Jak kleić płytki na balkonie i tarasie?

 

Posadzka na tarasie i balkonie podlega ciągłemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych. Deszcz, mróz , wysokie skoki temperatury pomiędzy dniem i nocą nieustannie ingerują w użyte materiały.

 

 

JAKIE PŁYTKI NA TARAS I BALKON?

Rynek oferuje szeroką gamę okładzin ceramicznych. Wybierając płytki na taras lub balkon lepiej wybrać płytki o powierzchni z zamkniętymi porami, dzięki czemu woda i wilgoć nie będą wnikać do środka, co uchroni płytki przed niszczącym działaniem wody, zwłaszcza pod wpływem ujemnej temperatury, ale też przed zabrudzeniem. 

W przypadku okładzin ceramicznych i kamiennych, ważny jest:
  • wybór niechłonnych płytek mrozoodpornych
  • wyprofilowanie spadku min. 1-2%
  • ocieplenie tarasu, jeśli znajduje się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad  wykuszem lub ogrzewanym garażem
  • staranne wykonanie hydroizolacji
  • przyklejenie płytek elastycznym klejem, odpornym  na mróz i wahania temperatury
  • wypełnienie spoin fugą elastyczną
  • uszczelnienie połączeń silikonem 

Uwaga na spadek!
Należy zadbać o wyprofilowanie minimalnego spadku  1-2% posadzki od ściany zewnętrznej na zewnątrz balkonu lub tarasu. W przypadku narożnego tarasu, osłoniętego ścianami zewnętrznymi z dwóch stron minimalny spadek należy zachować od  każdej ze ścian. 


Balkon wykończony płytkami


KIEDY KONIECZNE JEST OCIEPLENIE BALKONU LUB TARASU?

Jeśli taras lub balkon znajdują się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad wykuszem na parterze albo nad ogrzewanym garażem, konieczne jest wykonanie ocieplenia podłoża. Podłoże posadzki pod balkon lub taras, należy traktować jak ścianę zewnętrzną budynku, a nawet  z jeszcze większą troską z uwagi na jego poziome położenie. 


ZANIM PRZYKLEIMY PŁYTKI, NIEZBĘDNA JEST HYDROIZOLACJA

Każdy taras i balkon, związany trwale z bryłą budynku, wymaga przed ułożeniem płytek zabezpieczenia przed wilgocią, czyli wykonania hydroizolacji. Jej zadaniem jest stworzenie wodoszczelnej powłoki, która  zabezpieczy podłoże przed wilgocią. Taką powłokę tworzy po wyschnięciu elastyczna zaprawa uszczelniająca Knauf Hydro Flex 1 C, odporna na mróz i starzenie. 

Niezwykle istotne jest zapewnienie ciągłości powłoki uszczelniającej, która powinna pokryć powierzchnię poziomą balkonu lub tarasu oraz zostać wyprowadzona pionowo na ściany na wysokość cokołów, co nie jest takie proste. Staranne wykonanie hydroizolacji w tych miejscach  ułatwiają: elastyczna taśma uszczelniająca Knauf Hydro Flex  oraz narożniki zewnętrzne i wewnętrzne Knauf Hydro Flex


CZYM I JAK KLEIĆ?

Do klejenia płytek przystępujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu hydroizolacji. Używamy mrozoodpornego kleju wysokoelastycznego Knauf K4 Elastyczny Plus, C2TES1 według PN-EN 12004, który dzięki bardzo wysokiej elastyczności niweluje naprężenia pomiędzy podłożem i płytkami, spowodowanymi zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Klej nakładamy tzw. metodą kombinowaną: należy po rozprowadzeniu kleju na podłożu nałożyć dodatkowo cienką warstwę kleju na 100% spodniej powierzchni.

Wykończenie balkonu w systemie Knauf
Schemat wykończenia tarasu lub balkonu w systemie Knauf z zastosowaniem zaprawy uszczelniającej Hydro Flex 1C, wysokoelastycznego kleju K4 oraz fugi i silikonu sanitarnego..


CZYM I JAK FUGOWAĆ? 

Określając szerokość fugi na balkonie lub tarasie, lepiej kierować się rozsądkiem niż modą, zgodnie z którą im węższa fuga, tym ładniejsza posadzka. Z uwagi na silne oddziaływanie promieni słonecznych na zmianę z deszczem lub mrozem, a w konsekwencji duże naprężenia pomiędzy użytymi materiałami, lepiej wykonać szerszą fugę (min. 5 mm) i  wypełnić ją fugą elastyczną Knauf Elastic Plus, o szerokim zakresie stosowania od 2 do 15 mm. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wykonanie. Spoiny należy oczyścić z resztek kleju i wypełnić szczelnie zaprawą fugową na całej głębokości, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Fuga Knauf Elastic Plus dostępna jest w 25 kolorach, co ułatwia jej dobór do koloru okładziny ceramicznej. 


CZYM ZABEZPIECZAĆ SPOINY W NAROŻACH I DYLATACJACH?

W miejscach, gdzie zwykła spoina może ulegać pęknięciom należy zastosować elastyczną masę do spoinowania Silikon Sanitarny Knauf, który dzięki trwałej elastyczności oraz wodoodporności, zapewni szczelne połączenie między płytkami ceramicznymi w narożach ścian, w połączeniach ścian z posadzką,  w miejscach przechodzenia dylatacji. Knauf Silikon dostępny jest w 25 kolorach, co ułatwi jego dobór do koloru wybranej wcześniej fugi.

Tylko wtedy, kiedy połączymy wybór odpowiednich materiałów i staranne wykonanie każdej czynności, możemy cieszyć się pięknym tarasem lub balkonem przez długie lata. 


 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf ELASTIC PLUS Fuga Elastyczna 2-15 mm
Fuga elastyczna 2 - 15 mm
 
Knauf Hydro Flex 1C
Elastyczna zaprawa uszczelniająca 1-komponentowa
 
Knauf Silikon sanitarny
Elastyczny, jednoskładnikowy
 
Knauf Hydro Flex Taśma uszczelniająca
Do uszczelniania połączeń pomiędzy ścianą a podłogą
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Wewnętrzny
Do uszczelniania wewnętrznych naroży
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Zewnętrzny
Do uszczelniania zewnętrznych naroży