Technologia wykonania tynków gipsowych Knauf

W tym filmie nasz pracownik, specjalista ds. szkoleń z zakresu tynków gipsowych, Leszek Górecki, pokaże Ci, jak wykonać tynki gipsowe zgodnie ze sztuką budowlaną, dbając o każdy nawet najmniejszy detal.

Odcinek 4:

Ostateczne wygładzanie tynku

Featured projects

When teams and companies are passionate, their work speaks for themselves

The corresponding post type is disabled. Please make sure to 1) install The7 Elements plugin under The7 > Plugins and 2) enable desired post types under The7 > My The7, in the Settings section.

Każdy z poszczególnych etapów należy wykonać w określonym czasie, który podajemy w pewnych przedziałach czasowych. Pamiętajmy jednak, że na budowie mogą wystąpić różne czynniki, które sprawią, że jakiś proces się wydłuży bądź opóźni. Na szkoleniach początkujący tynkarze często pytają mnie np. o to, jak dokładnie rozpoznać moment, w którym trzeba rozpocząć gąbkowanie. W praktyce takim czynnikiem, który ułatwia płynne przejście do kolejnych etapów tynkowania, jest doświadczenie na budowie, którego z oczywistych względów, młodym tynkarzom brakuje. Jedną z metod rozpoznania, czy powierzchnia nadaje się już do gąbkowania, jest sprawdzenie, czy tynk po dotknięciu przestaje się kleić do palców. Oczywiście taką kontrolę powierzchni należy przeprowadzić ,trzymając się podanych przez nas przedziałów czasowych.

Poradnik krok po kroku

Ostateczne wygładzanie tynku

1. Piórowanie, czyli wygładzanie tynku gipsowego za pomocą pióra

Do etapu piórowania podchodzimy po upływie około 30 minut od zakończenia trapezowania. Jest to już ten moment, w którym tynk odpowiednio związał, ale jeszcze na tyle, że możliwe jest skorygowanie drobnych nierówności. I do tego służy właśnie tego etap piórowania, żeby powierzchnię wyrównać. Piórowanie wykonujemy za pomocą szpachli powierzchniowej – narzędzia, które potocznie nazywane jest właśnie piórem. Szpachlą pracujemy na całej powierzchni tynku i jest to wstępny etap tzw. ostatecznego wygładzania tynku. Do kolejnego etapu, czyli gąbkowania, przechodzimy po upływie około 20-30 minut.

2. Gąbkowanie i wyciąganie mleczka gipsowego.

Po upływie kolejnych 30 minut, czyli mniej więcej łącznie 140 minut od narzucenia tynku na powierzchnię, zaprawa jest już lekko stwardniała, a to oznacza, że możemy przejść do kolejnego etapu, czyli gąbkowania. Gąbkowanie wykonujemy w celu wyciągnięcia tzw. mleczka gipsowego, które nam się przyda do ostatecznego wygładzania naszej powierzchni. Tien etap zaczynamy od równomiernego zroszenia powierzchni rozproszonym strumieniem wody, tzw. mgiełką. Ważne na tym etapie jest, żeby unikać mocnego strumienia skierowanego punktowo na tynk, gdyż może on zostać wypłukany. Po zroszeniu powierzchni wodą zaczynamy pracować gumową gąbką tynkarską, wykonując ruchy naprzemienne, raz przy razie. Po chwili zobaczymy, że na naszej powierzchni zaczyna pojawiać się mleczko. Podobnie jak wszystkie inne etapy, ten etap także musimy wykonać za jednym razem na aktualnie wykańczanej powierzchni. Po zakończeniu gąbkowania należy odczekać około 30 minut, żeby ostatecznie wygładzić tynk.

3. Wyprowadzanie narożników wewnętrznych

Po skończonym gąbkowaniu powoli zbliżamy się do końca naszej pracy. Na sam koniec będziemy jeszcze ostatecznie wygładzać powierzchnię za pomocą wyciągniętego mleczka gipsowego, które spełnia tutaj rolę gładzi. Zanim jednak ostatecznie będziemy pracować piórem, musimy jeszcze wyprowadzić narożniki wewnętrzne. Narożniki wyrównujemy za pomocą hebla, a na koniec wyprowadzamy szpachelką kątową. Na tym etapie możemy wyciągnąć również dekielki z puszek elektrycznych.

4. Ostateczne wygładzanie tynku

Po wyprowadzeniu narożników wewnętrznych została jeszcze ostateczna praca piórem w celu nadaniu powierzchni ostatecznego, równego kształtu. W tym celu ustawiamy pióro pod kątem do ściany i gładzimy do czasu uzyskania gładkiej powierzchni. To ostatni element prac tynkarskich, na sam koniec zostało jeszcze poinformowanie Inwestora o tym, w jaki sposób należy odpowiednio pielęgnować tynki gipsowe.