Jak wykonać przedściankę z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej?


Z wykorzystaniem systemu suchej zabudowy Knauf W625.pl

 

 

Jak wykonać przedściankę z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej?

 

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej jest doskonałym rozwiązaniem dzięki któremu można docieplić zimną ścianę lub wyciszyć emitujące przez hałaśliwych sąsiadów dźwięki. W tego filmu dowiesz się jak zbudować podstawową przedściankę korzystają z systemów suchej zabudowy Knauf.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
średni

 

 

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej jest doskonałym rozwiązaniem dzięki któremu można docieplić zimną ścianę lub wyciszyć emitujące przez hałaśliwych sąsiadów dźwięki. W tego filmu dowiesz się jak zbudować podstawową przedściankę korzystają z systemów suchej zabudowy Knauf.  Efekt końcowy, czyli uzyskana izolacyjność akustyczna i cieplna zależy m.in. od grubości wełny oraz rodzaju płyty gipsowo-kartonowej.  

 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Wyznaczanie miejsca montażu przedścianki

W pierwszej kolejności musimy zaplanować, a następnie wyznaczyć miejsce w którym postawimy przedściankę. W tym celu za pomocą kątomierza (tradycyjnego lub laserowego) wyznaczamy punkty, które znajdują się pod kątem prostym względem ściany bocznej. Punkty te posłużą nam do narysowania linii wyznaczającej odległość o jaką odsuniemy ściankę od ściany monolitycznej. Następnie przystępujemy do wyznaczania pionów na obu ścianach.

 
 

Krok 2.

Montaż profili UD do podłogi i sufitu

Gdy już mamy wyznaczone miejsce montażu przedścianki przystępujemy do mocowania profili UD. Profile przycinamy nożycami, a następnie obklejamy taśmą akustyczną o szerokości 30 mm. Do ścian lub sufitów monolitycznych profile przykręcamy za pomocą kołków rozporowych 6 x 40 w rozstawie co 60 cm. Z kolei profile UD do sufitu podwieszanego montujemy za pomocą wkrętów do płyt g-k.

 
 

Krok 3.

Rozmieszczenie profili CD oraz łączników bezpośrednich ES

Po przygotowaniu obrysu przedścianki przystępujemy do rozmieszczenia profili CD oraz łączników bezpośrednich ES. Słupki z profili CD rozstawiamy co 60 cm. Odległość w jakiej rozmieszczone będą łączniki bezpośrednich ES uzależniona jest od obciążenia konstrukcji metalowej. Przy planowaniu rozstawu tych łączników należy skorzystać z tabeli obciążeń umieszczonej w zeszycie technicznym. Zeszyty techniczne można znaleźć na naszej stronie internetowej w sekcji do pobrania. Aby zapobiec przenoszeniu dźwięku na konstrukcję, miejsca w którym będą montowane łączniki ES oklejamy taśmą akustyczną.

 
 

Krok 4.

Pionowanie profili i montaż łączników ES

Kiedy rozmieściliśmy już łączniki ES możemy przejść do kolejnego etapu, czyli pionowania słupków z profili CD. Pionowanie możemy wykonać przy pomocy tradycyjnej taśmy samoprzylepnej. Musimy pamiętać żeby profile CD były ustawione odpowiednio w pionie w jednej linii. Istotny przy montaży łączników ES jest dobór odpowiednich elementów montażowych. W zależności od rodzaju podłoża do tego typu pracy możemy wykorzystać kołki rozporowe lub kołki Hartmut. Przytwierdzone do podłoża łączniki bezpośrednie musimy przykręcić do profili CD. Robimy to za pomocą dwóch wkrętów LN, popularnie nazywanych „pchełkami”.

 
 

Krok 5.

Wypełnienie konstrukcji wełną mineralną

W kolejnym kroku, poskręcaną konstrukcję przedścianki, wypełniamy wełną mineralną. Należy pamiętać, że grubość wełny nie może być większa od szerokości obudowy. Wełną szczelnie wypełniamy całą konstrukcję, również w miejscach za profilami.

 
 

Krok 6.

Wykonanie połączenia ślizgowego

Po szczelnym wypełnieniu konstrukcji wełną mineralną możemy wykonujemy tzw. połączenie ślizgowe. Dzięki niemu będziemy mogli kontrolować pęknięcie, które może pojawić się w samym narożniku. ołączenie ślizgowego wykonujemy za pomocą taśmy przekładkowej Knauf Trenn-fix, którą przyklejamy przy profilu po obwodzie przedścianki.

 
 

Krok 7.

Płytowanie konstrukcji

Po wykonaniu dotychczasowych czynności możemy przystąpić do kolejnego kroku – płytowania. Płyty g-k osadzamy na profilach w taki sposób żeby połączenia płyt podpierały się na nich. Następnie płyty przykręcamy do profili za pomocą wkrętów TN 3,5 x 25, które rozstawiamy co 25 cm. W przypadku stawiania przedścianki w wysokich pomieszczeniach może być koniecznie łączenie płyt g-k. W takim przypadku należy pamiętać żeby przesunięcie sąsiednich połączeń płyt wynosiło co najmniej 40 cm.

 
 

Krok 8.

Wykańczanie przedścianki

Obłożona płytami g-k konstrukcja przedścianki przygotowana jest do prac wykończeniowych, które wykonamy za pomocą mas Knauf do spoinowania i szpachlowania.