Jak wykonać hydroizolację w łazience krok po kroku

 

Hydroizolacja to zabezpieczenie podłoża przed wnikaniem wody i wilgoci. System Knauf Hydro Flex to dedykowane rozwiązanie do uszczelniania łazienek.

 

 

DLACZEGO SYSTEM KNAUF HYDRO FLEX?

Wykonanie hydroizolacji w systemie Knauf Hydro Flex jest łatwe i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Folia w płynie w połączeniu z taśmami i kołnierzami uszczelniającymi zapewnia trwale szczelne podłoże.

Ważne, aby prawidłowo przygotować podłoże, na którym będzie nakładana folia w płynie - usunąć niestabilne części, odtłuścić powierzchnię i zagruntować. Standardowe podłoża budowlane gruntujemy bezpośrednio przy użyciu folii w płynie Knauf Hydro Flex, rozcieńczonej w stosunku 1:4 z wodą (jedna część folii w płynie i cztery części wody). Folia w płynie Knauf, w przeciwieństwie do innych tego typu produktów dostępnych na rynku, nie wymaga stosowania dodatkowego środka gruntującego na standardowych powierzchniach. Preparat gruntujący stosujemy tylko na podłożach bardzo wymagających - porowatych tj. beton komórkowy (grunt sczepny), pylących i słabo związanych (wymagany środek głęboko gruntujący, np. Knauf Spezialhaftgrund lub Knauf Tiefengrund).


KUPUJESZ TYLE, ILE POTRZEBUJESZ

Folia dostępna jest zarówno w małych opakowaniach o pojemności 2 kg i 5 kg, jak również w dużych wiaderkach 15 kg oraz 25 kg. Dzięki temu kupujesz dokładnie tyle produktu, ile potrzebujesz. Folia jest gotowa do użycia od razu po otwarciu, wystarczy dokładnie wymieszać zawartość opakowania.


NAKŁADANIE PROSTE JAK MALOWANIE

Folię nakładamy dwuwarstwowo. Aby uzyskać właściwą izolację podłoża, powłoka z folii w płynie Knauf Hydro Flex powinna mieć grubość min. 1 mm. Przy połączeniach ścian i ścian z podłogą stosujemy dodatkowo taśmę uszczelniającą Knauf. Do zabezpieczenia narożników wewnętrznych i zewnętrznych wykorzystujemy specjalne narożniki uszczelniające. Przejścia przyłączy sanitarnych, czyli przepusty rurowe w ścianach i odpływy kanalizacyjne w podłodze izolujemy mankietami uszczelniającymi ściennymi i podłogowymi.


HYDROIZOLACJA KROK PO KROKU

1. Nanieś pierwszą warstwę folii malując uszczelnianą powierzchnię za pomocą pędzla, wałka lub szczotki. Folia w płynie Knauf Hydro Flex ma niebieski kolor, dzięki temu od razu widać, czy dokładnie i równomiernie pokrywamy nią całe podłoże. Folię nakładamy równomiernie i obficie, ale nie za grubo.


Nakładanie folii w płynie Knauf Hydro Flex


2. Połączenia ścian z podłogą i  dylatacje zabezpiecz taśmą uszczelniającą Knauf. Naroża pomieszczeń uszczelnij narożnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Przejścia rur wodnych oraz kanalizacyjnych zaizoluj mankietami ściennymi i podłogowymi. Zatop taśmę, narożniki i mankiety w świeżo nałożonej warstwie folii i dociśnij równomiernie do podłoża. Po wyschnięciu tworzą one szorstką powłokę o niewielkiej grubości oraz doskonałej przyczepności dla okładzin ceramicznych.
Zastosowanie taśm, narożników i mankietów uszczelniających Knauf Hydro Flex
3. Po wyschnięciu pierwszej warstwy folii (ok. 3 godziny), nałóż drugą warstwę. Druga warstwa folii w płynie powinna zostać naniesiona ruchami prostopadłymi do warstwy poprzedniej.

Po upływie ok. 12 godzin od naniesienia ostatniej warstwy folii Knauf Hydro Flex możesz przyklejać płytki. Pamiętaj, aby nie uszkodzić powłoki hydroizolacyjnej!
 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Hydro Flex
Folia w płynie
 
Knauf Hydro Flex Taśma uszczelniająca
Do uszczelniania połączeń pomiędzy ścianą a podłogą
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Wewnętrzny
Do uszczelniania wewnętrznych naroży
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Zewnętrzny
Do uszczelniania zewnętrznych naroży
 
Knauf Hydro Flex Mankiet Uszczelniający 120x120
Do uszczelniania przejść rur w ścianie
 
Knauf Hydro Flex Mankiet Uszczelniający 425x425
Do uszczelniania odpływów kanalizacyjnych w podłodze