Jak wykonać spoinowanie płytek ceramicznych?


Wypełnianie szczelin za pomocą fugi i silikonu Knauf

 

 

Spoinowanie szczelin za pomocą fugi i silikonu

 

Fugowanie i silikonowanie jest to ostatni, równie ważny jak pozostałe, etap prac glazurniczych. Poprawnie wypełnione spoiny mają wspływ nie tylko na estetykę wykonanej pracy, ale także stanowią barierę dla przenikającej do podłoża wody.
Z naszego filmu dowiesz się jak poprawnie wypełniać spoiny, między płytkami ceramicznymi, za pomocą fugi Knauf Elastic Plus.

 

 
 
 
 
 
Stopień trudności
średni

 

 

Dowiedz się jak wykonać spoinowanie płytek za pomocą fugi i silikonu Knauf

Z filmu dowiesz się jak poprawnie, krok po kroku wykończyć okładzinę z płytek za pomocą fugi i silikonu Knauf.  Do fugowania szczelin między okładzinami ceramicznymi polecamy fugę elastyczną Knauf Elastic Plus. Produkt ten jest dostępny w szerokiej palecie kolorów.  Z kolei do spoinowania szczelin przy urządzeniach sanitarnych, w połączeniach ścian z podłogą oraz linii dylatacyjnych używamy silikonu sanitarnego Knauf. Jest to jednoskładnikowy, elastyczny materiał charakteryzujący się odpornością na tzw. korozję biologiczną.  Silikon sanitarny Knauf dostępny jest w szerokiej palecie kolorów spójnych z kolorami fugi Knauf Elastic Plus.
 

 

 

Wykonanie krok po kroku
Kalkulator zużycia materiałów

 

 

Krok 1.

Przygotowania podłoża

Przed przystąpieniem do spoinowania należy upewnić się, że klej za pomocą którego zamontowane są płytki, całkowicie wysechł. Warto też sprawdzić, czy w spoinach nie pozostały resztki kleju. Następnie powierzchnię całej okładziny myjemy za pomocą gąbki, aż do uzyskania czystej powierzchnie.

 
 

Krok 2.

Przygotowanie fugi

Po przygotowaniu powierzchni okładziny, możemy przystąpić do przygotowania fugi. Fugę rozrabiamy np. w wiaderku do którego w pierwszej kolejności wlewamy odmierzoną ilość wody do której będziemy wsypywać proszek z fugą. Następnie mieszamy ją za np. za pomocą mieszadła zamontowanego do wiertarki, aż do uzyskania jednolitej konsystencji i barwy. Ważne! Podczas przygotowywania masy powinniśmy pamiętać,żeby zachować dokładną proporcję ilości wody do fugi. Dzięki temu będziemy w stanie zachować powtarzalność barwy, przy ewentualnym dorabianiu.

 
 

Krok 3.

Fugowanie ścian

Fugowanie zaczynamy zawsze od powierzchni ścian. Fugę nakładamy za pomocą specjalnej gumy lub packi do fugowania. Masę przesuwamy prostopadle i ukośnie względem krawędzi płytek, wciskając ją głęboko w spoiny między płytkami. Nadmiar fugi zbieramy za pomocą pacy. Po wypełnieniu wszystkich szczelin spoiną czekamy aż zaprawa stanie się matowa. Następnie za pomocą zwilżonej wodą pacy z gąbką przemywamy okładzinę. Po odczekaniu aż fuga stanie się twarda, powierzchnię myjemy ponownie zwilżoną miękką gąbką, co dodatkowo profiluje spoiny.

 
 

Krok 4.

Fugowanie podłogi

Po zakończonym fugowaniu ścian przystępujemy do spoinowania podłóg. Powtarzamy te same czynności, które wykonywaliśmy podczas fugowania ścian, czyli: przygotowujemy podłoże, rozrabiamy fugę, a na koniec myjemy i profilujemy wypełnione spoiny.

 
 

Krok 5.

Silikonowanie: przygotowanie podłoża

Po zakończeniu fugowania możemy przejść do kolejnego etapu prac, czyli silikonowania. Spoinowanie za pomocą silikonu wykonujemy w połączeniach ścian z podłogą, wzdłuż linii dylatacyjnej, a także w szczelinach znajdujących się przy urządzeniach sanitarnych. Podobnie jak w przypadku fugowania, zanim przystąpimy do spoinowania musimy najpierw oczyścić, a następnie osuszyć szczeliny. Warto również zabezpieczyć powierzchnię okładziny ceramicznej przed zabrudzeniem. W tym celu szczeliny oklejamy taśmą samoprzylepną.

 
 

Krok 6.

Silikonowanie: przygotowanie silikonu

W pierwszej kolejności odcinamy końcówkę kartusza, uważając żeby nie uszkodzić gwintu. Następnie przykręcamy końcówkę dozującą, którą w kolejnym kroku docinamy odpowiednio do szerokości wypełnianej szczeliny. W ten sposób przygotowany kartusz z silikonem mocujemy w specjalnym pistolecie do spoinowania.

 
 

Krok 7.

Wypełnianie spoin silikonem

Następnie przechodzimy do silikonowania. Spoiny wypełniamy silikonem w sposób ciągły, tak, aby nie pozostawiać w nich tzw. pustych przestrzeni. Pamiętajmy, że wypełnioną powierzchnię w ciągu pięciu minut od zakończenia silikonowania powinno się wygładzić oraz usunąć nadmiar silikonu. Miejsce wypełnienia należy wyprofilować w taki sposób żeby uniemożliwić wodzie gromadzenie się na jej powierzchni. Silikon uzyskuje odpowiednią twardość dopiero po upływie dwóch-trzech dni.

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf ELASTIC PLUS Fuga Elastyczna 2-15 mm
Fuga elastyczna 2 - 15 mm
 
Knauf Silikon sanitarny
Elastyczny, jednoskładnikowy