Optymalizujemy logistykę, pomagamy chronić lasy i powietrze

 

2018-01-17

 

Optymalizujemy logistykę i pomagamy chronić lasy przed wycinką 


Wykorzystywane dronów do transportu materiałów budowlanych? Fantastyczna wizja rodem z filmów science fiction, czy nieodległa przyszłość?  


Knauf na razie jeszcze nie dostarcza Klientom swoim produktów za pośrednictwem dronów.  Prawdą jest natomiast, że nieustannie wdrażamy innowacyjne rozwiązania, które pomagają nam usprawnić organizację transportu do naszych Klientów oraz pomagać chronić nasze największy dobro, jakim jest środowisko naturalne. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami radykalnej zmiany podejścia do kwestii związanych z ochroną środowiska naturalnego. Polityka ochrony środowiska stała się przedmiotem międzynarodowych spotkań społeczno-gospodarczo-politycznych. Coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna realizować postulaty związane z ochroną środowiska. Jednym z przedsięwziętych przez firmy działań jest redukcja zmniejszenia zużycia naturalnych zasobów zarówno w procesie technologicznym, jak i optymalizacji zarządzania logistyką. 


 

Nie jest tajemnicą, że Knauf jest firmą, która od początku swojej działalności zwraca szczególną na ochronę środowiska. Większość naszych materiałów produkujemy z gipsu, który można wielokrotnie poddawać recyclingowi.  Z roku na rok także wdrażamy w swoich strukturach ekologiczne rozwiązania, które pomagają chronić naszą planetę przed jej degradacją. Zmiany, które wprowadzamy dotyczą również obszaru związanego z zarządzaniem transportem w naszym przedsiębiorstwie.


W latach 2016/2017 do transportu naszych materiałów zaczęliśmy stosować lżejsze jednorazowe palety H1 oraz palety zwrotne H20. Dzięki wprowadzeniu lżejszych jednorazowych palet udało się nam zredukować użycie drewna o 23%, co w skali roku daje oszczędność blisko 1.150 m3 drewna.  Ponadto dzięki wykorzystaniu palet zwrotnych rocznie zyskujemy  kolejne 910m3 drewna. Dzięki wprowadzeniu tych zmian łącznie razem oszczędzamy ponad 2.000m3 drewna, czyli tyle ile mieści się na 70 ciężarówkach.  Na jeden hektar lasu przypada około 250m2 drzew, z których pozyskiwanych jest 200m3 drewna.  Rachunek jest prosty, dzięki ograniczeniu wykorzystania w naszym transporcie drewna pomagamy chronić co najmniej 10ha lasu.


Ochrona lasów to nie jedyna korzyść, która wynika ze wdrożonych przez nas rozwiązań. Mniej drewna w paletach oznacza dla nas 300 kg dodatkowego miejsca na materiały w ciężarówkach.  Dzięki temu wysyłamy w Polskę o 400 ciężarówek mniej, redukując tym samym zużycie paliwa oraz emisję spalin do atmosfery.


Trudno powiedzieć, czy w najbliższej przyszłości będziemy wykorzystywać drony do transportu naszych materiałów? Pewne jest jedno, że będziemy robić wszystko, co możliwe, aby zoptymalizować naszą logistykę i transport na rzecz satysfakcji naszych Klientów i dla dobra środowiska. Bo zdrowie to nasz najważniejszy zasób, dbajmy więc o nie.