JAKIE PŁYTKI NA TARAS I BALKON?
Rynek oferuje szeroką gamę okładzin ceramicznych. Wybierając płytki na taras lub balkon lepiej wybrać płytki o powierzchni z zamkniętymi porami, dzięki czemu woda i wilgoć nie będą wnikać do środka, co uchroni płytki przed niszczącym działaniem wody, zwłaszcza pod wpływem ujemnej temperatury, ale też przed zabrudzeniem.
W przypadku okładzin ceramicznych i kamiennych, ważny jest:
- wybór niechłonnych płytek mrozoodpornych
- wyprofilowanie spadku min. 1-2%
- ocieplenie tarasu, jeśli znajduje się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad wykuszem lub ogrzewanym garażem
- staranne wykonanie hydroizolacji
- przyklejenie płytek elastycznym klejem, odpornym na mróz i wahania temperatury
- wypełnienie spoin fugą elastyczną
- uszczelnienie połączeń silikonem
Uwaga na spadek!
Należy zadbać o wyprofilowanie minimalnego spadku 1-2% posadzki od ściany zewnętrznej na zewnątrz balkonu lub tarasu. W przypadku narożnego tarasu, osłoniętego ścianami zewnętrznymi z dwóch stron minimalny spadek należy zachować od każdej ze ścian.
KIEDY KONIECZNE JEST OCIEPLENIE BALKONU LUB TARASU?
Jeśli taras lub balkon znajdują się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad wykuszem na parterze albo nad ogrzewanym garażem, konieczne jest wykonanie ocieplenia podłoża. Podłoże posadzki pod balkon lub taras, należy traktować jak ścianę zewnętrzną budynku, a nawet z jeszcze większą troską z uwagi na jego poziome położenie.
ZANIM PRZYKLEIMY PŁYTKI, NIEZBĘDNA JEST HYDROIZOLACJA
Każdy taras i balkon, związany trwale z bryłą budynku, wymaga przed ułożeniem płytek zabezpieczenia przed wilgocią, czyli wykonania hydroizolacji. Jej zadaniem jest stworzenie wodoszczelnej powłoki, która zabezpieczy podłoże przed wilgocią. Taką powłokę tworzy po wyschnięciu elastyczna zaprawa uszczelniająca
Knauf Hydro Flex 1 C, odporna na mróz i starzenie.
CZYM I JAK KLEIĆ?
Do klejenia płytek przystępujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu hydroizolacji.
Używamy mrozoodpornego kleju wysokoelastycznego Knauf K4 Elastyczny Plus,
C2TES1 według PN-EN 12004, który dzięki bardzo wysokiej elastyczności niweluje naprężenia pomiędzy podłożem i płytkami, spowodowanymi zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Klej nakładamy tzw. metodą kombinowaną: należy po rozprowadzeniu kleju na podłożu nałożyć dodatkowo cienką warstwę kleju na 100% spodniej powierzchni.
Schemat wykończenia tarasu lub balkonu w systemie Knauf z zastosowaniem zaprawy uszczelniającej Hydro Flex 1C, wysokoelastycznego kleju K4 oraz fugi i silikonu sanitarnego..
CZYM I JAK FUGOWAĆ?
Określając szerokość fugi na balkonie lub tarasie, lepiej kierować się rozsądkiem niż modą, zgodnie z którą im węższa fuga, tym ładniejsza posadzka.
Z uwagi na silne oddziaływanie promieni słonecznych na zmianę z deszczem lub mrozem, a w konsekwencji duże naprężenia pomiędzy użytymi materiałami, lepiej wykonać szerszą fugę (min. 5 mm) i wypełnić ją fugą elastyczną Knauf Elastic Plus, o szerokim zakresie stosowania od 2 do 15 mm.
Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wykonanie. Spoiny należy oczyścić z resztek kleju i wypełnić szczelnie zaprawą fugową na całej głębokości, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Fuga Knauf Elastic Plus dostępna jest w 25 kolorach, co ułatwia jej dobór do koloru okładziny ceramicznej.
CZYM ZABEZPIECZAĆ SPOINY W NAROŻACH I DYLATACJACH?
W miejscach, gdzie zwykła spoina może ulegać pęknięciom należy zastosować elastyczną masę do spoinowania Silikon Sanitarny Knauf, który dzięki trwałej elastyczności oraz wodoodporności, zapewni szczelne połączenie między płytkami ceramicznymi w narożach ścian, w połączeniach ścian z posadzką, w miejscach przechodzenia dylatacji. Knauf Silikon dostępny jest w 25 kolorach, co ułatwi jego dobór do koloru wybranej wcześniej fugi.
Tylko wtedy, kiedy połączymy wybór odpowiednich materiałów i staranne wykonanie każdej czynności, możemy cieszyć się pięknym tarasem lub balkonem przez długie lata.