Technologia wykonania tynków gipsowych Knauf

W tym filmie nasz pracownik, specjalista ds. szkoleń z zakresu tynków gipsowych, Leszek Górecki, pokaże Ci, jak wykonać tynki gipsowe zgodnie ze sztuką budowlaną, dbając o każdy nawet najmniejszy detal.

Odcinek 5:

Jak prawidłowo pielęgnować tynki gipsowe?

Featured projects

When teams and companies are passionate, their work speaks for themselves

The corresponding post type is disabled. Please make sure to 1) install The7 Elements plugin under The7 > Plugins and 2) enable desired post types under The7 > My The7, in the Settings section.

Prawidłowa pielęgnacja tynku gipsowego

Poprawne wykonanie tynków gipsowych to tylko połowa sukcesu. Aby całość prac zwieńczona była najwyższej jakości powierzchnią, która będzie służyła przez wiele lat, należy zadbać również o poprawną pielęgnację położonego tynku gipsowego. Aby można było rozpocząć dalsze prace wykończeniowe to tynki gipsowe muszę przede wszystkim wyschnąć. Najważniejszym elementem pielęgnacji tynku gipsowego jest zadbanie o jego prawidłowe i równomierne wysychanie. Zbyt długie utrzymanie tynku w wilgotnym środowisku może skutkować powstawaniem tzw. wykwitu wapiennego w postaci przebarwień i plam na powierzchni, co może skutkować w późniejszym etapie problemem z przyczepnością do powierzchni podczas malowania jej farbami nawierzchniowymi.

Jak długo schną tynki gipsowe?

To, ile schną tynki gipsowe, zależy od wielu czynników, takich jak np. grubość narzuconej warstwy tynku, czy panujące na zewnątrz warunki atmosferycznej. O ile na pogodę nie mamy wpływu, to mamy wpływ na to, w jaki sposób proces wysychanie można przyspieszyć.

PRAWIDŁOWA WENTYLACJA POMIESZCZEŃ

Najważniejszym elementem odpowiedniej pielęgnacji tynków gipsowych jest właściwa wentylacja pomieszczeń. Dzięki niej będziemy mogli efektywnie wyprowadzić wilgoć z pomieszczenia.

Latem jest o tyle łatwiej, że pogoda sprzyja odprowadzaniu wilgoci. Wtedy możemy sobie pozwolić na więcej, czyli otwarcie okien na oścież przez cały dzień.  W okresie o mniej sprzyjających warunków atmosferycznych należy zastosować tzw. metodę uderzeniową, czyli otwieranie okien na oścież na kilka minut. Takie wietrzenie należy wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Wietrzenie pomieszczeń poprzez wąską szczelinę w oknach jest nieefektywne ze względu na niską wymianę powietrza w pomieszczeniu.

JAK MOŻNA PRZYSPIESZYĆ PROCES WYSYCHANIA?

Aby przyspieszyć wysychanie tynków gipsowych, można wspomóc się albo osuszaczami powietrza, których zadaniem odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń, albo dmuchawami.  W przypadku używania dmuchawy warto pamiętać, że bezwzględnie nie można kierować strumienia powietrza bezpośrednio na otynkowaną powierzchnię.