PŁYTA KARTON GIPS - NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE USZKODZENIA
Nie zdziwi zapewne nikogo fakt, że uszkodzenia płyt gipsowo kartonowych, częściej zdarzają się w domach zamieszkałych przez rodziny z małymi dziećmi. To właśnie najmłodsi domownicy, nieustannie testujący wytrzymałość ścian w domach i mieszkaniach, w trakcie nieostrożnej zabawy lub po prostu podczas zaspokajania ciekawości otaczającego ich świata, mogą przyczynić się do wystąpienia uszkodzenia płyty karton gips w postaci wklęśnięć, wgnieceń lub dziur. Chociaż i dorosłym domownikom zdarzają się czasem nieostrożne zachowania, np. podczas wnoszenia do domu mebli, może niechcący dojść do przypadkowego uderzenia w ścianę. Co skutkować będzie pojawieniem się na niej niechcianej pamiątki w postaci brzydkiej dziury. A radość z nowej, dizajnerskiej szafki pod telewizor zastąpią gorączkowe poszukiwania rozwiązania problemu.
Do najczęściej występujących uszkodzeń okładzin z płyt kartonowo gipsowych należą dziury właśnie dziury, czy ubytki spowodowane uderzeniem lub obiciem. Pierwsze co przychodzi do głowy po wystąpieniu takiego uszkodzenia, to myśl o konieczności wymiany całej płyty oraz wizja nadszarpniętego, kosztownym remontem, budżetu domowego.
Płyta kartonowo gipsowa jest jednak tak wdzięcznym w obróbce materiałem, że jej uszkodzenia nie muszą wcale oznaczać, że snute najczarniejsze scenariusze spełnią się. A naprawa dziury w ścianie, zajmie niewiele czasu oraz wygeneruje niewielkie koszty.
CO ZROBIĆ, GDY ZAUWAŻYMY, ŻE W PŁYCIE KARTON GIPS POJAWIŁA SIĘ DZIURA?
Najlepszym środkiem zaradczym na tego typu uszkodzenia jest wykonanie z kawałka płyty karton gips łaty, którą następnie wkleja się w miejsce powstałego ubytku. Jednak, aby ponownie cieszyć się równą powierzchnią o pięknej fakturze, należy przejść przez kilkuetapowy proces naprawczy, który w tym artykule opiszemy. Łatanie niechcianej w ścianie dziury zaczynamy od dokładnego określenia skali uszkodzenia. Zakładając, że mamy do czynienia z typowym obiciem meblem o średnicy np. 4 centymetrów o nieregularnych kształtach.
KROK 1: Poszerzanie otworu
Aby załatać taki ubytek kawałkiem wyciętej płyty, musimy najpierw poszerzyć otwór i nadać mu bardziej regularny kształt. W tym celu np. za pomocy ekierki, wokół uszkodzenia, wykonujemy obrys w kształcie kwadratu. Potem za pomocą specjalnego noża do ciecia płyty karton gips wycinamy w ścianie otwór wzdłuż obrysowanych krawędzi. Należy pamiętać o tym, żeby płyta była cięta pod odpowiednich kątem.
KROK 2: Oczyszczanie krawędzi
Poszerzoną w taki sposób dziurę dokładnie oczyszczamy z pozostałości gipsu i kartonu. Możemy to zrobić np. za pomocą pędzelka malarskiego. Po odkurzeniu krawędzi oraz światła nowopowstałego otworu przygotowujemy podłoże do dalszych prac. W tym celu za pomocą odpowiedniego środka gruntujemy powierzchnię wewnątrz i wokół otworu. Do zagruntowania powierzchni przed szpachlowaniem polecamy głęboko penetrujący środek np.
Knauf Universalgrund.
KROK 3: Gruntowanie i przygotowanie łaty
Grunt potrzebuje czasu na wchłonięcie się, dlatego kolejne operacje w ścianie należy wykonywać dopiero po jego wyschnięciu. W zależności od podłoża czas schnięcia gruntu może trwać w przedziale od 3 do 24 godzin. Przy dobrej wentylacji oraz wysokiej temperaturze czas jest zdecydowanie mniejszy. Kiedy grunt będzie wysychał, my możemy zacząć przygotowywać łatę. W tym celu z kawałka płyty gips karton wycinamy kwadrat odpowiadający rozmiarom przygotowanego wcześniej w ścianie otworu.
KROK 4: Wtapianie łaty
Z wyciętym z płyty kwadracie należy fazować krawędzie. Podobnie jak przy wycinaniu, należy zrobić to pod odpowiednim katem, co zapobiegnie wpadnięciu laty do otworu, a także zapewni jej odpowiednie spasowanie.
Przygotowaną i spasowaną łatę wtapiamy za pomocą gipsowej masy naprawczej. Do tego typu pracy polecamy masę
Knauf Uniflott.
KROK 5: Wykonanie zbrojenia
W pierwszej kolejności masę nakładamy na krawędzie otworu oraz na łatę. Następnie łatę osadzamy w otworze, a miejsca połączeń szczelnie wypełniamy zaprawą. Po wypełnieniu połączeń, masę
Uniflott pozostawiamy na około 50 min. Po upływie tego czasu usuwamy nadmiar zaprawy i równamy powierzchnię. W kolejnym kroku, w miejscu połączenia łaty z otworem, musimy wtopić taśmę zbrojącą np. taśmę
Knauf z włókna szklanego.
KROK 6: Wyrównanie spoin i prace wykończeniowe
Po wykonaniu zbrojenia wyrównujemy spoiny i całą powierzchnię na której została nałożona masa. Po wyschnięciu powierzchni należy jeszcze nałożyć masę finiszową
np. Knauf Fill and Finish Light, a po wyschnięciu tej masy pozostaje nam już tylko cieszyć się, że po naszej dziurze nie pozostał już nawet ślad.