CZYSZCZENIE PLAM I PRZEBARWIEŃ NA KOSTCE BRUKOWEJ
Niektóre rodzaje kostki brukowej są fabrycznie impregnowane, dzięki czemu zanieczyszczenia spowodowane niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi nie wnikają głęboko w ich powierzchnię i można je dosyć łatwo usunąć. W tym przypadku wystarczy myjka ciśnieniowa i silny strumień wody, aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień.
Z kostki nieimpregnowanej nie usuniemy zabrudzeń tak łatwo i sama woda pod ciśnieniem nie wystarczy, by zmyć uporczywe plamy. W tej sytuacji potrzebujemy środka, który ma właściwości czyszczące i wnika głęboko w strukturę kostki, nie niszcząc jej przy tym. Do usuwania zanieczyszczeń wynikających z działania czynników atmosferycznych doskonale sprawdzi się środek Knauf Fassi, który odświeży kolor kostki, ale nie zmieni przy tym jej barwy, ani nie zostawi żadnej powłoki, która wpływałaby na zmianę wyglądu nawierzchni. Niewątpliwą zaletą Knauf Fassi jest też łatwość zastosowania. Środek nie wymaga rozcieńczania, jest gotowy do użycia, aplikuje się go na powierzchnię kostki za pomocą myjki ciśnieniowej. Dostępny jest w opakowaniach 1 l, 5 l oraz 10 l, więc możesz kupić taką ilość, jakiej potrzebujesz.
Kostka brukowa ze względu na swoją trwałość jest najczęściej wybieranym materiałem nawierzchniowym na podjazdy i ścieżki wokół domu.
USUWANIE CHWASTÓW, MCHÓW I WYKWITÓW Z KOSTKI BRUKOWEJ
Wiosną na kostce brukowej mogą się pojawić chwasty i mech, nie tylko w spoinach, ale także na jej powierzchni. Najczęściej powstają one w wilgotnych, zacienionych miejscach, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu woda opadowa nie spływa tak szybko, jak z pozostałych powierzchni. Takie zanieczyszczenia brzydko wyglądają, ale też sprawiają, że kostka robi się śliska po deszczu i może być niebezpieczna, bo łatwo się na niej przewrócić.
Najprostszą metodą na pozbycie się chwastów i mchów z kostki brukowej jest mechaniczne usunięcie wszystkich niechcianych roślin. W sprzedaży dostępnych jest wiele narzędzi, które ułatwią nam pracę. Należy przy tym pamiętać, żeby wyrywać rośliny razem z korzeniami. Usunięcie samej zielonej części spowoduje, że szybko odrośnie i będzie na nowo szpecić naszą ścieżkę lub podjazd. Mechaniczne czyszczenie należy wykonywać ostrożnie, aby nie naruszyć struktury kostki, bo wówczas straci swoje walory estetyczne, ale także będzie jeszcze bardziej podatna na zanieczyszczenia.
Mchy i wykwity na kostce brukowej najczęściej powstają w zacienionych, wilgotnych miejscach
Metoda mechanicznego oczyszczania, podobnie jak użycie samej wody pod ciśnieniem, nie należy do najskuteczniejszych. Niestety często zdarza się, że pomimo dokładnego wyrywania, chwasty i mech pojawiają się na nowo już po upływie kilku tygodni. Poza tym ręczne oczyszczanie sprawdza się tylko wtedy, gdy chwasty lub mech wyrastają na kostce brukowej pojedynczo i w małych ilościach. W przypadku intensywnego porostu i zielonego nalotu na dużej powierzchni, należy sięgnąć po bardziej skuteczne rozwiązanie, jakim jest zastosowanie środka Knauf Fassi, który doskonale poradzi sobie z problemem i wyeliminuje go na długi czas.
Knauf Fassi nie tylko usuwa zwykłe zabrudzenia, ma również właściwości biobójcze - niszczy chwasty i mchy, jednocześnie zapobiegając ich ponownemu narastaniu. Knauf Fassi jest więc środkiem o podwójnym działaniu. Czyszcząc kostkę pozbywamy się zarówno brzydkich plam powodowanych działaniem czynników atmosferycznych, jak i niechcianych roślin na jej powierzchni. Nie musimy też wykonywać żmudnego oczyszczania ręcznego, które pochłania dużo czasu. Wystarczy wykonać kroki 1-3 opisane wcześniej – wstępnie umyć kostkę wodą, spryskać powierzchnię Knauf Fassi i pozostawić do wyschnięcia, a następnie za pomocą szczotki usunąć pozostałości chwastów i mchów. Na koniec impregnujemy powierzchnię kostki i gotowe!
JAK WYCZYŚCIĆ KOSTKĘ BRUKOWĄ ZA POMOCĄ KNAUF FASSI?