Marzy Ci się
dom wolny od pleśni i wilgoci?

Dom, w którym
są zdrowe wnętrza

a Ty i Twoi bliscy czujecie się w nim bezpiecznie

Dom, w którym są tylko ładne zapachy

bez przykrej woni pleśni i wilgoci

Dom, w którym masz czyste i estetyczne ściany

bez wykwitów i mikroorganizmów

Żyj w zdrowych, wolnych od pleśni i wilgoci pomieszczeniach

Pleśń i wilgoć w domach to nie tylko mało estetyczny problem. Zarodniki pleśni ze względu na wytwarzane przez siebie toksyny mogą działać bardzo niekorzystnie na zdrowie człowieka. Przyczyniają się do powstawania wielu chorób, takich jak astma, alergie, problemy z oddychanie, migren, czy problemów skórnych. Do częstych objawów wywołanych przez pleśnie dolegliwości zaliczają się: łzawiące oczy, duszność, kaszel, czy też chrypa.

ISTNIEJE SPOSÓB NA SKUTECZNE POZBYCIE SIĘ PLEŚNI Z DOMÓW!

Pleśń i wilgoć w domach to nie tylko mało estetyczny problem. Zarodniki pleśni ze względu na wytwarzane przez siebie toksyny mogą działać bardzo niekorzystnie na zdrowie człowieka. Przyczyniają się do powstawania wielu chorób, takich jak astma, alergie, problemy z oddychanie, migren, czy problemów skórnych. Do częstych objawów wywołanych przez pleśnie dolegliwości zaliczają się: łzawiące oczy, duszność, kaszel, czy też chrypa.

System ROTKALK CLIMAPROTECT z płytą z wulkanicznego perlitu?

Rotkalk Climaprotect to innowacyjny, zaawansowany technologicznie system budowlany, którego najważniejszym elementem jest aktywna kapilarnie płyta z wulkanicznego perlitu.

Perlit w stanie surowym

Widoczne pory pod mikroskopem

Jak działa
system Rotkalk Climaprotect?

Przede wszystkim działa skutecznie. Dzięki swojemu naturalnemu, ekologicznemu, mineralnemu składowi, jest w stanie regulować klimat w pomieszczeniach w zdrowy i naturalny sposób.

Montaż systemu wykonuje się od wewnątrz pomieszczenia i jest bardzo łatwy do wykonania. Płyty przykleja się do powierzchni ścian za pomocą specjalistycznego kleju, a następnie uzyskaną w ten sposób nową powierzchnię wykańcza za pomocą specjalnie dobranych produktów, w naszym przypadku jest to tynk wapienny o odczynie zasadowym, który nie jest tolerowany przez większość grzybów domowych. O tym, jak poprawić warunki klimatyczne i wyeliminować ryzyko powstawania pleśni w domu, piszemy w naszej poradzie.

Jak Rotkalk Climaprotect zabezpiecza ściany przed pleśnią?

Podstawową cechą systemu Knauf Rotkalk Climaprotect są jego właściwości kapilarne. System jest otwarty dyfuzyjnie i aktywny kapilarnie, dzięki czemu w sposób naturalny i skuteczny reguluje  wilgoć w pomieszczeniu, a dzięki dużym siłom kapilarnym, rozprowadza zgromadzony kondensat po całej powierzchni płyty. W praktyce wygląda to w ten sposób, że  bardzo chłonne płyty perlitowe wchłaniają w swoją strukturę nadmiar wilgoci z pomieszczenia, przy jednoczesnym podnoszeniu temperatury powierzchniowej ściany.

Dzięki płytom Knauf Rotkalk Climaprotect, nie ma możliwości żeby na powierzchni ściany zabezpieczonej w taki sposób, zbierała się wilgoć i w konsekwencji rozwijała się pleśń.

Płyty perlitowe działają dosłownie jak naturalny regulator wilgoci – gdy jest jej za dużo, kumulują ją a gdy jest jej mniej w pomieszczeniu – oddają.

Na powierzchni ściany wykończonej systemem Rotkalk Climaprotect nie ma warunków do powstania pleśni i grzybów.

Poznaj wszystkie zalety płyty Knauf Rotkalk Climaprotect

Skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni

Zmniejsza wilgotność powietrza w pomieszczeniach

Podnosi temperaturę powierzchniową ściany wewnętrznej

Dostępna w dwóch grubościach: 2,5 cm i 3 cm

Wykonana z ekologicznego, naturalnego surowca

Łatwa w obróbce i montażu

W skład systemu Rotkalk Climaprotect wchodzą specjalistyczne materiały do prawidłowego przygotowanie podłoża oraz wykończenia stworzonej za pomocą płyt nowej, odpornej na pleść powierzchni.

PŁYTA ROTKALK

ZAPRAWA KLEJOWO-SZPACHLOWA ROTKALK IN-KLEBEMÖRTEL TECTEM

KNAUF GRUNDIERMITTEL

TYNK ROTKALK FEIN

KNAUF SIATKA ZBROJĄCA

KNAUF ROTKALK GLÄTTE

ŚRODEK GRUNTUJĄCY AUFBRENNSPERRE

ZAPRAWA KLEJOWO-SZPACHLOWA ROTKALK IN-KLEBEMÖRTEL TECTEM

TYNK ROTKALK FEIN

ZAPRAWA WYPEŁNIAJĄCA ROTKALK IN-FÜLLMÖRTEL TECTEM

KNAUF SIATKA ZBROJĄCA

System Knauf Rotkalk Climaprotect skutecznie likwiduje problem pleśni w pomieszczeniach.

W porównaniu z innymi rozwiązaniami, które działają tylko doraźnie, zastosowany na ścianach wewnętrznych system Knauf Rotkalk Climaprotect, pozwala skuteczne i raz na dobre zlikwidować ten problem. Dzieje się tak dlatego, że system ten likwiduje przyczyny, a nie tylko skutki, poprawiając jednocześnie warunki klimatyczne  w narażonych na rozwój mikroorganizmów wnętrzach.

Problem pleśni w mieszkaniach i domach jest tak znaczący, gdyż wbrew pozorom nie potrzebuje ona wiele, aby zacząć się rozwijać w pomieszczeniu. Aby pleśń mogła zacząć się rozwijać, muszą być spełnione trzy podstawowe wymogi:

– odpowiednia temperatura  

Pleśnie nie są wybredne pod względem temperatury.  Przyjmuje się że na powierzchni ściany zejście temperatury poniżej 12.6 stopni Celsjusza, jest idealną wartością dla rozwoju grzybów pleśniowych. Do ich rozwoju nie jest potrzebne światło, bardzo dobrze radzą sobie także w ciemności.

– wilgotność powietrza

Zarodniki pleśni rozwijają się na materiałach przy wilgotności względnej  około 70%

Należy pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem wilgotności, rośnie również  także prawdopodobieństwo do rozwoju pleśni.  Przy wilgotności względnej na powierzchni na poziomie 80% powstają warunki do rozwoju prawie wszystkich rodzaju znanych nam pleśni, również tych najniebezpieczniejszych dla zdrowia.

– składniki odżywcze dla zarodników

Pleśń lubi się rozwijać na materiałach i w miejscach, w których będzie pozyskiwać składniki odżywcze. Są to różnorodne materiały, takie jak: drewno, płyta wiórowa, papier, tapety, tworzywa sztuczne, guma, silikon, dywany, farby, lakiery.

Występowanie wilgotności powietrza w pomieszczeniach w jest naturalnym zjawiskiem. Emitują ją sami mieszkańcy, rośliny hodowane w mieszkaniu, sprzęty wykorzystane w gospodarstwach domowych.  Czteroosobowe gospodarstwo domowe w ciągu zaledwie jednego dnia jest w stanie wytworzyć od 12 do 15 litrów wody w postaci pary wodnej.  Ludzie wytwarzają tę parę wodną poprzez swoją codzienną, normalną aktywność, jak oddychanie, korzystanie z prysznica. Powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach, może do pewnego poziomu magazynować powstałą w taki sposób parę wodną. Pamiętajmy jednak, że jego pojemność jest ograniczona.  Gdy wilgotność jest bardzo wysoka powietrze nie może już magazynować wody.

Ilość pary wodnej jaka może zostać wchłonięta przez powietrze zależy m.in. od temperatury samego powietrza. Zasada jest tutaj bardzo prosta – cieplejsze powietrze wchłonie o wiele więcej pary wodnej, niż powietrze chłodne.  Dlatego tak ważne w okresie jesienno-zimowym jest zapewnienie prawidłowego ogrzewania mieszkań.  Jeżeli mamy nieodpowiednio ogrzane pomieszczenia, na skutek np. znaczących strat ciepła spowodowanych złą izolacją termiczną, oprócz tego że odczuwamy zimno, to dodatkowo stwarzamy idealne warunki do rozwoju pleśni. Pamiętajmy że temperatura powierzchniowa ściany, zawsze jest niższa niż powietrza w pomieszczeniu, co przy nie docieplonych ścianach może powodować skraplanie się wody na jej powierzchni.

Wysokiej wilgotność powietrza staje się dużym problem właśnie w sezonie grzewczym, wtedy kiedy spadają na zewnątrz temperatury.  Jeśli mamy do czynienia z nieocieplonymi mieszkaniami lub z przyczyn oszczędnościowym zmniejszamy moc grzejnika. W takiej sytuacji zaczyna spadać w pomieszczeniu temperatura, a wraz z nią zdolność powietrza do gromadzenia wilgoci.

W dzisiejszych czasach nasze domy są bardzo dobrze uszczelnione, instalujemy nowoczesne, energooszczędne okna z przeszkleniami termoizolacyjnymi, co sprawia, że wilgoć nie ma jak wydostać się na zewnątrz. Bardzo często  można spotkać się z sytuacją, że po wymianie okien na nowoczesne w domu zaczyna pojawiać się problem wilgoci. Oczywiście powodem nie są nowoczesne okna, lecz brak lub nieodpowiednia wentylacja.   Wentylacja jest doskonałym sposobem na usuwanie wilgoci z domu.  Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak prawidłowo wentylować pomieszczenia.

Zewnętrze przyczyny powstawania pleśni

Warunki panujące wewnątrz pomieszczeń mają ogromne znaczenie dla rozwoju pleśni i grzybów.  Jednak należy pamiętać o tym, że wpływ na rozwój takich warunków mają także czynniki zewnętrze.  Są one związane z klimatem, w którym żyjemy, a dokładniej z deszczami, które intensywnie zaczynają padać podczas jesiennej aury.  Woda z intensywnych opadów jesiennego deszczu wnika w ściany budynków i kiedy znacznie spadną temperatury na zewnątrz podczas zimy, zaczyna negatywnie wpływać na warunki w budynku.

Nadchodzą niskie temperatury
i zaczyna rosnąć pleśń

Proporcjonalnie, kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać w mieszkaniach i domach, które spełniają opisane przez nas warunki,  zaczyna pojawiać się pleśń.  Woda, która gromadziła się w ścianach podczas intensywnych opadów deszczu, zaczyna przymarzać,  czego efektem jest m.in. obniżenie temperatury ścian wewnętrznych do poziomu poniżej 12,6 stopnia. Dodatkowo duża wilgotność powietrza w niedostatecznie ogrzewanych pomieszczeniach oraz brak właściwej wentylacji sprawiają, że nasze mieszkania stają się siedliskiem kolonii tych nieproszonych mikroorganizmów.

© 2021 Knauf Sp. z o.o.