Jak wybrać klej i fugę do płytek?

 

Wybór kleju do płytek nie wzbudza takich emocji jak zakup samych płytek, jednak to właśnie od kleju zależy, czy nasza łazienka będzie trwale ozdobiona glazurą. Aby uniknąć problemów z zamocowaniem płytek, musimy dopasować odpowiedni klej do rodzaju okładziny. Przeznaczenie i właściwości użytkowe kleju wynikają z jego parametrów, najważniejsze, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to przyczepność i elastyczność. Radzimy, jaką zaprawę klejową wybrać w zależności od potrzeb.

 

 

NA BAZIE SZAREGO CZY BIAŁEGO CEMENTU?
 
Zaprawy klejące do płytek dzielą się na te, które zawierają cement szary - popularne kleje uniwersalne oraz zrobione na bazie szlachetnego cementu białego, np. Knauf K5 Marmur/Kamień. Te ostatnie są stosowane przede wszystkim do płytek z wrażliwych na przebarwienia kamieni, szczególnie marmuru. Kleje takie są też bardzo elastyczne i należą do najwyższej klasy klejów cementowych. Dzięki temu nadają się nie tylko do przyklejania tradycyjnej glazury i terakoty, ale też gresu, marmuru lub szklanej mozaiki.


Klej do płytek łazienkowych należy wybrać w zależności od tego:
  • na ile równa jest ściana
  • z czego wykonane są płytki
  • jakiej są wielkości
  • jaki jest ich ciężar


Kleje do gresu i klinkieru
Mają dużą siłę wiązania, dzięki czemu ciężar płytek może być duży, ale nadają się wyłącznie do płytek o małej nasiąkliwości, np. klej Knauf K2 Gres/Klinkier


Kleje do glazury, terakoty i mozaiki
Do przyklejania płytek klasyfikowanych jako standardowe służą przede wszystkim kleje uniwersalne, np. Knauf K1 Glazura/Terakota 


Kleje do płytek ceramicznych o większym ciężarze
Przede wszystkim muszą być wysokoelastyczne, czyli odkształcalne, np. klej Knauf K4 Elastyczny Plus


JAKA FUGA?

Fuga elastyczna

Kolejny ważny wybór to fugi. Zwykłe cementowe do łazienek raczej się nie nadają. Lepiej zastosować w nich fugi uelastycznione, zawierające uszlachetniacze polimerowe, które zwiększają elastyczność spoin oraz wypełniacze syntetyczne, które zmniejszają jej porowatość. Fugę mniej porowatą, a więc mniej nasiąkającą wodą, łatwiej jest utrzymać w czystości. Knauf Fuga elastyczna jest również odporna na powstawanie grzybów i pleśni.

Fuga epoksydowa

Fugi elastyczne są wodoodporne, nie są jednak wodoszczelne. Dlatego w miejscach mających często kontakt z wodą, np. basen, stosuje się fugi cementowo-epoksydowe i epoksydowe. Są one dość drogie.


ZABEZPIECZENIE PODŁOŻA FOLIĄ W PŁYNIE

W warunkach domowych lepszym sposobem jest uszczelnienie łazienki za pomocą folii w płynie, np. Knauf Hydro Flex. Jest to niezbędne, gdy ściany, na które kładziemy glazurę, wykonane są z płyt gipsowych, a także narażone są na wnikanie wody – wokół umywalek, wanien i w kabinach prysznicowych.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf ELASTIC PLUS Fuga Elastyczna 2-15 mm
Fuga elastyczna 2 - 15 mm
 
Knauf Hydro Flex
Folia w płynie