Teatr, Darmstadt

 

 

 
Teatr, Darmstadt

 

Teatr „Hessisches Staatstheater“ w Darmstadt przeszedł gruntowny remont. Z przyczyn technicznych (wymagania ochrony PPOŻ) konieczne było usunięcie sufitu z metalowych kasetonów w górnym foyer. Aby znaleźć nowe rozwiązanie sufitowe dopasowane kształtem do pomieszczenia, wspólnie z firmą Knauf opracowano konstrukcję, która prezentuje się jak efektowna inscenizacja w pomieszczeniu. Pod pomalowanym na czarno sufitem unoszą się kolorowe sklepienia.

 

 

Opis inwestycji
Zastosowane systemy knauf

 

Zadanie
Aktualne wymagania ochrony przeciwpożarowej, jak również rozporządzenia w sprawie lokali przeznaczonych na duże zgromadzenia, wymogły na zarządzających teatrem decyzję usunięcia istniejącego sufitu z metalowych kasetonów w górnym foyer.
Najważniejsze było wbudowanie w nowej konstrukcji instalacji czujników dymu i instalacji gaśniczej, jak również wdrożenie nowej koncepcji usuwania dymu. Stary sufit był wykonany jako sufit akustyczny z funkcją wietrzenia i ogrzewania z wbudowanym oświetleniem. Funkcje te musiał spełniać również nowy sufit. Ponadto w foyer trzeba było zamontować elementy techniczne sceny, niezbędne w realizacji przedstawień.

Rozwiązanie
W celu znalezienia optymalnego rozwiązania, powstało kilka koncepcji wykonania sufitu podwieszanego. Wszystkie uwzględniały wymagania techniczne, efekt estetyczny, jaki zyska pomieszczenie i założenia budżetowe. Architekci ustalili jasne priorytety, przy czym estetyka i efekt optyczny w pomieszczeniu zdecydowały o wyborze ostatecznego rozwiązania. Nowy sufit dzieli się na trzy strefy:
  • sufit surowy z widocznymi instalacjami wentylacji, oddymiania, czujników przeciwpożarowych i spryskiwacz, 
  • fryz narożny szerokości 4-6 metrów, wykonany jako sufit podwieszony z funkcją chłodzenia i ogrzewania, o gładkiej powierzchni i częściowo połączony z mechanizmami scenicznymi,
  • sklepienie sufitowe, wolno unoszące się w pomieszczeniu, aktywne akustycznie i podświetlone od dołu.

Charakterystyczną cechą konstrukcji jest dynamiczna forma elementów o szerokości 1,15 m i długości 2,62 m.  Konstrukcja spodnia sklepień składa się z rur czworokątnych 25/50, które są usztywnione poprzecznie profilami CD 60/40. Poszycie składa się z trzech warstw płyt Knauf o grubości 6,5 mm, które zostały zamontowane po wygięciu na sucho. Wykonanie krawędzi zostało wycięte fabrycznie w kształcie ramy, a następnie zamocowane. Sklepienia zostały wstępnie wykonane w firmie Knauf w całości - z podwieszeniem, zintegrowanym wylotem zraszacza i zamocowaniem oświetlenia, jak również z powierzchnią aktywną akustycznie oraz zagruntowane na biało. Łącznie przygotowano 53 sklepienia sufitowe do foyer przed budynkiem „Großes Haus” i 23 do foyer przed budynkiem „Kleines Haus”.

Sklepienia zostały pomalowane farbami w pastelowych kolorach. Pokrycie farbą i rozjaśnienie sklepień sufitowych ma decydujące znaczenie dla wrażenia całościowego. Dzięki odpowiednio wykonanemu oświetleniu sklepień od dołu, światło nie pada na pomalowaną na czarno powierzchnię sufitu z wbudowanymi elementami technicznymi. Zaprojektowane oświetlenie wyposażono w rurki neonowe.

 
D112.pl Fireboard
D112.pl KNAUF Sufit podwieszany Fireboard

 

Lokalizacja
Teatr, Darmstadt

 

Georg-Büchner-Platz 1 64283 Darmstadt, Niemcy