Jak zbudować pomieszczenie w pomieszczeniu Knauf CUBO?


Budowa niezależnej konstrukcji samonośnej

 

 

Jak zbudować pomieszczenie w pomieszczeniu Knauf CUBO?

 

Pomieszczenie w pomieszczeniu Knauf CUBO to samonośny system niezależnej zabudowy, który służy do wyodrębnienia nowych pomieszczeń wewnątrz innych. Rozwiązanie to spełnia wysokie wymogi przeciwpożarowe (REI 120) oraz zapewnia bardzo dobre parametry akustycznie, co czyni je konstrukcją idealną zarówno w budownictwie instytucjonalnym, przemysłowym, jak i mieszkalnym.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
trudny

 

 

Do jakich zastosowań nadaje się Knauf CUBO?


Za pomocą systemu Knauf Cubo można wykonać pomieszczenia np. w halach przemysłowych lub innych powierzchniach zamkniętych.  Knauf CUBO doskonale sprawdza się do wyodrębnienia m.in. biurowych, magazynowych, kotłowni, pracowni, serwerowni, pomieszczeń dźwiękoszczelnych, czy sal konferencyjnych.  

Knauf CUBO jako rozwiązanie systemowe  sprawdza się również w budownictwie prywatnym np. do wyodrębnienia pokoju do kina domowego, prywatnego studia nagrań, pokoju zabaw dla dzieci.


Obejrzysz nasz film instruktażowy i dowiedz się jak krok po kroku wykonać dowolne pomieszczenie przy użyciu konstrukcji systemowej Knauf CUBO. 

 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Wytyczanie pomieszczenia

Pracę zaczynamy od wytrasowania pomieszczenia i wyznaczenia miejsca montażu słupków systemowych Cubo. Następnie w wyznaczonych miejscach montujemy je do podłoża za pomocą czterech kątowników dyblami fi 8.

 
 

Krok 2.

Przykręcanie słupka

Do powstałej stopy śrubami M8 przykręcamy słupek. Śruby te pozwalają na wyregulowanie słupka i ustawienie go w pionie w obu kierunkach. Do powstałej stopy śrubami M8 przykręcamy słupek. Śruby te pozwalają na wyregulowanie słupka i ustawienie go w pionie w obu kierunkach. Aby ułatwić sobie montaż słupków, możemy posłużyć się tymczasową podpórką np.: z profilu CW.

 
 

Krok 3.

Wyznaczanie wysokości pomieszczenia

W naszym przypadku chcemy, aby pomieszczenie w środku miało 285 cm. W tym celu ustawiamy słupek Cubo na wysokości 287,5 cm. 2,5 centymetra wysokości zajmie nam płyta, z której wykonamy sufit pomieszczenia. Część regulowaną słupka montujemy czterema wkrętami samowiercącymi fi 5,5. Pozostałe słupki montujemy w podobny sposób. Umieszczamy je na tej samej wysokości, posługując się poziomnicą szlaufwagą lub laserem.

 
 

Krok 4.

Montaż części regulowanej słupka

Część regulowaną słupka montujemy czterema wkrętami samowiercącymi fi 5,5. Pozostałe słupki montujemy w podobny sposób. Umieszczamy je na tej samej wysokości posługując się poziomnicą szlaufwagą lub laserem.

 
 

Krok 5.

Wykonanie wieńca pomieszczenia

W następnym kroku będziemy wykonywać wieniec pomieszczenia. Do tego celu użyjemy standardowego profilu UA 100. Przykręcamy go do wystających części słupka. W razie konieczności, profile UA 100 możemy przedłużyć giętym elementem łączącym – UWAGA! Tylko po długości pomieszczenia. Ten sam element może pomóc w mocowaniu wieńca do sąsiadującego elementu budowlanego.

 
 

Krok 6.

Wykonanie konstrukcji pod sufit

Do wykonania konstrukcji pod sufit posłużymy się profilem podwójnym UA100. Profile docinamy na odpowiednią długość, po czym skręcamy je ze sobą co 75cm śrubą M8, tworząc dwuteowniki.

 
 

Krok 7.

Montaż giętego elementu łączącego

Gięty element łączący doginamy pod kątem prostym, a następnie umieszczamy pomiędzy profilami UA, przykręcając go śrubą M8. Na tym etapie może to być zrobione tak aby była możliwość regulacji, czyli na luźno.

 
 

Krok 8.

Mocowanie elementów śrubami M8

Tak przygotowane elementy mocujemy śrubami M8, między wieńcem naszego pomieszczenia, w rozstawie co 50 cm. Na tym etapie można już całość konstrukcji dokręcić do oporu. Konstrukcja sufitu w zależności od rozpiętości i obciążenia może być wykonana na pojedynczych profilach CW lub UA oraz na podwójnych CW lub UA.

 
 

Krok 9.

Zamykanie wieńca od zewnątrz

Od zewnątrz wieniec zamykamy profilem UW 100, co pozwoli zapłytować ściany do końca konstrukcji.

 
 

Krok 10.

Montaż ścian pomieszczenia

Do montażu konstrukcji ścian posłużymy się profilem UW75 oraz CW75. Szczegóły montażu ścian GK przedstawiliśmy w filmie instruktażowym „Montaż ściany gipsowo kartonowej Knauf”. Jeżeli montujemy profil obrysowy do podłoża, nie zapominajmy o przyklejeniu taśmy akustycznej.

 
 

Krok 11.

Wykonanie konstrukcji drzwi i okien

W jednej ze ścian zamontujemy okno i drzwi. Konstrukcje pod te elementy wykonujemy za pomocą profilu UA75 i kątowników drzwiowych.

 
 

Krok 12.

Montaż instalacji

Po wykonaniu szkieletu całej konstrukcji należy zainstalować w pomieszczeniu wszelkiego rodzaju instalacje, np. elektryczną.

 
 

Krok 13.

Płytowanie pierwszą warstwą

Po zamontowaniu instalacji możemy przejść do etapu płytowania. W przypadku stawianej przez nas konstrukcji całość będziemy płytować dwukrotnie płytą GKF. Ze względu na estetykę połączeń warto zachować kolejność. Pierwszą warstwą płytujemy ściany w środku i sufit od góry. Potem sufit od środka i ściany z zewnątrz. Należy pamiętać tutaj o zachowaniu mijanek poszczególnych stron względem siebie.

 
 

Krok 14.

Szpachlowanie

Po położeniu pierwszej warstwy płyt szpachlujemy wszystkie łączenia jednokrotnie np. masą GK Start. Szpachlowanie wykonujemy ze względów ppoż. oraz estetycznych – jeżeli nie zaszpachlujemy pierwszej warstwy, to w miejscu łączenia tej warstwy – na warstwie drugiej wystąpi nierówność.

 
 

Krok 15.

Płytowanie drugiej warstwy

Możemy przystąpić do płytowania drugą warstwą, w tej samej kolejności: ściana w środku i sufit od góry, sufit w środku i ściana na zewnątrz. Jeżeli wymagana jest odporność ogniowa pomieszczenia, konieczne jest położenie na suficie płyt również od góry. Okładzinę należy wykonać zgodnie z wytycznymi Knauf. Na tym etapie montujemy również wełnę mineralną.

 
 

Krok 16.

Szpachlowanie łączeń

Czas na szpachlowanie łączeń. Najczęściej szpachlowanie przeprowadzamy w trzech operacjach. Szczegóły na temat szpachlowania pokazujemy w osobnym filmie. Do tego celu możemy użyć np. specjalnego systemu Knauf do wykańczania płyt GK. Do wypełniania spoin między płytami wykorzystamy GK Start.

 
 

Krok 17.

Osadzanie narożników

Kolejnym krokiem jest montaż narożników. Zarówno do wykończenia narożników, jak wykończenia łączeń płyt użyjemy gładzi gipsowej GK Finisz.

 
 

Krok 18.

Szlifowanie

Tak przygotowaną powierzchnię po całkowitym jej wyschnięciu szlifujemy – ręcznie lub szlifierką obrotową – papierem o ziarnie 150 do 220.

 
 

Krok 19.

Malowanie pomieszczenia

Ostatnią czynnością jest malowanie pomieszczenia, które wykonujemy za pomocą na przykład farby gruntującej Knauf GRUNTiFARBA, np. posługując się agregatem.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf G-K Start
Gipsowa proszkowa masa szpachlowa do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych
 
Knauf G-K Finish
Gładź gipsowa do finalnego wykańczania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych
 
Knauf GRUNTiFARBA
Biała farba gruntująco-malująca

 

 

Wykorzystywane systemy

 

 
K375.pl
K375.pl KNAUF System pomieszczenia w pomieszczeniu