Jak wykonać spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych?

 

 

Jak wykonać spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych?

 

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najważniejszych etapów wykonania suchej zabudowy. Prawidłowe wykonanie spoinowania oraz wykończenie połączeń zapobiega powstawaniu pęknięć na powierzchni ścian i sufitów.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
średni

 

 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Przygotowanie miejsca pracy i masy startowej Knauf G-K Start

Zanim przystąpimy do etapu szpachlowania łączeń płyt gipsowo-kartonowy musimy zadbać o to, aby płyty były czyste i suche. Przypominamy, że oryginalne krawędzie nie wymagają gruntowania, natomiast w przypadku krawędzi docinanych należy pamiętać, żeby je wcześniej odpylić, zagruntować, a następnie poczekać do wyschnięcia gruntu. Po oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni płyt i szpachlowanych łączeń, przystępujemy do przygotowania materiału. W tym celu musimy przygotować czyste pojemniki, narzędzia oraz czystą wodę. W pierwszej kolejności do pojemnika z czystą wodą wsypujemy materiał i czekamy, aż nasiąknie on dobrze wodą. Następnie za pomocą mieszadła mechanicznego mieszamy, aż do uzyskania homogenicznej konsystencji. Ważne: czas otwarty materiału po jego rozrobieniu wynosi do 60 minut.

 
 

Krok 2.

Wypełnianie spoin na ścianach i sufitach

Stabilne oryginalne krawędzie, a także zagruntowane wcześniej krawędzie cięte płyt gipsowo-kartonowych wypełniamy przygotowaną masę, a następnie zbieramy na równo, „zerując” z powierzchnią płyty.

 
 

Krok 3.

Wklejanie taśmy zbrojącej i szpachlowanie wkrętów

Następnym krokiem, który musimy wykonać to wklejenie flizelinowej taśmy zbrojącej w spoiny. Taśmę wtapiamy delikatnie przy użyciu szpachelki typu półksiężyc. Na tym etapie szpachlujemy także miejsca, w których znajdują się wkręty, za pomocą których przykręciliśmy płyty. Proces ten nazywany jest etapem szpachlowania Q1.

 
 

Krok 4.

Pokrycie masą wtopionej taśmy – etap Q2

Po wtopieniu taśmy zbrojącej i zaszpachlowaniu wkrętów, możemy przejść do kolejnego etapu spoinowania – Q2. Polega on na równomiernym pokryciu wklejonej taśmy warstwą masy gipsowej. Podczas wykonywania tej czynności masę rozprowadzamy po całej długości i szerokości spoiny. Następnie zostawiamy materiał do wyschnięcia.

 
 

Krok 5.

Wykańczanie spoin – przygotowanie gładzi proszkowej Knauf G-K Start

Po upływie około 2 godzin od zaszpachlowania łączeń, kiedy materiał jest już suchy, możemy przystąpić do wykańczania wykonanych spoin. Do wykańczania spoin wykorzystamy gładź proszkową Knauf G-K Finish, która stanowi rozwiązanie systemowe z Knauf G-K Start. Do przygotowania gładzi podobnie jak w przypadku masy do spoinowania, musimy przygotować czysty pojemnik, narzędzia oraz czystą wodę. Następnie na powierzchnię wody zasypujemy materiał, następnie mieszadłem mechanicznym mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

 
 

Krok 6.

Szpachlowanie Q3 – wykańczanie spoin

Ponieważ produkt stanowi system z GK- Start przed nałożeniem masy na spoiny nie jest wymagane gruntowanie. Chyba że powierzchnia była poddana wcześniej szlifowaniu. Masę G-K Finish rozprowadzamy pacą ze stali nierdzewnej wzdłuż spoiny, tworząc pas o szerokości od ok. 30 do około 40 cm. Zbieramy dokładnie materiał w miejscu styku z powierzchnią płyty. Tak wyszpachlowane połączenia wykonane w standardzie Q3 pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

 
 

Krok 7.

Szlifowanie powierzchni

Jeżeli nie jest przewidziane szpachlowanie cało-powierzchniowe Q4 to tak wykończone spoiny szlifujemy za pomocą papieru ściernego o ziarnie 180 aż do uzyskania zadowalającego nas efektu. Należy pamiętać o tym, że powierzchnię można szlifować po całkowitym wyschnięciu materiały. Szlifować możemy ręcznie lub maszynowo.

 
 

Krok 8.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Ostatnim elementem prac jest przygotowanie wykonanej powierzchni przed malowaniem ostatecznym w wybranym kolorze. Rekomendowanym do tego produktem jest farba gruntująco- malująca Knauf GruntiFarba, która nie tylko łatwo i dobrze się rozprowadza po podłożu, tworząc białą matową powierzchnię końcową, a dodatkowo niweluje różnice chłonności podłoża, wzmacnia jego powierzchnię i zmniejsza zużycie farb nawierzchniowych. Przed przystąpieniem do malowania farbą gruntująco-malującą powierzchnię należy odpylić (np. za pomocą odkurzacza). Farbę można nakładać ręcznie wałkiem, jak i maszynowo pistoletem.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf G-K Start
Gipsowa proszkowa masa szpachlowa do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych
 
Knauf G-K Finish
Gładź gipsowa do finalnego wykańczania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych
 
Knauf GRUNTiFARBA
Biała farba gruntująco-malująca