Jak położyć maszynowy tynk gipsowy?


Zalety Knauf MP 75 L

 

 

Jak położyć maszynowy tynk gipsowy?

 

Maszynowe tynki gipsowe nakłada się szybciej niż tynki cementowo-wapienne. Knauf MP 75 L to maszynowy tynk gipsowy do stosowania wewnątrz pomieszczeń, wzbogacony specjalnymi dodatkami kruszyw lekkich, dzięki temu ma dużą elastyczność i wydajność.

Knauf MP 75 L jest bardzo łatwy w obróbce i pozwala uzyskać super gładkie powierzchnie ścian i sufitów. Zobacz, jak go wykonać!

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
średni

 

 

ZALETY Knauf MP 75 L

  • lekki i bardzo wydajny
  • jednowarstwowy -  obróbka maszynowa, minimalna grubość tynku to 8 mm, a maksymalna 50 mm
  • produkt mineralny - tworzy przyjemny, zdrowy klimat w pomieszczeniach, reguluje wilgotność i jest paroprzepuszczalny
  • do nanoszenia na ściany i sufity na wszystkie typy podłoża, w pomieszczeniach o standardowym poziomie wilgotności (do 70%), łącznie z kuchniami i łazienkami o zwykłym wykorzystaniu, w których minimalna temperatura wynosi +5°C
  • nadaje się jako podłoże pod różnego rodzaju farby i tapety, również pod układanie płytek i innych powłok dekoracyjnych, możliwość wbijania gwoździ 
  • jest odporny na ścieranie
  • spełnia właściwości ochrony przeciwpożarowejWAŻNE INFORMACJE -  przeczytaj, zanim rozpoczniesz pracę


  • tynkowanie można rozpocząć dopiero po okresie osiadania budynku, czyli nie wcześniej niż 3-4 miesiące od zamknięcia stanu surowego
  • prac tynkarskich nie należy prowadzić w temperaturze wnętrz niższej niż +5°C, na podłożach o wilgotności resztkowej 3%.
  • podłoże pod tynk powinno być równe, zwarte, nośne, wolne od zanieczyszczeń i zagruntowanie odpowiednim środkiem gruntującym 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Przygotowanie pomieszczenia do tynkowania

Tynk Knauf MP75 L doskonale nadaje się do nanoszenia na wszystkie typy podłoża, wewnątrz budynków, zarówno na ściany jak i sufity, co wynika z jego szczególnych właściwości dotyczących nasiąkliwości oraz dostosowania do cech podłoża. Na tym etapie zabezpieczamy stolarkę okienną, zabezpieczamy miejsca na gniazdka elektryczne, oczyszczamy ściany i sufity z resztek zabrudzeń typu kurz, pył oraz innych zanieczyszczeń. Elementy stalowe, typu pręty zbrojeniowe, zabezpieczamy farbą antykorozyjną.

 
 

Krok 2.

Gruntowanie

Następnie gruntujemy podłoże. UWAGA! Podłoża betonowe, np. słupy czy wieńce gruntujemy za pomocą środka gruntującego Knauf Betokontakt. Jest to grunt sczepny, który poprawia przyczepność tynku. Podłoża bardzo chłonne, typu ytong, gruntujemy gruntem Knauf Grundiermittel 90. Podłoża mniej chłonne, typu pustaki ceramiczne lub cegła, gruntujemy gruntem Knauf Grundiermittel 60.

 
 

Krok 3.

Osadzanie narożników zewnętrznych

Zalecamy stosowanie narożników o podwyższonej odporności na korozję Knauf Magnelis. W otwory drzwiowe wstawiamy równe deski, ścięte na szerokość muru plus grubość tynku, które ułatwią układanie tynku na określoną grubość oraz zachowanie pionu.

 
 

Krok 4.

Tynkowanie

Na dozowniku wody w maszynie ustawiamy gęstość materiału. Narzucamy tynk. Następnie ściągamy tynk łatą typu H. Wyrównujemy powierzchnię i sprawdzamy, gdzie brakuje materiału. W tych miejscach dorzucamy materiał i jeszcze raz ściągamy go łatą H.

 
 

Krok 5.

Trapezowanie

Po odczekaniu przystępujemy do trapezowania, czyli ukształtowania ostatecznej formy płaszczyzn i pionów, względnie poziomów przy sufitach.

 
 

Krok 6.

Piórowanie

Następny etap to piórowania, czyli wprowadzenie drobnych korekt i wstępne wygładzenie powierzchni tynku po trapezie. Czekamy, po czym zraszamy wodą i zacieramy gąbką, w celu uzyskania mleczka, czyli masy którą wygładzamy ściany.

 
 

Krok 7.

Wyprowadzanie narożników i wygładzanie

Następnie wyprowadzamy narożniki heblem kątowym. Kolejny krok to wygładzanie ścian piórem lub blichówką. Narożniki wewnętrzne wyprowadzamy szpachelką kątową. Gotowe! UWAGA! Całkowity proces wykonania tynku od momentu narzutu do ostatecznego wygładzenia wynosi około 220 min. Czasy wiązania ulegają zmianie w zależności od rodzaju podłoża, temperatury otoczenia czy grubości narzuconego materiału.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Grundiermittel 60
Środek gruntujący do powierzchni chłonnych
 
Knauf Betokontakt
Środek gruntujący do betonu
 
Knauf Grundiermittel 90
Środek gruntujący do powierzchni bardzo chłonnych
 
Knauf MP 75 L
Maszynowy tynk gipsowy, lekki