Do uszczelniania zlewu lub umywalki najlepiej użyć Silikonu sanitarnego Knauf. Knauf Silikon sanitarny dobrze sprawdza się przy kontakcie z wodą, zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii. Jest łatwy w użyciu i wytrzymały. Wraz z nim należy kupić urządzenie potrzebne do wyciśnięcia silikonu – pistolet, który ułatwi dozowanie produktu.
PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI
Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Dokładnie usuwamy stary silikon. Zniszczony silikon zaleca się usunąc mechanicznie - wycinając go. Następnie należy zastosować Knauf Środek do usuwania silikonu. Powierzchnia powinna być też odtłuczona i sucha. Odpowiednio przygotowane podłoże daje gwarancję, że nowa spoina będzie dobrze się trzymać, co zapewni jej szczelność i estetyczny wygląd.
OKLEJANIE TAŚMĄ OCHRONNĄ
Miejsca, które będą spoinowane silikonem należy okleić taśmą malarską. Nie jest to oczywiście obligatoryjny krok, ale dzięki temu spoina będzie miała równe brzegi. Pozwoli to także uniknąć zabrudzenia powierzchni obok spoiny i konieczności korygowania pracy. Po nałożeniu i wyrównaniu silikonu taśmę należy niezwłocznie usunąć. Silikon nie może zaschnąć, ponieważ odrywając taśmę możemy naruszyć brzegi spoiny - będą poszarpane.
WYPEŁNIENIE SZCZELINY AKRYLEM
Przed nałożeniem silikonu należy sprawdzić, czy szczelina nie jest za głęboka. Jeżeli tak, można ją wypełnić elastycznym akrylem (np. Knauf Akryl). Silikon nie może być nakładany w zbyt grubych warstwach, ponieważ wydłuży to znacznie jego wysychanie. Poza tym zbyt gruba warstwa silikonu „zapada” się i spoina jest nierówna.
PRZYGOTOWANIE SILIKONU
Zanim zaczniemy należy ściąć „kapturek” zabezpieczający kartusz (uwaga na gwint!) oraz końcówkę nakładki. Końcówkę nakładki ścinamy jak najmniej – to decyduje o szerokości nakładanej spoiny. Kartusz wkładamy do pistoletu.
NAKŁADANIE SILIKONU
Silikon umieszczamy dokładnie na styku szczeliny, którą wypełniamy. Nakładamy go równymi pociągnięciami. Warstwa silikonu powinna mieć niewielki nadmiar, tak by dało się odpowiednio uformować spoinę i wygładzić jej powierzchnię. Jeśli nałożyliśmy za mało silikonu i szczelina nie jest równomiernie wypełniona, należy od razu uzupełnić braki. Silikon ma to do siebie, że bardzo szybko wysycha.
FORMOWANIE SPOINY
Formowanie spoiny to nic innego, jak nadanie jej odpowiedniego kształtu. Ze względu na wspomnianą wcześniej właściwość silikonu – szybkie wysychanie – należy formować spoinę od razu po nałożeniu. Spoinę najlepiej wyrównać mokrym palcem – jednostajnym ruchem, równomiernie przyciskając go do powierzchni. Po skończeniu formowania natychmiast usuwamy taśmę ochronną.
Zalecana minimalna szerokość spoiny z silikonu to 6 mm, a maksymalna nie więcej niż 30 mm.
Uszczelnianie silikonem nie jest trudne, ale wymaga precyzji. Warto poświęcić chwilę na dobre przygotowanie powierzchni, tak żeby silikon nie odrywał się i nie odchodził, co może skutkować przepuszczaniem wody, a w konsekwencji pojawieniem się pleśni. Ważny jest też efekt estetyczny – odstająca, poszarpana spoina nie wygląda ładnie.