Jak ocieplić dom wełną - system Knauf Thermo W

 

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym, który pozwala budynkom oddychać, co chroni przed powstawaniem wilgoci i nadmierną utratą ciepła. Wełna mineralna jest paroprzepuszczalna i odporna na wysoką temperaturę. Aby elewacja spełniła swoją rolę, powinna zostać zaprojektowana i wykonana z wykorzystaniem trwałej i sprawdzonej wełny mineralnej.

 

 

ODPORNOŚĆ NA WYSOKIE TEMPERATURY

Wełna mineralna jest odporna na wysoką temperaturę - zaczyna się topić dopiero po około 2 h przy oddziaływaniu temperatury powyżej 1000°C. Wełna mineralna najczęściej ma klasę reakcji na ogień A1, dlatego budynki ocieplone wełną spełniają wysokie wymagania przeciwpożarowe.

 
PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ - SWOBODA PRZENIKANIA PARY WODNEJ

Wełnę mineralną do ocieplenia wybierają inwestorzy, którym zależy na paro-przepuszczalności ścian zewnętrznych. Wełna charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej – ok. 480 × 10–6 g/(m•h•Pa). Wilgoć w tym przypadku może swobodnie przepływać z budynku na zewnątrz, co zmniejsza znacznie możliwość występowania grzybów i pleśni. Wełna zalecana jest tam, gdzie istnieje potrzeba zwiększonej dyfuzyjności pary wodnej. Jest ona podstawowym materiałem izolacji termicznej w budownictwie drewnianym. Możną ją także wykorzystywać na zabytkowych budynkach, zapewniając starym ścianom możliwość „oddychania”.


TERMOIZOLACJA WEŁNĄ A RODZAJ TYNKU

Należy pamiętać, aby przy ocieplaniu ścian izolowanych wełną stosować materiały posiadające podobne właściwości paroprzepuszczalne, czyli tynki mineralne, siloksanowe, silikatowe lub silikonowe. Przy zastosowaniu tynków akrylowych o niskiej paroprzepuszczalności, wilgoć może powodować kondensację pary wodnej, która doprowadzi do rozwarstwienia pomiędzy warstwą zbrojącą na elewacji a wyprawą tynkarską.


SYSTEM OCIEPLENIA NA WEŁNIE MINERALNEJ - Knauf Thermo W


System ocieplenia na wełnie Knauf Thermo W

WARSTWY SYSTEMU

OCIEPLENIE
  • Do przyklejenia płyt z wełny mineralnej stosujemy Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700
  • Materiałem  termoizolacyjnym jest wełna, np. wełna mineralna lamelowa FKL lub w postaci płyt FKD, o grubości od 5-15 cm

ZBROJENIE
  • Warstwę zbrojącą wykonujemy z Knauf Siatki zbrojącej oraz Knauf Kleju zbrojonego z włóknem KZW 700. Włókna zbrojące są rozproszone w całej zaprawie, dzięki temu klej charakteryzuje się dużą elastycznością, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zapewnia trwałość elewacji

TYNK DEKORACYJNY
  • Warstwę zbrojącą pokrywamy specjalnym środkiem gruntujący Knauf Podkład pod tynki. Podkład reguluje chłonność i zapewnia przyczepność tynku wykończeniowego.  
  • Cienkowarstwowy tynk strukturalny na elewację – wybieramy rodzaj wykończenia „baranek” lub „kornik” i rodzaj tynku, w zależności od miejsca usytuowania budynku.

UWAGA: NA WEŁNIE MINERALNEJ NIE WOLNO STOSOWAĆ TYNKÓW AKRYLOWYCH!

Do ociepleń z wełny mineralnej można stosować tynki:
  • MINERALNE: Knauf RP 240 „kornik” lub Knauf  SP 260 „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 3 mm
  • SILOKSANOWE: Knauf Oxxi S „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 2 mm
  • SILIKATOWE: Knauf KATI R „kornik” lub Knauf KATI S „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 3 mm
  • SILIKONOWE: Knauf Conni R „kornik” lub Knauf Conni S „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 3 mm
  • MOZAIKOWE: Knauf Mosaic  - na cokoły budynków, podmurówki, wokół okien i drzwi, grubość ziaren od 0,8 do 1,6 mm

JAKIE BUDYNKI NALEŻY OCIEPLAĆ WEŁNĄ MINERALNĄ?

Systemy z wełną mineralną , ze względu na wymagania przeciwpożarowe, należy stosować w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, hotele, hale widowiskowe, a także w budynkach o wyższej kategorii zagrożenia, na przykład w magazynach materiałów łatwopalnych. Zastosowanie ocieplenia z wełny mineralnej jest też wskazane w budynkach usytuowanych w miejscach, gdzie jest wysokie natężenie hałasu, np. przy bardzo ruchliwych drogach. Wełna wycisza budynek od hałasów zewnętrznych.


OCIEPLANIE WYSOKICH BUDYNKÓW - SYSTEMY ŁĄCZONE ZE STYROPIANU I WEŁNY


W wysokich budynkach często łączy się ocieplenie ze styropianu i wełny. Styropian powinien być mocowany na elewacji tylko do wysokości 25 metrów. Powyżej ocieplenie powinno być wykonane z elementów niepalnych, czyli z wełny mineralnej.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Siatka zbrojąca 165
Do systemów ociepleń
 
Knauf Mosaic
Tynk mozaikowy
 
Knauf RP 240
Tynk mineralny
 
Knauf SP 260
Tynk mineralny
 
Knauf KATI R Kornik
Tynk silikatowy
 
Knauf KATI S Baranek
Tynk silikatowy
 
Knauf CONNI R Kornik
Tynk silikonowy
 
Knauf CONNI S Baranek
Tynk silikonowy
 
Knauf OXXI S Baranek
Tynk siloksanowy

 

 

Wykorzystywane systemy

 

 
P323a.pl
KNAUF THERMO W P323a.pl
 
P323b.pl
KNAUF THERMO W P323b.pl