Jaki tynk na ogrzewanie ścienne?


Zalety Knauf MP 75 G/F Therm

 

 

Jaki tynk na ogrzewanie ścienne?

 

Tynk Knauf MP 75 G/F Therm doskonale sprawdza się na ogrzewaniu ściennym. Dobrze przewodzi ciepło nagromadzone w instalacji do pomieszczenia, nie odkształca się i nie pęka pod wpływem temperatury.

Piękne ściany bez grzejników? To możliwe!

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
średni

 

 

ZALETY Knauf MP 75 G/F Therm

 • doskonale przewodzi ciepło -  idealnie nadaje się na podtynkowe systemy  ogrzewania ściennego 
 • optymalna konsystencja i wiązanie bez efektu kurczenia - dokładnie „oplata” rurki instalacji grzewczej
 • przy wysychaniu nie tworzy mikropęknięć i rys,  nie odkształca się pod wpływem ciepła
 • dzięki specjalnej budowie ziarna pozwala uzyskać zarówno gładką, jak i zatartą strukturę powierzchni
 • receptura łącząca dwa minerały - gips i wapno
 • można go nakładać na podłoża o dobrej przyczepności jednowarstwowo, także o większej grubości


WAŻNE INFORMACJE – przeczytaj, zanim rozpoczniesz pracę

 • jeżeli temperatura otoczenia w pomieszczeniu wynosi powyżej 10°C, można bezpośrednio po zakończeniu robót tynkarskich uruchomić instalację ogrzewania ściennego
 • przez pierwsze 3 dni utrzymujemy temperaturę zasilania 25°C
 • po 3 dniach należy podnieść temperaturę zasilania na maksimum 60°C i utrzymywać ją przez kolejne 4 dni
 • po tym 7-dniowym okresie wygrzewania ogrzewanie ścienne można wyłączyć
 • po wyłączeniu ogrzewania należy chronić ściany przed zbyt szybkim wychłodzeniem, np. poprzez przeciągi

UWAGA: dopuszczalne jest również kładzenie tynku, jeżeli temperatura otoczenia w pomieszczeniu wynosi pomiędzy 5°C - 10°C. Wówczas, w czasie tynkowania ustawiamy ogrzewanie ścienne na temperaturę 25°C i utrzymujemy ją przez kolejne 3 dni. Następnie postępujemy zgodnie z zaleceniami powyżej 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Przygotowanie pomieszczenia do tynkowania

Na tym etapie zabezpieczamy stolarkę okienną, zabezpieczamy miejsca na gniazdka elektryczne, oczyszczamy ściany i sufity z resztek zabrudzeń typu kurz, pył i innych zanieczyszczeń. Elementy stalowe, typu pręty zbrojeniowe, zabezpieczamy farbą antykorozyjną.

 
 

Krok 2.

Gruntowanie

Następnie gruntujemy podłoże. UWAGA! Podłoża betonowe, np. słupy czy wieńce gruntujemy za pomocą środka gruntującego Knauf Betokontakt. Jest to grunt sczepny, który poprawia przyczepność tynku. Podłoża bardzo chłonne, typu gazobeton czy ytong, gruntujemy gruntem Knauf Grundiermittel 90. Podłoża mniej chłonne, typu pustaki ceramiczne lub cegła, gruntujemy gruntem Knauf Grundiermittel 60.

 
 

Krok 3.

Osadzanie narożników zewnętrznych

Następnie osadzamy narożniki zewnętrzne. Zalecamy stosowanie narożników o podwyższonej odporności na korozję Knauf Magnelis.

 
 

Krok 4.

Montaż szyny mocującej ogrzewania ściennego

Do montażu ogrzewania ściennego przystępujemy po wyschnięciu zagruntowanego podłoża. Instalacja ogrzewania ściennego składa się z szyny mocującej oraz elastycznej rury PEX, tak zwanej pętli grzewczej, mocowanej do tej szyny. Najpierw wyznaczamy miejsce montażu szyny mocującej i docinamy jego elementy na wymiar. Szynę mocującą przytwierdzamy do ściany za pomocą kołków szybkiego montażu.

 
 

Krok 5.

Montaż rury PEX ogrzewania ściennego

Rurę PEX montujemy w równych odstępach, wynikających z zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Dobór długości odcinków oraz ich rozmieszczenia wynika z wielu czynników, m.in. odległości od zasilania, powierzchni ściany, kubatury pokoju, czy przekroju rury PEX. Pętlę grzewczą podłączamy bezpośrednio do rozdzielacza lub do zbiorczego przewodu zasilającego w układzie Tichelmanna.

 
 

Krok 6.

Nakładanie tynku

Zaczynamy od tynkowania powierzchni bez ogrzewania. Następnie narzucamy tynk na wcześniej przygotowaną instalację grzewczą. Zaprawa tynkarska musi pokryć dokładanie elementy grzejne. Nie zostawiamy żadnych wolnych przestrzeni. Wyrównujemy powierzchnię łatą typu H, po czym dorzucamy materiał w brakujących miejscach i ponownie wyrównujemy.

 
 

Krok 7.

Wyprowadzanie płaszczyzny

Po odczekaniu ok. 60 min. wyprowadzamy płaszczyzny – piony i linie łatą trapezową.

 
 

Krok 8.

Wtapiamy siatkę zbrojącą Knauf Profix

Następnie wtapiamy siatkę zbrojącą Knauf Profix o gramaturze 110 g i rozmiarze oczek 10 x 10 mm, w calu zazbrojenia tynku. Siatkę wtapiamy na zakład 10 cm i wysuwamy na 20 cm na powierzchnię nieogrzewaną.

 
 

Krok 9.

Drugi narzut tynku

Po wtopieniu siatki wykonujemy drugi narzut tynku ok. 5 mm, po czym rozprowadzamy go łątą H.

 
 

Krok 10.

Ponowne trapezowanie

Po około 60 minutach przystępujemy do ponownego trapezowania, czyli do nadania powierzchni tynku ostatecznej formy płaszczyzn i pionu.

 
 

Krok 11.

Kontrola pionów

Po trapezie kontrolujemy piony poziomicą.

 
 

Krok 12.

Piórowanie

Czekamy ok. 30 minut i wykonujemy tzw. piórowanie. Jest to wstępne wygładzenie powierzchni tynku. Dzięki temu drobne wgłębienia uzupełniamy, a niewielkie wypukłości po trapezie zbieramy piórem.

 
 

Krok 13.

Zacieranie

Po stwardnieniu powierzchni czekamy ok. 20 minut, zraszamy ścianę wodą i zacieramy gąbką, do uzyskania tak zwanego mleczka, czyli masy, którą wygładzamy ściany.

 
 

Krok 14.

Gładzenie ścian

Po około 30 minutach, przystępujemy do gładzenia ścian piórem lub blichówką. Po kolejnych 40 minutach, polewamy ściany wodą i przystępujemy do ostatecznego gładzenia.

 
 

Krok 15.

Nacięcia oddzielające

Ściany ogrzewane należy oddzielić od siebie poprzez nacięcia. Należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń aż do wyschnięcia tynków oraz ogrzewaniu pomieszczeń porą zimową. Instalację grzewczą należy uruchomić zgodnie z instrukcją producenta.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Grundiermittel 60
Środek gruntujący do powierzchni chłonnych
 
Knauf Betokontakt
Środek gruntujący do betonu
 
Knauf Grundiermittel 90
Środek gruntujący do powierzchni bardzo chłonnych
 
Knauf MP 75 G/F Therm
Maszynowy tynk gipsowo-wapienny na ogrzewanie ścienne