Jak wykonać podłogę z suchego jastrychu?


Zalety systemu Knauf Dual Floor

 

 

Jak wykonać podłogę z suchego jastrychu?

 

Suche podkłady podłogowe są stosowane w nowych i remontowanych budynkach. Knauf Dual Floor ze względu na swój niewielki ciężar często montuje się na drewnianych stropach belkowych.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
łatwy

 

 

ZALETY systemu Knauf Dual Floor

  • szybki i wygodny montaż -  umożliwia wykonanie i wymianę podłogi wraz z wykładziną nawet w ciągu jednego dnia
  • niewielki ciężar ok. 23,4 kg/m2 – możliwość stosowania w nowych i remontowanych budynkach, także na drewnianych stropach, które nie mogą być przeciążane
  • może spełniać wymagania akustyczne, ochrony przeciwpożarowej i izolacyjności termicznej


JAK TO ZROBIĆ?

Pokazujemy technologię wykonania podłogi w systemie Knauf Dual Floor, przy zastosowaniu płyt suchego jastrychu. System ten składa się z dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych, sklejonych ze sobą masą szpachlową Knauf Uniflott Fugenfuller Leicht oraz spiętych zszywkami stalowymi.
 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Czego potrzebujesz

Do montażu podłogi Knauf Dual Floor potrzebujemy następujących narzędzi: metrówkę, ołówek, nóż, piłkę do płyt gipsowo-kartonowych, przymiar, zszywacz, ewentualnie łatę do niwelacji podsypki. Płyty Knauf Dual Floor mają wymiar 180 x 60 cm, dzięki temu można je wygodnie transportować nawet w trudno dostępne miejsca, czy też wąskimi klatkami schodowymi. Płyty są na tyle lekkie, że jedna osoba może je sprawnie przenosić.

 
 

Krok 2.

Montaż dylatacji przyściennej z wełny mineralnej

Pierwszym etapem prac jest montaż dylatacji przyściennej z wełny mineralnej. Możemy do tego wykorzystać zszywacz lub klej. UWAGA! Nie należy stosować dylatacji piankowych i styropianowych.

 
 

Krok 3.

Przygotowanie podłoża

Podłoże pod płyty jastrychowe możemy przygotować na różne sposoby. Sposób przygotowania podłoża uzależniony jest od jego aktualnego stanu oraz od poniższych wymogów: czy podłoga musi tłumić odgłos kroków, czy ma spełniać wymagania przeciwpożarowe, czy po prostu ma być równym, lekkim podkładem pod posadzkę. Prezentujemy dwa sposoby przygotowania – na wełnie mineralnej i na podsypce. UWAGA! Płyty suchego jastrychu muszą całą swoją powierzchnią przylegać do podłoża.

 
 

Krok 4.

Przygotowanie podłoża podsypką

Większe nierówności podłoża wyrównujemy zazwyczaj za pomocą różnego rodzaju podsypek stosowanych w systemach suchych jastrychów. Podsypką możemy wyrównać nierówności od 2 do 16 cm, w zależności od rodzaju stosowanych podsypek. Do równomiernego rozłożenia podsypki stosujemy specjalne łaty niwelacyjne. Przy grubościach podsypki większych niż 6 cm zalecamy dodatkowo ją zagęścić. Do tego celu można użyć zwykłej pacy murarskiej.

 
 

Krok 5.

Układanie płyt Knauf Dual Floor na podsypce

Na tak przygotowanym podłożu możemy rozpocząć układanie płyty Knauf Dual Floor. UWAGA! Ukłanie płyt na podsypce rozpoczynamy od drzwi.

 
 

Krok 6.

Przygotowanie podłoża na wełnie mineralnej

Na równych podłożach możemy ułożyć warstwę płyt z twardej wełny mineralnej lub styropianu. Wełna mineralna doskonale poprawia parametry tłumienia odgłosu kroków. Płyty wełny układamy na mijankę. Przy układaniu należy zminimalizować chodzenie po już ułożonej wełnie.

 
 

Krok 7.

Układanie płyt Knauf Dual Floor na wełnie mineralnej

W drugim etapie prac układamy płyty. Układanie płyt na wełnie bądź styropianie rozpoczynamy od ściany przeciwległej do otworu drzwiowego.

 
 

Krok 8.

Układanie pierwszej warstwy płyt

Pierwszą warstwę układamy na całej podłodze, płyta przy płycie, łączenie płyt w układzie krzyżowym. Zwróćmy uwagę, na nadrukowaną linię przerywaną na płycie. Wyznacza ona środek płyty i jest informacją, że tą stroną mamy układać płytę do góry.

 
 

Krok 9.

Docinanie płyt

W odróżnieniu od płyt gipsowo-włóknowych, docinanie płyt gipsowo-kartonowych możemy wykonywać tradycyjnie nożykiem. Docinanie płyt do narożników wykonujemy specjalną piłką przeznaczoną do cięcia płyt gipsowo-kartonowych.

 
 

Krok 10.

Przygotowanie zaprawy do klejenia

Przygotowanie zaprawy do klejenia Po ułożeniu całej powierzchni z płyt jastrychowych, przygotowujemy zaprawę Knauf Uniflott Fugenfuller Leicht. Należy pamiętać o mieszaniu odpowiedniej ilości – czas wiązania zaprawy jest krótki i – około 30 minut. Konsystencja zaprawy powinna być stosunkowo rzadka, lecz nie płynna.

 
 

Krok 11.

Nakładanie zaprawy klejącej

Zaprawę równomiernie nanosimy na ułożone płyty pacą zębatą o wysokości zęba 5 mm.

 
 

Krok 12.

Układanie drugiej warstwy płyt

Zaprawę nanosimy partiami, po czym układamy równo drugą warstwę płyt Knauf Dual Floor. Druga warstwa płyt powinna być przesunięta w stosunku do pierwszej o połowę swojego rozmiaru, co umożliwi nam później precyzyjne ich zszywanie.

 
 

Krok 13.

Zszywanie dwóch warstw płyt

Natychmiast po ułożeniu płyt przystępujemy do zszywania ich zszywkami, płyta do płyty. Pamiętajmy, jaka jest zasada mocowania zszywek: linia wyznaczająca środek płyty, pokazuje nam gdzie przebiega miejsce łączenia dolnej warstwy płyt. Zszywki mocujemy parami: na krawędziach łączenia górnej warstwy płyt oraz korzystając z nadrukowanej na płycie linii przerywanej, na krawędziach dolnej warstwy płyt. Na 1 m2 używamy około 20 zszywek.

 
 

Krok 14.

Szpachlowanie połączeń

Po zakończeniu układania i zszywania płyt czekamy ok. 24 godziny na pełne związanie zaprawy klejowej, po czym szpachlujemy połączenia. Gdy szpachla wyschnie, usuwamy jej naddatki.

 
 

Krok 15.

Układanie okładziny

Na tak przygotowaną powierzchnię możemy układać panele, parkiet pływający, wykładzinę dywanową, czy płytki ceramiczne. Pozostaje nam położyć podkład, rozłożyć panele, dociąć dylatację, przymocować listwy przypodłogowe i cieszyć się z cichego, doskonale odizolowanego akustycznie oraz termicznie poddasza.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Brzegowa taśma dylatacyjna
Do systemów podłogowych
 
Knauf Uniflott
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Płyta Dual Floor 12.5
Twarda płyta gipsowo-kartonowa
 
Knauf Fugenfüller-Leicht
Masa szpachlowa