Czym otynkować ściany i sufity?

 

Jaki tynk wybrać do wnętrz, gipsowy czy cementowy? Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od indywidualnych oczekiwań, a także przeznaczenia konkretnych pomieszczeń.

 

 

CO NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ DOKONUJĄC WYBORU?


Efekt estetyczny, jaki chcemy osiągnąć: ściany gładkie, strukturalne, chropowate, a może mieszane?


Bardziej gładkie ściany, lepiej oddające kolory farb otrzymamy za pomocą tynków gipsowych. Dla uzyskania takiego efektu tynki cementowe wymagać będą szpachlowania powierzchni ścian gładzią gipsową przynajmniej dwukrotnie. Jeśli zależy nam na chropowatej powierzchni oczywistym wyborem są tynki cementowo-wapienne. Strukturę łatwiej uzyskać dzięki tynkom gipsowym lub gipsowo-wapiennym.Tynk Knauf odporny na uszkodzeniaOdporność na zarysowania i uszkodzenia

Tynki cementowo-wapienne są zwykle bardziej odporne na zarysowania niż tynki gipsowe, ale gipsowy tynk Knauf MP 75 Diamant, dzięki specjalnej recepturze, nie ustępuje pod tym względem tynkom cementowo-wapiennym, zachowując jednocześnie wszystkie walory tynków gipsowych.


Klimat wnętrz i jakość powietrza w pomieszczeniach

To główny walor tynków gipsowych, które dzięki właściwościom higroskopijnym gipsu, chłoną wilgoć, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i oddają nadmiar wilgoci, gdy powietrze staje się zbyt suche. Tym samym regulują klimat wnętrz na poziomie najbardziej przyjaznym dla człowieka. Dzięki temu takie wnętrza odbieramy jako ciepłe i przytulne.
Tynk Knauf odporny na wilgoćReakcja na wilgoć w pomieszczeniach

Tynki cementowo-wapienne bardzo wolno chłoną wilgoć i bardzo wolno ją oddają do otoczenia, co nie skutkuję pozytywną regulacją wilgotności powietrza w standardowo użytkowanych pomieszczeniach, ale stanowi niewątpliwą zaletę w pomieszczeniach nie ogrzewanych zimą, np. garażach, piwnicach, budynkach gospodarczych, ogrzewanych częściowo lub takich w których wilgotność powietrza przekracza 70%, np. kuchnie przemysłowe, łaźnie. 


Czas realizacji inwestycji


Należy pamiętać, jak długo trwa proces technologiczny układania i wysychania tynków. Tynk gipsowy nakłada się w jednej warstwie na zagruntowane i wyschnięte podłoże, które schnie dobę, wielowarstwowy tynk cementowo-wapienny nakłada się na wyschnięty szpryc, który na podłożach ceramicznych schnie kilka dni a na podłożach betonowych, takich jak stropy może schnąć 2-3 tygodnie. Tynk gipsowy o grubości 1,5 cm schnie ok. dwóch tygodni, tynk cementowo-wapienny o tej samej grubości ok. 4 tygodni. Warto wiedzieć, że na czas schnięcia obydwu rodzajów tynku wpływa szereg czynników, np. warunki panujące w pomieszczeniu, temperatura na zewnątrz, czy grubość położonej warstwy tynku. 

 

Zatem wybór np. tynku gipsowego do ogrzewanych zimą pomieszczeń mieszkalnych dla uzyskania gładkich powierzchni, przyjemnego klimatu wnętrz oraz z uwagi na krótsze terminy realizacji inwestycji jest równie dobry jak wybór tynku cementowo-wapiennego do garażu i piwnicy, a nawet do wnętrz mieszkalnych. Choćby dlatego, że zależy nam, aby uzyskać industrialne, chropowate powierzchnie, np. w modnych loftach. Oczywiście możliwa jest również inna kombinacja naszych motywacji w podejmowaniu decyzji o wyborze jednego lub drugiego rodzaju tynku.

 


TYNKI GIPSOWE


Jeśli już decydujemy się na tynki gipsowe, to dalej mamy do wyboru różne produkty. Który najlepiej wybrać? To znów zależy od konkretnych okoliczności i naszych dalszych preferencji.

 


Ekonomiczne tynki Knauf na duże powierzchnieDuże powierzchnie i krótki termin realizacji

W takim przypadku najlepiej sprawdzą się maszynowe tynki gipsowe Knauf MP 75 oraz Knauf MP 75 L, z których drugi jest nieco lżejszy i dzięki temu łatwiejszy w obróbce. Jeśli dodatkowo zależy nam na zwiększonej wydajności materiału, warto wykorzystać tynk Knauf MP 75 SL. Jego zużycie na m2 przy standardowej grubości 10 mm to tylko 7 kg. Przynosi to konkretne oszczędności, zwłaszcza na dużych powierzchniach, co oczywiście przekłada się na finanse.
 


Koniecznie gipsowy, ale odporny na zarysowania


Tu wybór jest jednoznaczny: Knauf MP 75 Diamant, który po położeniu i wyschnięciu jest najtwardszym dostępnym tynkiem gipsowym. Polecany zwłaszcza do obiektów użyteczności publicznej, gdzie z uwagi na duże natężenie ruchu użytkowników, ściany są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. To także dobry wybór do domu z małymi dziećmi. Tynk ten nakłada się maszynowo.Fakturowany tynk gipsowy KnaufKoniecznie gipsowy, ale nie gładki

Monotonię modnych ostatnio minimalistycznych wnętrz architekci przełamują, wprowadzając do nich fakturę. Dotyczy to także ścian. W przypadku tynków gipsowych, każdy z nich można w ostatnim etapie nie zacierać na gładko, ale wykonać fakturę, odciskając w wilgotnym jeszcze tynku np. kielnię. Bardziej subtelny efekt wizualny osiągniemy, stosując tynk wapienno-gipsowy Knauf MP 75 L-F Faktura, który dzięki zawartości kruszywa wapiennego pozwala uzyskać powierzchnię o fakturze drobnego piasku. 

 

Tynk na ogrzewanie ścienne


Planujemy ogrzewanie ścienne i nie wiemy, jaki tynk w tym przypadku się sprawdzi. Oczywiście potrzebny będzie taki tynk, który będzie dobrze przewodził ciepło do wnętrz oraz nie odkształcał się i nie pękał pod wpływem ciepła. Takie cechy posiada tynk gipsowo-wapienny Knauf MP 75 G/F Therm, który swoje właściwości uzyskał dzięki odpowiednio dobranym parametrom. 


 

Tynki na czas remontu


W sytuacji, kiedy nie ma możliwości użycia agregatu tynkarskiego albo w ramach oszczędności remont przeprowadzamy sami, można sięgnąć po ręczne tynki gipsowe: Knauf Rotband i Knauf Goldband. Knauf Rotband posiada podwyższony parametr przyczepności, dzięki czemu zalecany jest szczególnie na niechłonne powierzchnie betonowe sufitów lub elementów wykonanych z prefabrykatów betonowych. Knauf Goldband sprawdza się idealnie do osadzania obróbki glifów po wymienionych drzwiach i oknach, równania ścian, a także wypełniania bruzd wykonanych pod wszelkiego rodzaju instalacje.   


 


Tynki Knauf do pomieszczeń wilgotnychTYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE

Jeśli decydujemy się na tynki cementowo-wapienne, nie próbujmy oszczędzać na materiale, mieszając cement i wapno na placu budowy. Nie uda się nam w ten sposób uzyskać takiej samej, powtarzalnej jakości zaprawy tynkarskiej w całym budynku. Gwarancję powtarzalnej jakości daje fabrycznie przygotowana sucha mieszanka tynku cementowo-wapiennego Knauf Cover Slow, zawierająca laboratoryjnie określone i ściśle zachowane w procesie produkcji proporcje składników. Receptura tynku została tak opracowana, aby można go było również nakładać maszynowo.
 

 


OSTATECZNY EFEKT I WALORY UŻYTKOWE


Niezależnie od dokonanego wyboru, ostateczny efekt zależeć będzie od przestrzegania rygorów technologii wykonania tynków. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, zagruntowaniu w przypadku tynków gipsowych, wykonywaniu prac w temperaturze +5oC oraz odpowiednim ich wysychaniu.  

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf MP 75
Maszynowy tynk gipsowy
 
Knauf Rotband
Ręczny tynk gipsowy o zwiększonej przyczepności
 
Knauf Goldband
Ręczny tynk gipsowy
 
Knauf MP 75 SL
Maszynowy tynk gipsowy, super lekki
 
Knauf Cover-in Slow 0.7 mm
Tynk cementowo-wapienny
 
Knauf MP 75 Diamant
Maszynowy tynk gipsowy o podwyższonej twardości
 
Knauf MP 75 G/F Therm
Maszynowy tynk gipsowo-wapienny na ogrzewanie ścienne
 
Knauf MP 75 L
Maszynowy tynk gipsowy, lekki