Wärmedämmung attraktiv gestaltet, Neustrelitz

 

 

 
Wärmedämmung attraktiv gestaltet, Neustrelitz

 

W Neustrelitz w Meklenburgii – Przedmorzu zostały odbudowane mieszkania z płyty, na nowo urządzone oraz energetycznie dostosowane do wymagań EnEV. System izolacji cieplnej „Wärmedämm-Verbundsystem WARM-WAND Basis“ firmy Knauf na fasadzie obniża koszty ogrzewania, pozwala na oszczędność energii i dba o przytulny klimat pomieszczeń w mieszkaniach. Gustowne kolory nadają atrakcyjny akcent i uatrakcyjniają obraz w dzielnicy Kiefernheide przy Pablo-Neruda-Ring 76 – 82.

 

 

Opis inwestycji
Zastosowane systemy knauf

 

Zadanie
Sześciopiętrowe budynki z płyty należące do Neustrelitzer Wohnungsbaugesellschaft mbH miały być odbudowane, przebudowane, odnowione i zoptymalizowane energetycznie. Celem było uzyskanie nowoczesnej architektury i optymalnej bryły budynku jak również lepszego bilansu energetycznego zgodnie z wytycznymi EnEV dla lepszego komfortu mieszkania, oszczędności energii i ochrony klimatu. Specjalnym życzeniem Wohnbaugesellschaft było nadanie budynkom kolorystyki wywierającej silne wrażenie, która podkreślałaby znaczenie renowacji.

Rozwiązanie
Największą budowlaną zmianą była odbudowa sześciopiętrowych budynków z płyty do trzech pięter i budowa nowej więźby dachowej: w miejsce poprzedniego dachu motylkowego  (Schmetterlingsdach) z wewnętrznym odwodnieniem budynki mają teraz płaski dach z występem. Poza tym na nowo urządzono zarówno dobudówki w strefach wejść jak i wejścia oraz balkony i klatki schodowe oraz infrastrukturę zewnętrzną.
Energetyczna renowacja dla uzyskania „Kfw-Effizienzhaus 85“ objęła fasadę aż sufitu piwnic.  Suterena na wysokości cokołu, który w połowie leży nad ziemią, została izolowana środkiem  Perimeterdämmung. Do izolacji fasady pracownicy firmy neuwo użyli sprawdzonego systemu izolacji cieplnej Knauf WARM-WAND Basis, składającego się z płyt izolujących EPS 035 z mineralną warstwą kryjącą z zaprawą klejącą, siatką zbrojącą i tynkiem wierzchnim. Suterena w strefie cokołu została zaizolowana Perimeterdämmung. Przy użyciu płyt izolujących z ekspandowanego polistyrenu do fasad, tutaj grubości 140 mm, zmodernizowano już z sukcesem wiele budynków z płyty.  
Na wyczyszczoną pod wysokim ciśnieniem i zagruntowaną fasadę budynków WBS-70 nałożony został system mineralnej zaprawy klejącej i zbrojącej SM300 z systemu WARM-WAND. Na to nałożono warstwę zbrojącą z zaprawy klejącej i zbrojącej Lustro, w tym osadzono bardzo mocną, odporną na działanie zasad tkaninę zbrojącą 4x4 mm. Podkład kwarcowy firmy Knauf, nałożony rolką, tworzy przyczepne podłoże dla hydrofobowego tynku szlachetnego SP 260 o strukturze tynku baranka o uziarnieniu 2 do 3 mm. Częściowo zastosowano podwójną warstwę tkaniny, tam gdzie gładki tynk powinien rozproszyć dodatkowo obraz pomalowanej fasady.
Ostatnią warstwę tworzy atrakcyjną, niekonwencjonalna farba: zielone, żółte i szare elementy graficzne w kolorach logo firmy neuwo promieniują świeżością i beztroską swobodą. Dyplomowany designer Detlef Kürzel wyjaśnia: „linie stosowane w architekturze zostały celowo zlekceważone; poziome osie pięter zostały przesunięte względem siebie oraz na wysokość w przód i w tył. Również akcenty są przesunięte do okien.“ Całość to nowoczesny, pełny kontrastów i odrobinę niekonwencjonalny projekt z żywą grą formami geometrycznymi. Do malowania użyto dobrze kryjącej farby do fasad z czystego akrylu Fassadol. Warstwa jest „otwarta na dyfuzję“ i hydrofobowa, co sprawia że jest odporna na algi i grzyby.

Brak systemów Knauf w obiekcie

 

Lokalizacja
Wärmedämmung attraktiv gestaltet, Neustrelitz

 

Pablo-Neruda-Ring 76 17235 Neustrelitz, Niemcy