Krok 1.
Obliczenie potrzebnej ilości materiału
Rekomendujemy ręczne wykonanie wylewki na powierzchni do 15 m2. Przy większych powierzchniach polecamy technologie maszynowe. Obliczamy, ile materiału będziemy potrzebować na poszczególne pomieszczenia. Określamy powierzchnię pomieszczenia mnożąc długość x szerokość, a następnie mnożąc wynik x grubość wylewki 3,5 cm oraz wartość 19 kg/m2. Otrzymaną liczbę dzielimy przez 30, ponieważ waga jednego worka Knauf FE50 Largo to 30 kg. Otrzymana liczba to ilość opakowań wylewki, które będą potrzebne do wykonania pracy. Materiał zamawiamy w sklepie budowlanym. Krok 2
Krok 2.
Przygotowanie podłoża
Mocujemy do ściany taśmę dylatacyjną, używając np. kleju do styropianu. Ważne, aby taśma dobrze przylegała do ściany, zwłaszcza w narożach wewnętrznych i zewnętrznych. Równomiernie na całej długości podłogi wykładamy fartuch foliowy. Na tak zabezpieczoną powierzchnię układamy „na zakładkę” folię budowlaną o grubości min. 2 mm
Krok 3.
Wyznaczenie grubości wylewki
Za pomocą poziomicy wyznaczamy najwyższy punkt podłoża i od tego miejsca wyznaczamy grubość wylewki. W wyznaczonym miejscu przyklejamy reperek i przycinamy go do pożądanej wysokości. Następnie przyklejamy i przycinamy kolejne reperki. Reperki przyklejamy do podłoża w odległościach mniejszych niż długość poziomicy.
Krok 4.
Przygotowanie sztangi
Przed wylewaniem wylewki przygotowujemy sztangę, która przyda nam się do układania wylewki. Sztangę możemy wykonać samodzielnie z paru prostych rurek i trójników.
Krok 5.
Mieszanie anhydrytu
Przechodzimy do mieszania anhydrytu. Na wiaderku zaznaczamy poziom wody, potrzebnej do wymieszania wylewki - na jeden worek 20 kg Knauf FE50 Largo to ok. 4 litry wody. Odmierzoną wodę przelewamy do większego pojemnika, w którym będziemy mieszać wylewkę, dosypujemy anhydryt i mieszamy dokładnie całość.
Krok 6.
Wylewanie anhydrytu
Wylewamy równomiernie masę na przygotowane wcześniej podłoże, pamiętając, w którą stronę wylewka ma się rozlać, by docisnąć zakładki folii. Czynność powtarzamy, aż do uzyskania pożądanego poziomu – zrównania ze szczytem rozstawionych reperków.
Krok 7.
Układanie wylewki
Korzystając ze sztangi układamy wylewkę. W pierwszym etapie sztangę energicznie zanurzamy w wylewce sięgając aż do podłoża. W drugim etapie przesuwamy sztangę tylko powierzchniowo, w kierunku prostopadłym do etapu pierwszego. Charakterystyczne falowanie powoduje prawidłowe wyrównanie i odpowietrzenie wylewki.
Krok 8.
Wysychanie
Na następny dzień wylewka już jest twarda. Po trzech dniach możemy wstępnie obciążać wylewkę, a po upływie 3 tygodni w pełni użytkować. Wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo stanowi równy podkład pod każdy rodzaj okładziny. Taśmę dylatacyjną odcinamy dopiero po ułożeniu paneli lub innym wykończeniu podłogi.