innymi pozytywnymi zapachami. Funkcjonuje to tym lepiej, im czystsze jest powietrze. Do tego dokładnie przyczynia się sufit Cleaneo.“

Szczegóły
Sama optyka ustąpiła tutaj miejsca stymulacji odczuć.  Są tutaj obicia ścian z przeżyciami, prysznice z odgłosami i ścieżki terapeutyczne. Oświetlenie sufitów, ścian i podłogi udaje przebieg dnia i nocy ze słońcem i księżycem. Chmury wykonane przez specjalistę w dziedzinie suchej zabudowy Knauf Iphofen, przy różnym oświetleniu obrazują różnorodność nieba.  Spodnia konstrukcja drewniana stabilizuje sztuczne segmenty nieba, odpowiednio skierowane oświetlenie wprowadza je na scenę. Sufit akustyczny Cleaneo Akustikdecke dopełnia całości. Nadaje on spokój – i świeże powietrze.

Brak systemów Knauf w obiekcie

 

Lokalizacja
Dom seniora, Monachium

 

Marienplatz 15 80331 München, Niemcy