ODPORNOŚĆ NA WYSOKIE TEMPERATURY
Wełna mineralna jest odporna na wysoką temperaturę - zaczyna się topić dopiero po około 2 h przy oddziaływaniu temperatury powyżej 1000°C. Wełna mineralna najczęściej ma klasę reakcji na ogień A1, dlatego
budynki ocieplone wełną spełniają wysokie wymagania przeciwpożarowe.
PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ - SWOBODA PRZENIKANIA PARY WODNEJ
Wełnę mineralną do ocieplenia wybierają inwestorzy, którym zależy na paro-przepuszczalności ścian zewnętrznych. Wełna charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej – ok. 480 × 10–6 g/(m•h•Pa).
Wilgoć w tym przypadku może swobodnie przepływać z budynku na zewnątrz, co zmniejsza znacznie możliwość występowania grzybów i pleśni. Wełna zalecana jest tam, gdzie istnieje potrzeba zwiększonej dyfuzyjności pary wodnej. Jest ona podstawowym materiałem izolacji termicznej w budownictwie drewnianym. Możną ją także wykorzystywać na zabytkowych budynkach, zapewniając starym ścianom możliwość „oddychania”.
TERMOIZOLACJA WEŁNĄ A RODZAJ TYNKU
Należy pamiętać, aby
przy ocieplaniu ścian izolowanych wełną stosować materiały posiadające podobne właściwości paroprzepuszczalne, czyli tynki mineralne, siloksanowe, silikatowe lub silikonowe. Przy zastosowaniu tynków akrylowych o niskiej paroprzepuszczalności, wilgoć może powodować kondensację pary wodnej, która doprowadzi do rozwarstwienia pomiędzy warstwą zbrojącą na elewacji a wyprawą tynkarską.
SYSTEM OCIEPLENIA NA WEŁNIE MINERALNEJ - Knauf Thermo WWARSTWY SYSTEMU
OCIEPLENIE- Do przyklejenia płyt z wełny mineralnej stosujemy Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700
- Materiałem termoizolacyjnym jest wełna, np. wełna mineralna lamelowa FKL lub w postaci płyt FKD, o grubości od 5-15 cm
ZBROJENIE- Warstwę zbrojącą wykonujemy z Knauf Siatki zbrojącej oraz Knauf Kleju zbrojonego z włóknem KZW 700. Włókna zbrojące są rozproszone w całej zaprawie, dzięki temu klej charakteryzuje się dużą elastycznością, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zapewnia trwałość elewacji
TYNK DEKORACYJNY- Warstwę zbrojącą pokrywamy specjalnym środkiem gruntujący Knauf Podkład pod tynki. Podkład reguluje chłonność i zapewnia przyczepność tynku wykończeniowego.
- Cienkowarstwowy tynk strukturalny na elewację – wybieramy rodzaj wykończenia „baranek” lub „kornik” i rodzaj tynku, w zależności od miejsca usytuowania budynku.
UWAGA: NA WEŁNIE MINERALNEJ NIE WOLNO STOSOWAĆ TYNKÓW AKRYLOWYCH!
Do ociepleń z wełny mineralnej można stosować tynki:
- MINERALNE: Knauf RP 240 „kornik” lub Knauf SP 260 „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 3 mm
- SILOKSANOWE: Knauf Oxxi S „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 2 mm
- SILIKATOWE: Knauf KATI R „kornik” lub Knauf KATI S „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 3 mm
- SILIKONOWE: Knauf Conni R „kornik” lub Knauf Conni S „baranek”, grubość ziaren od 1,5 do 3 mm
- MOZAIKOWE: Knauf Mosaic - na cokoły budynków, podmurówki, wokół okien i drzwi, grubość ziaren od 0,8 do 1,6 mm
JAKIE BUDYNKI NALEŻY OCIEPLAĆ WEŁNĄ MINERALNĄ?
Systemy z wełną mineralną , ze względu na wymagania przeciwpożarowe, należy stosować
w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, hotele, hale widowiskowe, a także
w budynkach o wyższej kategorii zagrożenia, na przykład w magazynach materiałów łatwopalnych. Zastosowanie ocieplenia z wełny mineralnej jest też wskazane
w budynkach usytuowanych w miejscach, gdzie jest wysokie natężenie hałasu, np. przy bardzo ruchliwych drogach. Wełna wycisza budynek od hałasów zewnętrznych.
OCIEPLANIE WYSOKICH BUDYNKÓW - SYSTEMY ŁĄCZONE ZE STYROPIANU I WEŁNYW wysokich budynkach często łączy się ocieplenie ze styropianu i wełny. Styropian powinien być mocowany na elewacji tylko do wysokości 25 metrów. Powyżej ocieplenie powinno być wykonane z elementów niepalnych, czyli z wełny mineralnej.