Jak obudować drzwi w systemach suchej zabudowy?

 

Ściany w systemach suchej zabudowy muszą być odpowiednio wzmocnione w miejscach, gdzie planuje się zabudowanie drzwi. Film pokazuje, jak wykorzystać kątowniki drzwiowe Knauf przy tworzeniu konstrukcji ściany z płyt gipsowo-kartonowych.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
średni

 

 

W przypadku montażu ścian bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego kątownika drzwiowego Knauf mocującego profil ościeżnicowy. W naszej ofercie znajdują się kątowniki w rozmiarach 50, 75 i 100 mm. Zestaw zawiera: dwa kątowniki górne z otworem na instalacje, dwa kątowniki dolne pełne oraz 10 dybli fi 10x60. 

 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Zastosowanie kątownika przy montażu profila CW

Kątowniki drzwiowe Knauf stosujemy przy montażu profila CW. Używamy wtedy kątownika z gumkami, które znajdują się w zestawie.

 
 

Krok 2.

Zastosowanie kątownika przy montażu profila UA

Natomiast do montażu wzmocnionego profila UA zdejmujemy gumki, po czym mocujemy na profilu. Demonstrujemy to na kątowniku górnym - z widocznym otworem na instalacje.

 
 

Krok 3.

Docinanie profili

Wykonując ścianę, profile główne CW docinamy o ok. 10 mm krótsze, natomiast płytę kręcimy górą tylko do profila głównego. Dzięki temu naprężenia ze stropu nie przeniosą się bezpośrednio na ścianę. Aby ten ważny luz zrealizować na profilach drzwiowych, należy zastosować kątowniki drzwiowe ze specjalnym uchem. Korzystając z tego rozwiązania, ugięcie stropu, drgania i naprężenia nie wpływają bezpośrednio na ścianę.

 
 

Krok 4.

Stabilizacja konstrukcji

Drugim kompletem kątowników mocujemy profil do podłoża stabilizując całą konstrukcję. Pracujące drzwi nie będą powodować spękań.