Wasserturm, Unterpleichfeld

 

 

 
Wasserturm, Unterpleichfeld

 

Pokój z widokiem Trzeba by umieć czarować. Wtedy każdy barak przy najbliższym rogu zmieniałby się w pałac, bunkier w sąsiedniej miejscowości w zamek, a niegościnna wieża z okolicy w oazę do zamieszkania. Wtedy każdy miałby w końcu swój dom, o którym od lat marzy. Ponieważ jednak nie potrafimy czarować, wielu potencjalnym właścicielom zamków, wież takie życzenia nie przychodzą nawet na myśl. Inaczej pomyślał inwestor w Unterpleichfeld. Kupił wysłużoną wieżę ciśnień i przebudował ją tworząc swoje osobiste wymarzone mieszkanie.

 

 

Opis inwestycji
Zastosowane systemy knauf

 

Zadanie
Naturalnie musiał on przy tym pokonać kilka przeszkód: na przykład fasada termicznie nie przystosowana do celów mieszkalnych. Lub brak okien: światło wpadało do wnętrza budynku jedynie przez małe luki. Ponadto ściany zewnętrzne wieży były nierówne i wygięte, ścian wewnętrznych wcale nie było, brak było nowoczesnych podłóg z izolacją i jastrychem. A co było? Zaangażowany inwestor, który wspólnie z architektami oraz z dużą miłością do obiektu przyjął postawione przed nim zadania i je pokonał.

Rozwiązanie
W nieprzystosowanej fasadzie projektanci przewidzieli przestronne otwory okienne oraz nowy wygląd zewnętrzny: WDVS Wärme-Dämmverbund- System grubości 120 mm,  Warmwand firmy Marmorit. Płyty żebrowe z włókien mineralnych zostały dostarczone przez logistykę budowy Sprinterem bezpośrednio na rusztowanie i przymocowane kołkami do starego tynku. System z grupy przewodzenia ciepła 040 jest zaliczany do klasy materiałów budulcowych A1 – niepalnych. Płyty żebrowe izolacyjne zostały pokryte tynkiem Conni 2 i  warstwą żywicy silikonowej pomimo ekstremalnych obciążeń pogodowych wieży o wysokości 23 m. We wnętrzu domu własnościowego projektanci postawili na systemy Knauf’a. Z powodu kosztów oraz ze względu na fakt, że ten system wymagał najkrótszego czas budowy. Knauf Fließestrich wyrównał nierówne posadzki,  położone na nich ogrzewanie podłogowe utrzymuje ciepło w pokojach i gwarantuje ciepłe stopy. Tynk gipsowo – wapienny Knauf wygładza nierówne mury i nadaje powierzchniom ścian w pomieszczeniach mieszkalnych i jadalni odpowiednią strukturę. Konstrukcje z metalowych stojaków pokryte płytami gipsowymi oddzielają od siebie na poszczególnych piętrach obszerne pokoje.  Ściany są częściowo proste, częściowo zakrzywione, a częściowo przebiegają wokół belek głównych wieży. Właśnie tak, jak tego wymagał idealny podział na pomieszczenia w idealnym domu jednorodzinnym.  Właśnie tym w międzyczasie stała się tak dawniej niegościnna wieża ciśnień. Mieszkanie marzeń, którego zimna i wilgotna przeszłość po prostu rozpłynęła się w powietrzu. Zupełnie bez stosowania czarów.

Szczegóły

Zmiana przeznaczenia wieży ciśnień w dom mieszkalny, Unterpleichfeld. Stożek ścięty o średnicy ok. 10 m i wysokości 23 m, z ogółem 6 piętrami, miał na 3 i 4 piętrze zbiornik z żelazobetonu o pojemności ok. 350 m³ służący jako gminny zbiornik zaopatrzenia w wodę.  Użytkowanie jako jednorodzinny  dm mieszkalny poniżej granicy wysokości budynków zgodnie z bawarską ustawą budowlaną zezwala na zakwalifikowanie jako budynek średniej wysokości. W ten sposób można było zrezygnować z dymoszczelnej awaryjnej klatki schodowej.

Wyniki
Program przestrzenny przy użyciu ścian ze stojaków metalowych W112 firmy Knauf.
Zasilanie i odprowadzanie w łazienkach przy użyciu ścian Knauf Installationswand W115 oraz instalacji naściennej.
Konstrukcja ogrzewania podłogowego z Knauf Fließestrich FE80.
Prace tynkarskie na nośnym podłożu przy użyciu Knauf Maschinenputz MP75 G/F w strukturze Filzputz.
System Warmwandsystem Volamit, grubość materiału izolacyjnego 120 mm.
Tynk Conni S, tynk strukturalny – żywica silikonowa w celu trwałej ochrony przed uderzeniami deszczu.

Brak systemów Knauf w obiekcie

 

Lokalizacja
Wasserturm, Unterpleichfeld

 

Am Wasserturm 48 97294 Unterpleichfeld, Niemcy