Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią i pleśnią?

 

Płytki ceramiczne nie gwarantują pełnej ochrony podłoża przed wilgocią. Chociaż same płytki są odporne na wilgoć, to fugi między nimi już nie. Przenikająca do podłoża woda może powodować rozwój grzybów i pleśni w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki, kuchnie, pralnie czy toalety. Aby tego uniknąć, pod płytkami na ścianach oraz podłogach należy wykonać hydroizolację z folii w płynie Knauf Hydro Flex.

 

 

HYDROIZOLACJA NIEZBĘDNA W KAŻDEJ ŁAZIENCE

Ze wszystkich pomieszczeń w domu, to łazienka jest najbardziej narażona na działanie wody i wilgoci. Wilgoć przenikająca do podłoża może doprowadzić do jego niszczenia i zawilgocenia, a w konsekwencji do zagrzybień i wykwitów pleśni, które nieestetycznie wyglądają i są szkodliwe dla naszego zdrowia. Aby tego uniknąć, podłoże w łazienkach zabezpiecza się specjalną folią w płynie, która tworzy warstwę hydroizolacji. Hydroizolacja to rodzaj powłoki uszczelniającej. Hydroizolacja jest niezbędna w miejscach, gdzie może dochodzić do kontaktu z wodą. Na hydroizolacji nie warto oszczędzać

Knauf oferuje kompletny system Hydro Flex do wykonania hydroizolacji w łazience: folię w płynie oraz komplet dedykowanych akcesoriów uszczelniających - taśmę, narożniki i mankiety. 


Układasz płytki - zastosuj Knauf Hydro Flex


KTÓRE MIEJSCA IZOLOWAĆ?

Folią w płynie Knauf Hydro Flex zabezpieczamy ściany wokół umywalek, wanien, toalet i kabin prysznicowych. Ściany wokół wanny i umywalki wystarczy zaizolować do wysokości nieco ponad baterią, jednak dla optymalnego zabezpieczenia można wykonać hydroizolację aż do sufitu. Ściany wewnątrz i wokół kabiny prysznicowej zabezpieczamy na całej wysokości, ponieważ są narażone na zalewanie, zachlapywanie i opryskiwanie wodą na różnej wysokości.

Podłogę najlepiej uszczelnić folią w płynie na całej powierzchni. Hydroizolacja powinna zachodzić na ściany na wysokość ok. 10 cm. W razie awarii instalacji czy chociażby wylania się wody z pralki hydroizolacja pozwoli ograniczyć szkody i zapobiec na przykład zalaniu sąsiada, jeśli mieszkamy w bloku.

Folię w płynie należy też obowiązkowo położyć na wszystkich zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych
, np. na obudowie wanny lub geberitu. Knauf Hydro Flex można stosować na ogrzewanie podłogowe i ścienne.

Aby hydroizolacja była szczelna w miejscach newralgicznych, gdzie konstrukcja budynku pracuje, w warstwie folii w płynie zatapiamy dodatkowo taśmy i narożniki uszczelniające - na krawędziach ścian i podłóg, w narożach wewnętrznych oraz zewnętrznych pomieszczeń. Przejścia przyłączy sanitarnych, rury przechodzące przez ściany i odpływy kanalizacyjne w podłodze uszczelniamy mankietami ściennymi oraz podłogowymi. Jest to szybka metoda na uzyskanie trwale szczelnego podłoża.

System Knauf Hydro Flex

HYDROIZOLACJA WZMACNIA PODŁOŻE

Folia Knauf Hydro Flex oprócz właściwości hydroizolacyjnych wzmacnia podłoże i zapobiega odspajaniu płytek. Folia tworzy elastyczną powłokę, która zachowuje się podobnie jak guma. W blokach zdarza się, że gdy któryś z najbliższych sąsiadów remontuje mieszkanie, wszystkie ściany wibrują, co może powodować odspajanie się płytek lub powstawanie pęknięć. W takich sytuacjach warstwa z folii w płynie niweluje drgania i zapewnia dodatkową ochronę okładzin.


Przykład wykonania hydroizolacji w kabinie prysznicowej

Hydroizolacja w kabinie prysznicowej


 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Hydro Flex
Folia w płynie
 
Knauf Hydro Flex Taśma uszczelniająca
Do uszczelniania połączeń pomiędzy ścianą a podłogą
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Wewnętrzny
Do uszczelniania wewnętrznych naroży
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Zewnętrzny
Do uszczelniania zewnętrznych naroży
 
Knauf Hydro Flex Mankiet Uszczelniający 120x120
Do uszczelniania przejść rur w ścianie
 
Knauf Hydro Flex Mankiet Uszczelniający 425x425
Do uszczelniania odpływów kanalizacyjnych w podłodze