Suche tynki - zalety


Suche tynki - zastosowanie

 

 

Jak wykonać suche tynki?

 

Film pokazuje, jak prawidłowo wykonać tak zwane suche tynki wewnątrz pomieszczeń, czyli jak montować płyty gipsowo-kartonowe na powierzchni ścian, przy użyciu kleju gipsowego Knauf Perlfix T. Produkt ten charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
łatwy

 

 

SUCHE TYNKI - ZALETY


Suche tynki to płyty gipsowo-kartonowe, przyklejone do murowanej lub betonowej ściany za pomocą kleju gipsowego Knauf Perlfix T. To dobry sposób na wykończenie ścian, kiedy chcemy uniknąć tak zwanych prac mokrych. To właśnie dlatego płyty gipsowe na ścianach nazywa się suchymi tynkami. Do wykonania suchych tynków można użyć płyt gipsowo-kartonowych o grubości 9,5 mm lub 12,5 mm. Zaletą suchych tynków jest możliwość szybkiego ułożenia. Po wyschnięciu kleju, zaszpachlowaniu i wyschnięciu połączeń, ściana jest gotowa do malowania, tapetowania lub położenia glazury.


UWAGA!
Płyt gipsowo-kartonowych nie wolno przyklejać do sufitów. W tym wypadku konieczne jest zawsze montowanie płyt na profilach metalowych – montowanie sufitów podwieszanych. Płyt nie należy też kleić na powierzchniach skośnych.SUCHE TYNKI - ZASTOSOWANIE


Suche tynki można wykonać we wszystkich pomieszczeniach, trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju płyt. W pokojach wystarczy standardowa płyta gipsowo-kartonowa. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka,  lepiej zastosować płytę impregnowaną.SUCHE TYNKI - O CZYM PAMIĘTAĆ?


Przy wykonywaniu suchych tynków należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:


1. Ściany należy zawsze zagruntować przed klejeniem płyt.


2. Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych (spoinowanie i szpachlowanie), należy odczekać, aż klej pod płytami gipsowo-kartonowymi całkowicie wyschnie.


3. Płyty należy przyciąć na wymiar o ok. 30 mm krótszy, niż wysokość pomieszczenia. Po przyklejeniu płyty z góry i z dołu należy zostawić szczeliny, które umożliwią cyrkulację powietrza pod płytą i prawidłowe schnięcie kleju. Szczelina przy suficie powinna mieć około 10 mm, od podłogi około 20 mm.


4. Korygowanie ustawienia płyt należy przeprowadzić nie później, niż 10 minut od ich przyklejenia.


5. Grubość placka kleju po przyklejeniu nie powinna być większa niż 2 cm, a odstępy między nimi muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju ściany, na której wykonujemy suche tynki.
 

 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Przygotowanie podłoża

Podłoże na którym będą przyklejane płyty gipsowo-kartonowe musi być mocne i stabilne, wolne od kurzu, brudu, starych farb o wątpliwej przyczepności do podłoża czy luźnych tynków. Podłoże na całej jego powierzchni ma być suche i nie zmarznięte.

 
 

Krok 2.

Gruntowanie

Po przygotowaniu podłoża, przystępujemy do zagruntowania powierzchni. Silnie chłonne podłoża, jak beton komórkowy, cegły, porowate kamienie należy zagruntować używając Knauf Grundiermittel. Beton i gładkie powierzchnie należy gruntować wykorzystując do tego Knauf Betokontakt, natomiast tynki gipsowe, wapienne i wapienno-cementowe zagruntować używając Knauf Tiefengrund lub Knauf Haftgrund. W celu uzyskania najlepszych właściwości sczepnych, Knauf rekomenduje zagruntowanie przygotowywanych powierzchni w dniu poprzedzającym montaż płyt gipsowo kartonowych na klej Perlfix T.

 
 

Krok 3.

Przygotowanie materiału

Do rozrobienia 25 kg suchego proszku potrzebne jest około 13 litrów wody. Do pojemnika z odmierzoną wodą wsypujemy Knauf Perlfix T i mieszamy mieszadłem elektrycznym, aż do uzyskania jednorodnej masy, bez zbryleń. Następnie kielnią zbieramy materiał z brzegów pojemnika i jeszcze raz mieszamy. Konsystencja przygotowanej zaprawy klejącej musi być na tyle gęsta aby klej nie spływał po płycie i na tyle plastyczna, aby możliwe były korekty ustawienia montowanej płyty. W przypadku gdy konsystencja świeżo przygotowanej zaprawy jest zbyt rzadka należy dosypać proszku i ponownie przemieszać zaprawę. Ważne aby przygotowywać materiał w takich porcjach , które będziemy w stanie zużyć w czasie nie dłuższym niż 45 minut od wymieszania produktu z wodą. W tym czasie materiał zachowuje wszystkie własności użytkowe niezależnie od panujących warunków.

 
 

Krok 4.

Przygotowanie płyt

Płyta powinna być krótsza od wysokości pomieszczenia o około 30 mm. Płyty kleimy na maksymalną wysokość odpowiadającą oryginalnej długości płyty gipsowo-kartonowej. Jeżeli przewiduje się montaż gniazdek elektrycznych, najpierw należy wykonać odpowiednie wycięcia. Puszki montujemy dopiero po montażu płyt.

 
 

Krok 5.

Klejenie płyt tzw. metodą na placki na podłożach o nierównościach do 2 cm

Klejenie płyt gipsowych za pomocą kleju Perlfiix T wykonujemy jedynie na powierzchni ścian. NIE KLEIMY PŁYT DO SUFITU! Klejąc płytę gipsową do podłoży o nierównościach nie większych niż 2 cm stosujemy klejenie tzw. metodą na placki. Wyznaczamy na ścianie szerokość płyty i na tej powierzchni nakładamy klej w rozstawie co około 35 cm wzdłuż środka klejenia. Natomiast na obrzeżach nakładamy placki gęściej – co 20 cm. Placki powinny mieć około 10 cm średnicy i maksymalną grubość po przyklejeniu 2 cm. Płytę przyklejamy w taki sposób, aby od podłogi pozostała szczelina około 20 mm, a przy suficie około 10 mm – do tego celu można użyć dystansów wykonanych ze ścinek płyt gipsowych. Dzięki pozostawionym szczelinom umożliwiony jest ruch powierza pod płytą, a co za tym idzie, szybsze schnięcie zaprawy klejącej. Klejąc płytę do powierzchni ściany, opieramy ją na tych dystansach i dociskamy do ściany rozpłaszczając placki kleju, tym samym wypełniając wszelkie szczeliny i zwiększając powierzchnię klejenia. Ważne jest aby powierzchnia placków po przyklejeniu płyty na ścianie była na tyle duża, aby dawała pewność stabilnego przytwierdzenia płyty do ściany.

 
 

Krok 6.

Korygowanie ułożenia płyt

Za pomocą poziomicy sprawdzamy położenie płyty i lekkimi uderzeniami (dłonią lub gumowym młotkiem) korygujemy jej położenie. Korekta ułożenia płyty jest możliwa przez około 10 minut od momentu przyklejenia płyty. Kolejna płyta powinna więc być przyklejona w czasie krótszym, aby możliwe było skorygowanie położenia sąsiadujących płyt względem siebie.

 
 

Krok 7.

Klejenie płyt na równych podłożach

W przypadku klejenia płyt gipsowych na podłożach równych, klej nanosimy na ścianę za pomocą pacy ząbkowanej o wysokości ząbków ok. 10 mm.

 
 

Krok 8.

Klejenie płyt tzw. metodą dodatkowych pasków na podłożach o nierównościach ponad 2 cm

W przypadku podłoży o nierównościach przekraczających 2 cm (typu stare mury) należy zastosować metodę dodatkowych pasków. Paski szerokości około 10 cm wycinamy z płyty gipsowo-kartonowej i przyklejamy na powierzchnię ściany plackami z kleju Perlfix T rozmieszczonymi co około 35 cm. Następnie do tych pasków kleimy płytę gipsową rozprowadzając klej pacą ząbkowaną.

 
 

Krok 9.

Wykończenie suchych tynków

Po całkowitym wyschnięciu kleju pod płytą gipsowo-kartonową możemy przystąpić do prac wykończeniowych: spoinowanie i szpachlowanie całopowierzchniowe. Ponadto Klej Perlfix T może być stosowanych do prostych prac naprawczych takich jak uzupełnianie większych ubytków w powierzchniach budowlanych.

 
 

Krok 10.

Uwaga

Prawidłowy montaż płyt gipsowo kartonowych za pomocą kleju Perlfix T powinien odbywać się w pomieszczeniach o temperaturze powietrza nie mniejszej niż +10 stopni Celsjusza i nie wyższej niż +25 stopni.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Płyta Zwykła A10
Standardowa
 
Knauf Płyta Zwykła A13
Standardowa 12,5 mm
 
Knauf Uniflott
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Perlfix T
Bardzo mocny klej gipsowy