Jak kleić płytki wielkoformatowe?

Na co trzeba uważać, aby taką pracę wykonać szybko, sprawnie i przede wszystkim poprawnie? Na te pytania odpowie nam Szymon — właściciel, firmy remontowo-budowlanej SIM-GIPS Szymon Siergiej, którego odwiedziliśmy na budowie z kamerą, kiedy akurat montował  gigantyczne płytki w formacie XXL.

Klejenie płytek wielkoformatowych

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sem diam, lobortis at lectus a, luctus pellentesque sem. Nulla elementum, mi dapibus rhoncus laoreet, Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sem diam, lobortis at lectus a, luctus pellentesque sem.

Zobacz film

Porada Szymona

Montaż naprawdę dużych płytek w formacie XXL to bardzo wymagające zadanie. Łatwo popełnić błędy, a ich konsekwencje mogą okazać się dla fachowca bardzo kosztowne. Kluczowy w klejeniu płytek wielkoformatowych jest wybór odpowiedniej zaprawy. Ja jako wykonawca odpowiadam przed inwestorem, dlatego do takich prac stosuje tylko taki klej, któremu mogę w pełni zaufać — Knauf K4 Żelowy. Jest to nowoczesna, wysokoelastyczna zaprawa, która powstała z myślą o klejeniu płytek wielkoformatowych. Lubię pracować z tym klejem, bo szybko się go przygotowuje, jest też bardzo plastyczny, dzięki czemu łatwo się go nakłada.

Materiał gładko „chodzi” pod ręką, dzięki czemu jestem w stanie w bardzo krótkim czasie dokładnie pokryć całą klejoną powierzchnię. Bardzo ważną cechą tego kleju jest to, że nie wciąga on płytek. Co to oznacza w praktyce? Mogę śmiało wrócić na drugi dzień na budowę i mieć pewność, że przyklejone dzień wcześniej płytki trzymają poziom.

Szymon z firmy remontowo-budowlanej SIM-GIPS Szymon Siergiej

01 Sprawdzenie podłoża

Przed przystąpieniem do klejenia płytek, najpierw sprawdzam równość podłoża. Podłoże pod wielkie formaty musi być idealnie równe, mocne i stabilne. Płytki wielkoformatowe są szczególnie podatne na uszkodzenia wynikające z naprężeń.

02 Przygotowanie podłoża

Po sprawdzeniu podłoża odpylam całą powierzchnię oraz usuwam ewentualne zabrudzenia. Oczyszczone podłoże należy następnie zagruntować odpowiednim środkiem. My kleimy płytki na tynku cementowo-wapiennym, dlatego do gruntowania wybraliśmy środek głęboko penetrujący Knauf Tiefengrund. Grunt ten dodatkowo wzmacnia podłoże i redukuje jego chłonność i poprawia warunki wiązania, co jest bardzo istotne w przypadku klejenia płytek wielkoformatowych.

Ważne. Do klejenia przystępujemy po wyschnięciu gruntu.

03 Przenoszenie płyt

Płytki w rozmiarze XXL montuje się i przenosi przy pomocy specjalistycznych ram transportowych, wyposażonych w przyssawki. Przed przenoszeniem zarówno płytki, jak i przyssawski oczyszczamy z kurzu, aby zapewnić maksymalną przyczepność.

Ważne! Montaż i transport płyt wielkoformatowych wymaga pracy dwóch osób.

04 Docinanie płytki na wymiar

Mamy już sfazowane krawędzie płytki, to teraz będziemy ją docinać pod wymiar. Płytki wielkoformatowe docinamy za pomocą specjalnej przecinarki z prowadnicą. Płytkę przed przecięciem zabezpieczamy taśmą na której zaznaczamy dokładne wymiary.

05 Przeniesienie wymiarów z podłoża na płytkę

Przed przyklejeniem płytki zaznaczamy na jej powierzchni miejsca, w których będziemy wiercić otwory. W tym celu musimy zdjąć wymiar ze ściany, a następnie przenieść go na płytkę. Nasze płytki są w ciemnym kolorze, dlatego, aby ułatwić sobie zaznaczanie, używamy pomarańczowej taśmy. Dzięki niej będziemy mogli precyzyjnie zaznaczać miejsce wykonania otworów.

UWAGA!  Otwory w tak dużych płytkach ja wykonuje po ich przyklejeniu, dopiero jak już wyschnie klej.

06 Wykańczanie narożników

Aby estetycznie wykończyć narożnik, krawędzie płytki fazujemy pod kątem 45 stopni. Ja robię to za pomocą szlifierski kątowej. Tak przyciętą krawędź dodatkowo szlifuję. W ten sposób przygotowana płytka stworzy prosty i estetycznie wykończony narożnik.

07 Przygotowanie kleju

Do klejenia pytek w formacie XXL wybraliśmy klej Knauf K4 Żelowy. Jest to klej, który powstał z myślą o takim formacie. Dzięki zastosowanej technologii żelowej można dopasować jego konsystencję do rodzaju wykonywanej pracy. My wybieramy konsystencję półpłynną, dzięki której klej łatwo się rozprowadzi oraz idealnie wypełnia przestrzeń między płytką a podłożem.

UWAGA! Bez względu na to, czy klej rozrobimy w normalnej, płynnej lub półpłynnej konsystencji, to jego parametry pozostaną niezmienne.

08 Klejenie płyt

Podczas klejenia płytek wielkoformatowych stosujemy tzw. metodę kombinowaną, czyli klej nakładamy na podłoże, a także cienką warstwą na płytkę.

W zależności od wielkości okładziny dobieramy odpowiednią wielkość zębów pacy glazurniczej.  Klej nakładamy zarówno na podłoże jak i spodnią stroną płytki. Zaprawę rozprowadzamy w tym samym kierunku, co pozwala na lepsze zamknięcie pustych przestrzeni między płytka a podłożem.

Uwaga: Przy tak dużych formacie płyt bezpieczniej jest nakładać klej na powierzchnie i na płytkę równocześnie.

09 Poziomowanie

Przy klejeniu płytek wielkoformatowych korzystam z systemu poziomowania, np. Knauf KLS.

Dzięki niemu mam pewność, że wszystkie płytki zostaną idealnie wypoziomowane. Ilość klipsów KLS zależy od wielkości płyty.

UWAGA! Klipsy usuwamy dopiero po wyschnięciu kleju.

10 Wycinanie otworów w płytce

Otwory w płytkach wielkoformatowych wycinam po całkowitym wyschnięciu kleju, używając do tego celu otwornicy diamentowej, wyposażonej w wodny system chłodzenia.

Uwaga: Niektórzy fachowcy wycinają otwory przed przyklejeniem płytek wielkoformatowych na ścianach.

Szymon — właściciel, firmy remontowo-budowlanej SIM-GIPS Szymon Siergiej

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.