Muzeum sztuki współczesnej, Monachium

 

 

 
Muzeum sztuki współczesnej, Monachium

 

Nowoczesna sztuka budowlana dla nowoczesnego muzeum. Dewiza Münchner Pinakothek der Moderne jest prosta: W muzeum może znaleźć się tylko to co najlepsze. Motto to obowiązuje również dla budynku.

 

 

Opis inwestycji
Zastosowane systemy knauf

 

Zadanie
Detale techniczne i twórcza pomysłowość spowodowały, że projekt Stephan‘a Braunfels’a stał się dziełem sztuki budowlanej. Jego tajemnica: biała farba, perfekcyjnie wyszpachlowana, powierzchnie z płyt gipsowych bez fug oraz pozbawione smug światła i wszelkich rys, jak również przemyślana koncepcja oświetlenia. Kombinacja, która porusza odwiedzających już przy wejściu: z tego miejsca rotunda świetlna jako centralny punkt początkowy otwiera wszystkie piętra i pomieszczenia wystawowe.
 
Rozwiązanie
Bryła budynku wykonana ze stali i płyt Knauf wisi bezpośrednio pod potężną szklaną kopułą. Z jej środka biegnie dwanaście promieni, każdy długości około dziewięciu metrów, w kierunku na zewnątrz. Promienie te przecinają trzy równomierne pełne koła. Wstępnie przygotowane elementy formowane o szerokości 11cm stanowią dolną warstwę wieńca promieni, dwuwarstwowo wykonane płyty gipsowe o grubości 12,5mm tworzą obudowę wykończeń. Podczas gdy wykończenia zewnętrzne mogły być zamocowane na sucho, wykończenie najbardziej wewnętrznego koła przed montażem musiało zostać namoczone i wygięte. Montaż nastąpił bardzo wysoko, zabudowa na 20 m powyżej poziomu podłogi. Poniżej szklanego sufitu zrobiło się tak ciepło, że konstrukcja stalowa zareagowała powstaniem nierówności. Nierówności te musiały zostać wyrównane przy użyciu klinów i zaszpachlowane, aby dopasować konstrukcję do stanu dzisiejszego: gigantyczne wejście dla gigantycznego muzeum.

Wyniki
•    Płyty Knauf z frezowaniem V 90° dla dokładnego wykształcenia krawędzi.
•    Szpachlowanie zgodnie ze stopniem jakości Q4.

Brak systemów Knauf w obiekcie

 

Lokalizacja
Pinakothek, Monachium

 

Barer Str. 40 80333 München, Niemcy