Fuga szeroka czy wąska? Jak ją dopasować do płytek?

 

Fuga stanowi estetyczne wykończenie okładziny ceramicznej oraz chroni przed dostawaniem się wilgoci pod płytki, zapobiegając tym samym powstawaniu grzybów i pleśni. Prawidłowe wypełnienie szczelin przy użyciu fugi zwiększa także przyczepność płytek do miejsca, na którym są położone.

 

 

KIEDY SZEROKA, KIEDY WĄSKA FUGA?

W miejscach, gdzie panuje stała temperatura, nie ma silnego nasłonecznienia oraz nie występują inne oddziaływania cieplne, nie ma przeciwwskazań technicznych do stosowania wąskich spoin. Inaczej ma się sprawa w przypadku okładzin wykonywanych na podłożach odkształcalnych, czyli na ogrzewaniu podłogowym, tarasach, balkonach, elewacjach, schodach zewnętrznych, w basenach i innych miejscach wystawionych na silne nasłonecznienie lub oddziaływanie mocnych źródeł ciepła.

Na balkonach, tarasach, elewacjach oraz schodach zewnętrznych spoina pełni jeszcze funkcję wentylacyjną. Polega ona na tym, że ewentualna wilgoć, znajdująca się pod płytkami musi mieć możliwość swobodnego wydostania się na zewnątrz. W sposób niezaburzony może się to odbywać tylko wtedy, kiedy spoina jest paroprzepuszczalna oraz ma odpowiednią szerokość. W przeciwnym razie wilgoć pod wpływem temperatury zamieniona w parę wodną, nie mając możliwości odparowania, działa od spodu z dużym ciśnieniem na okładzinę ceramiczną powodując jej odspajanie.


Dopasowanie szerokości fugi
JAKA KONKRETNIE SZEROKOŚĆ FUGI?

Szerokość fugi to nie tylko kwestia gustu. Zależy przede wszystkim od wymiarów płytek. Warto pamiętać, że fuga stanowi swoistą dylatację pomiędzy płytkami. Pozwala na ich minimalne odkształcenia, co ważne, kiedy praca podłoża prowadzi do wystąpienia naprężeń, np. gdy zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe.

Szerokość spoiny w zależności od wielkości płytek:
  • dla bardzo popularnych obecnie płytek 10×10 cm
    stosuje się fugę o szerokości 2 mm
  • dla mozaiki szklanej 2×2 cm – 1 mm
  • dla glazury o wymiarach 20×30 cm – 3 mm
  • dla płytek gresowych 30×30 cm – 5 mm
  • dla płytek wielkoformatowych – od 7 do 10 mm


JAKĄ ZAPRAWĘ WYBRAĆ DO FUGOWANIA

Ważne jest przede wszystkim, aby do konkretnej grubości spoiny między płytkami zastosować odpowiednią zaprawę wypełniającą. Jeśli już decydujemy, że szerokość spoiny będzie wynosić np. 8 mm, to do jej wypełnienia nie wolno zastosować zaprawy, która co prawda kolorystycznie idealnie pasuje do płytek, ale jej maksymalna szerokość może wynosić jedynie 5 mm.

Warto też wiedzieć, że jakość spoinowania płytek podnosi zastosowanie fugi elastycznej, która lepiej znosi naprężenia, np. Knauf Fugi Elastycznej dostępnej w 84 kolorach oraz w dwóch wielkościach opakowań: 1 kg i 5 kg.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf ELASTIC PLUS Fuga Elastyczna 2-15 mm
Fuga elastyczna 2 - 15 mm
 
Knauf Fuga Elastyczna / Flexfuge 2-10 mm
Fuga elastyczna 2 - 10 mm