Dziecinnie prosta wylewka anhydrytowa

 

 

Dziecinnie prosta wylewka anhydrytowa

 

Wylewka Knauf FE 50 Largo jest tak prosta w wykonaniu, że można ją zrobić samodzielnie, bez pomocy fachowej ekipy remontowej.

Wylewka bardzo dobrze przewodzi ciepło i jest optymalnym uzupełnieniem systemów ogrzewania podłogowego. Zobacz, jak wykonać wylewkę anhydrytową Knauf FE 50 Largo.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
bardzo łatwy

 

 

POZNAJ ZALETY WYLEWKI ANHYDRYTOWEJ Knauf FE 50Niższe rachunki
Wysoki współczynnik przenikania ciepła. 2x krótszy czas nagrzewania pomieszczeń w porównaniu do wylewek cementowych

Wytrzymała 
Nie pęka i nie odkształca się, nie wymaga dodatkowego zbrojenia


Samopoziomująca
Idealnie równa, gładka posadzka bez dodatkowej obróbki – szlifowania


Proste wykonanie
Możesz samodzielnie przeprowadzić wszystkie prace i nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych narzędzi 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Obliczenie potrzebnej ilości materiału

Rekomendujemy ręczne wykonanie wylewki na powierzchni do 15 m2. Przy większych powierzchniach polecamy technologie maszynowe. Obliczamy, ile materiału będziemy potrzebować na poszczególne pomieszczenia. Określamy powierzchnię pomieszczenia mnożąc długość x szerokość, a następnie mnożąc wynik x grubość wylewki 3,5 cm oraz wartość 19 kg/m2. Otrzymaną liczbę dzielimy przez 30, ponieważ waga jednego worka Knauf FE50 Largo to 30 kg. Otrzymana liczba to ilość opakowań wylewki, które będą potrzebne do wykonania pracy. Materiał zamawiamy w sklepie budowlanym. Krok 2

 
 

Krok 2.

Przygotowanie podłoża

Mocujemy do ściany taśmę dylatacyjną, używając np. kleju do styropianu. Ważne, aby taśma dobrze przylegała do ściany, zwłaszcza w narożach wewnętrznych i zewnętrznych. Równomiernie na całej długości podłogi wykładamy fartuch foliowy. Na tak zabezpieczoną powierzchnię układamy „na zakładkę” folię budowlaną o grubości min. 2 mm

 
 

Krok 3.

Wyznaczenie grubości wylewki

Za pomocą poziomicy wyznaczamy najwyższy punkt podłoża i od tego miejsca wyznaczamy grubość wylewki. W wyznaczonym miejscu przyklejamy reperek i przycinamy go do pożądanej wysokości. Następnie przyklejamy i przycinamy kolejne reperki. Reperki przyklejamy do podłoża w odległościach mniejszych niż długość poziomicy.

 
 

Krok 4.

Przygotowanie sztangi

Przed wylewaniem wylewki przygotowujemy sztangę, która przyda nam się do układania wylewki. Sztangę możemy wykonać samodzielnie z paru prostych rurek i trójników.

 
 

Krok 5.

Mieszanie anhydrytu

Przechodzimy do mieszania anhydrytu. Na wiaderku zaznaczamy poziom wody, potrzebnej do wymieszania wylewki - na jeden worek 20 kg Knauf FE50 Largo to ok. 4 litry wody. Odmierzoną wodę przelewamy do większego pojemnika, w którym będziemy mieszać wylewkę, dosypujemy anhydryt i mieszamy dokładnie całość.

 
 

Krok 6.

Wylewanie anhydrytu

Wylewamy równomiernie masę na przygotowane wcześniej podłoże, pamiętając, w którą stronę wylewka ma się rozlać, by docisnąć zakładki folii. Czynność powtarzamy, aż do uzyskania pożądanego poziomu – zrównania ze szczytem rozstawionych reperków.

 
 

Krok 7.

Układanie wylewki

Korzystając ze sztangi układamy wylewkę. W pierwszym etapie sztangę energicznie zanurzamy w wylewce sięgając aż do podłoża. W drugim etapie przesuwamy sztangę tylko powierzchniowo, w kierunku prostopadłym do etapu pierwszego. Charakterystyczne falowanie powoduje prawidłowe wyrównanie i odpowietrzenie wylewki.

 
 

Krok 8.

Wysychanie

Na następny dzień wylewka już jest twarda. Po trzech dniach możemy wstępnie obciążać wylewkę, a po upływie 3 tygodni w pełni użytkować. Wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo stanowi równy podkład pod każdy rodzaj okładziny. Taśmę dylatacyjną odcinamy dopiero po ułożeniu paneli lub innym wykończeniu podłogi.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Taśma dylatacyjna 8/100
Brzegowa
 
Knauf FE 50 Largo
Wylewka anhydrytowa
 
Knauf Taśma dylatacyjna 10/70
Brzegowa
 
Knauf Reper Niwelacyjny
Na stopce samoprzylepnej