Jak wyczyścić kostkę brukową?

 

Początek wiosny to idealny czas na wyczyszczenie kostki brukowej, która po zimie wymaga odświeżenia. Zwykle takie czyszczenie wystarczy raz na cały sezon. Podpowiadamy, jak wyczyścić kostkę brukową szybko i skutecznie za pomocą środka Knauf Fassi.

 

 

CZYSZCZENIE PLAM I PRZEBARWIEŃ NA KOSTCE BRUKOWEJ

Niektóre rodzaje kostki brukowej  są fabrycznie impregnowane, dzięki czemu zanieczyszczenia spowodowane niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi nie wnikają głęboko w ich powierzchnię i można je dosyć łatwo usunąć. W tym przypadku wystarczy myjka ciśnieniowa i silny strumień wody, aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień. 

Z kostki nieimpregnowanej nie usuniemy zabrudzeń tak łatwo i sama woda pod ciśnieniem nie wystarczy, by zmyć uporczywe plamy. W tej sytuacji potrzebujemy środka, który ma właściwości czyszczące i wnika głęboko w strukturę kostki, nie niszcząc jej przy tym. Do usuwania zanieczyszczeń wynikających z działania czynników atmosferycznych doskonale sprawdzi się środek Knauf Fassi, który odświeży kolor kostki, ale nie zmieni przy tym jej barwy, ani nie zostawi żadnej powłoki, która wpływałaby na zmianę wyglądu nawierzchni. Niewątpliwą zaletą Knauf Fassi jest też łatwość zastosowania. Środek nie wymaga rozcieńczania, jest gotowy do użycia, aplikuje się go na powierzchnię kostki za pomocą myjki ciśnieniowej. Dostępny jest w opakowaniach 1 l, 5 l oraz 10 l, więc możesz kupić taką ilość, jakiej potrzebujesz.  

DOBRA RADA!
Do usuwania plam z olejów i innych tłustych śladów na kostce, na przykład z grillowanych mięs, należy użyć Knauf Środka do usuwania pozostałości po oleju i tłuszczu.Kostka brukowa przed domem
Kostka brukowa ze względu na swoją trwałość jest najczęściej wybieranym materiałem nawierzchniowym na podjazdy i ścieżki wokół domu.


USUWANIE CHWASTÓW, MCHÓW I WYKWITÓW Z KOSTKI BRUKOWEJ

Wiosną na kostce brukowej mogą się pojawić chwasty i mech, nie tylko w spoinach, ale także na jej powierzchni. Najczęściej powstają one w wilgotnych, zacienionych miejscach, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu woda opadowa nie spływa tak szybko, jak z pozostałych powierzchni. Takie zanieczyszczenia brzydko wyglądają, ale też sprawiają, że kostka robi się śliska po deszczu i może być niebezpieczna, bo łatwo się na niej przewrócić. 

Najprostszą metodą na pozbycie się chwastów i mchów z kostki brukowej jest mechaniczne usunięcie wszystkich niechcianych roślin. W sprzedaży dostępnych jest wiele narzędzi, które ułatwią nam pracę. Należy przy tym pamiętać, żeby wyrywać rośliny razem z korzeniami. Usunięcie samej zielonej części spowoduje, że szybko odrośnie i będzie na nowo szpecić naszą ścieżkę lub podjazd. Mechaniczne czyszczenie należy wykonywać ostrożnie, aby nie naruszyć struktury kostki, bo wówczas straci swoje walory estetyczne, ale także będzie jeszcze bardziej podatna na zanieczyszczenia. 


Ścieżka z kostki brukowej w ogrodzie
Mchy i wykwity na kostce brukowej najczęściej powstają w zacienionych, wilgotnych miejscach


Metoda mechanicznego oczyszczania, podobnie jak użycie samej wody pod ciśnieniem, nie należy do najskuteczniejszych. Niestety często zdarza się, że pomimo dokładnego wyrywania, chwasty i mech pojawiają się na nowo już po upływie kilku tygodni. Poza tym ręczne oczyszczanie sprawdza się tylko wtedy, gdy chwasty lub mech wyrastają na kostce brukowej pojedynczo i w małych ilościach. W przypadku intensywnego porostu i zielonego nalotu  na dużej powierzchni, należy sięgnąć po bardziej skuteczne rozwiązanie, jakim jest zastosowanie środka Knauf Fassi, który doskonale poradzi sobie z problemem i wyeliminuje go na długi czas. 

Knauf Fassi nie tylko usuwa zwykłe zabrudzenia, ma również właściwości biobójcze - niszczy chwasty i mchy, jednocześnie zapobiegając ich ponownemu narastaniu. Knauf Fassi jest więc środkiem o podwójnym działaniu. Czyszcząc kostkę pozbywamy się zarówno brzydkich plam powodowanych działaniem czynników atmosferycznych, jak i niechcianych roślin na jej powierzchni.  Nie musimy też wykonywać żmudnego oczyszczania ręcznego, które pochłania dużo czasu. Wystarczy wykonać kroki 1-3 opisane wcześniej – wstępnie umyć kostkę wodą, spryskać powierzchnię Knauf Fassi i pozostawić do wyschnięcia, a następnie za pomocą szczotki usunąć pozostałości chwastów i mchów. Na koniec impregnujemy powierzchnię kostki i gotowe! 


JAK WYCZYŚCIĆ KOSTKĘ BRUKOWĄ ZA POMOCĄ KNAUF FASSI?


 
Krok po kroku

 

 

Krok 1.

Wstępnie myjemy powierzchnię kostki wodą

Do czyszczenia najlepiej użyć standardowej myjki o ciśnieniu 120 bar (lub większym).

 
 

Krok 2.

Czyścimy kostkę nanosząc preparat Knauf Fassi za pomocą myjki ciśnieniowej

UWAGA – Knauf Fassi nie należy rozcieńczać; to środek gotowy do użycia. Knauf Fassi zostawiamy na powierzchni kostki do wyschnięcia. W tym czasie preparat usunie nie tylko powierzchowne zabrudzenia, ale także te bardziej uporczywe.

 
 

Krok 3.

Po upływie 12-24 godzin ponownie myjemy kostkę brukową wodą

Czekamy aż preparat wyschnie.

 
 

Krok 4.

Czas na impregnację

Nanosimy Knauf Fassi w celu zabezpieczenia powierzchni przed ponownym zabrudzeniem. Pozostawiamy preparat do całkowitego wyschnięcia. Zdjęcie pokazuje różnicę w wyglądzie kostki brukowej przed i po zastosowaniu Knauf Fassi.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Fassi
Środek do czyszczenia elewacji oraz zwalczania grzybów i glonów