Jak i czym szpachlować połączenia płyt G-K?

 

Nowe domy nie od razu zdradzają swoje braki. Problem dotyczy także ścian i sufitów z płyt G-K. Najbardziej newralgiczne miejsca to styki płyt, wypełniane masą szpachlową. Od wyboru odpowiedniej masy oraz właściwego poprawnego wykonawstwa zależy, czy unikniemy w przyszłości nieestetycznych pęknięć i rys.

 

 

MASY SZPACHLOWE DO ŁĄCZENIA PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

Generalnie masy szpachlowe do połączeń płyt G-K dzielą się na dwie grupy:
  • zawierające gips - twardnienie związane z uwodnieniem gipsu – rehydracją
  • zawierające dyspersje tworzyw sztucznych - twardnienie przez naturalne wysychanie

Przykład z pierwszej grupy to Knauf Fugenfüller-Leicht. Dużą wytrzymałość na zarysowania i pęknięcia posiadają masy szpachlowe na bazie specjalnego gipsu alfa. Do nich zaliczają się Knauf Uniflott i Knauf Uniflott Impregnowany. Zawierają one dodatki modyfikujące, związki tworzyw sztucznych, środki spowalniające szybkie wysychanie (co zapobiega odparzaniu ułożonej masy) oraz substancje poprawiające elastyczność i łatwość obróbki. 


TAŚMY DO POŁĄCZEŃ PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

Zwykle masy szpachlowe, zarówno gipsowe jak i zawierające tworzywa sztuczne wymagają stosowania taśm wzmacniających. Najlepsze efekty osiąga się, stosując taśmy papierowe. Taśma z włókna szklanego charakteryzuje się niższą wytrzymałością na zarysowania, ale przy pokrywaniu styku płyt środkiem gruntującym albo farbą z zawartością wody daje gwarancję, że po zawilgoceniu nie ulegnie deformacji. 


Jakie są przyczyny pęknięć?

Zarysowania i pęknięcia konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych mogą wystąpić w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, przy dużej wilgotności powietrza i niskich temperaturach zewnętrznych, ale także w połączeniach z masywnymi elementami budynku i podczas wykańczania poddaszy. Na powstawanie rys narażone są szczególnie styki płyt ciętych na budowie, które przed szpachlowaniem należy bezwzględnie odpylić i zagruntować. Dodatkową przyczyną pęknięć może być brak przerw dylatacyjnych. Dlatego przy połączeniach z masywnymi elementami budynku konieczne jest wykonanie połączeń z tzw. „rysą kontrolowaną” i z użyciem odpowiedniej taśmy dylatacyjnej.  


Jak im zapobiec?

Aby uniknąć powstawania pęknięć i rys w każdym przypadku należy pamiętać, aby:
  • przystępować do szpachlowania dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że nie występuję gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności w pomieszczeniu
  • nie ogrzewać gwałtownie pomieszczeń bezpośrednio po szpachlowaniu (szok termiczny)
  • temperatura powietrza i płyt nie była niższa niż 5°C przez dwa dni przed i po szpachlowaniu.  

Na uwagę zasługuje również możliwość wykańczanie konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych nie tylko poprzez szpachlowanie styków płyt, ale szpachlowanie całych powierzchni, dzięki czemu uzyskać można efekt białego tynku, który w przyszłości można wielokrotnie pokrywać farbą.

Fachowe wykonawstwo

Możliwości wykorzystania mas szpachlowych są jak widać dość szerokie. Chcąc osiągnąć trwały i estetyczny efekt wykończenia ścian i sufitów, pamiętać należy o wyborze właściwego produktu oraz przestrzegać rygorów wykonawczych. Rozwiązaniem pozostaje również zlecenie wykonania prac specjalistycznym ekipom wykonawczym. 

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Taśma wzmacniająca papierowa
Do systemów suchej zabudowy
 
Knauf Taśma wzmacniająca z włókna szklanego
Do systemów suchej zabudowy
 
Knauf Uniflott
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Fugenfüller-Leicht
Masa szpachlowa
 
Knauf Uniflott Impregnowany
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Extrafinish
Polimerowa masa szpachlowa

 

 

Wykorzystywane systemy

 

 
W111.pl
W111.pl KNAUF Ściana szkieletowa