Ile potrzeba kleju do płytek?

 

Przed przystąpieniem do wszelkiego rodzaju prac remontowo-budowlanych radzimy poświęcić trochę czasu na sporządzenie kalkulacji zużycia potrzebnych materiałów.
Dzięki wyliczeniu możemy oszacować orientacyjne koszty planowanej inwestycji, a w rezultacie uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci nieprzewidzianych wydatków.

 

 

ILE POTRZEBA KLEJU DO PŁYTEK?

Przed przystąpieniem do wszelkiego rodzaju prac remontowo-budowlanych radzimy poświęcić trochę czasu na sporządzenie kalkulacji zużycia potrzebnych materiałów. Dzięki wyliczeniu możemy oszacować orientacyjne koszty planowanej inwestycji, a w rezultacie uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci nieprzewidzianych wydatków. Przy obliczeniu ilości samej okładziny, o ile uwzględnimy niezbędny zapas, nie powinniśmy mieć problemu. O tym jak obliczyć potrzebną do remontu ilość płytek pisaliśmy już w naszej poprzedniej poradzie TUTAJ. Z nieco trudniejszym zadaniem przyjdzie nam się zmierzyć jeśli będziemy liczyć ile potrzeba kleju do płytek? 

Kalkulacja zużycia kleju jest nieco trudniejsza. Podczas jej wykonywania należy wziąć pod uwagę szereg rozmaitych czynników. Na to ile potrzeba kleju do płytek wpływ ma m.in. gatunek, rodzaj i format płytek, miejsce montażu, typ podłoża, a także metoda klejenia. W opracowanej przez Labolatorium Knauf ofercie produktowej klejów do glazury znajdują się zaprawy przeznaczone do różnych zastosowań. Wydajność każdej z tych zapraw jest inna i zależy od różnych czynników, które pokrótce postaramy się omówić. 

WIELKOŚĆ I RODZAJ PŁYTEK MA ZNACZENIE

Jednym z najistotniejszych czynników, które wpływa na zużycie kleju podczas prac glazurniczych jest format okładziny. Płytki większego formatu, ze względu na ich ciężar oraz większą powierzchnie klejenia należy mocować grubszą warstwą. Z tego względu, wydajność na jeden m2 kleju przeznaczonego do klejenia dużych płytek będzie większa niż do mocowania płytek o mniejszym rozmiarze. 

Przykładowo zużycie kleju Knauf K2 eXtra Gres/Klinkier przy płytkach o formacie np. 25 cm X 25 cm oraz wielkości zębów pacy 8 mm wynosi ok. 3.0 kg/m2, podczas gdy tego samego kleju do montażu płytek 10 cm będziemy potrzebowali mniej, bo już tylko 1.5/m2. Ponadto w przypadku słabo chłonnych powierzchni okładzin stosuje się tzw. „metodę kombinowaną” (spodnią stronę płytki smarujemy dodatkowo cienką warstwę kleju), również ma wpływ na większe zużycie zaprawy w porównaniu z tradycyjną metodą klejenia. 


TYP PODŁOŻA, JEGO RÓWNOŚĆ ORAZ MIEJSCE UŻYTKOWANIA

Wybór odpowiedniej zaprawy klejowej zależy m.in. od rodzaju podłoża oraz od tego w jaki sposób zostało ono przygotowane (wyrównane). Każda zaprawa ze względu na inne przeznaczenie, czy też grubość warstwy klejenia, charakteryzuje się nieco inną wydajnością.   Przykładowo, zużycie kleju dedykowanego do montażu płytek na zewnątrz będzie większe od zużycia kleju przeznaczonego do mocowania płytek z gresu lub klinkieru w (np. Knauf K2 eXtra Gres/Klinkier). Innymi słowy, do ułożenia 1m2 okładziny na tarasie będziemy potrzebowali więcej kleju niż do wykonania takiej samej pracy wewnątrz pomieszczenia. Wynika to m.in. z faktu, iż zaprawa klejowa do mocowania płytek na tarasie lub balkonie, zawsze wymaga stosowania wspomnianej wcześniej „metody kombinowanej”. 

Do tego typu prac należy wybrać tzw. klej rozpływny, którego konsystencja umożliwia wypełnienie całej powierzchni spojenia, między płytką a podłożem. Takie całopowierzchniowe klejenie pozwoli zminimalizować ryzyko powstania tzw. pustych przestrzeni do których podczas intensywnych opadów może przenikać woda. Ta z kolei w przypadku wystąpienia mrozu zmieni stan skupienia na stały, co może powodować poważne w skutkach uszkodzenia płytek. 



POLICZ ILE POTRZEBA KLEJU DO PŁYTEK ZA POMOCĄ KALKULATORA KNAUF
 
Żeby policzyć ile potrzeba kleju do płytek można skorzystać z opracowanego przez naszych ekspertów kalkulatora materiałowego. Jest to narzędzie, które oprócz wydajności danego produktu, policzy także orientacyjne koszty materiałów dla danej inwestycji. Dzięki intuicyjnej obsłudze kalkulację można wykonać dosłownie w kilku krokach. Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do kalkulacji powinniśmy zebrać wszelkie niezbędne dane, takie jak: rodzaj i wielkość okładziny, miejsce jej montażu, a także równość podłoża.

Kalkulator zużycia materiałów Knauf znajduje się TUTAJ