OD PIWNICY AŻ PO DACH
Tynki wewnętrzne mają wszechstronne zastosowanie, w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Jest to materiał idealny do każdego podłoża. Wieloletnie doświadczenia potwierdziły walory wyrobów gipsowych.
PRZYJAZNY DLA ZDROWIA KLIMAT WNĘTRZ
Powierzchnie ścian i sufitów pokryte tynkiem gipsowym, są przyjemne w dotyku, a pomieszczenia są ciepłe i przytulne. Materiał ten reguluje również wilgotność, wchłaniając lub oddając jej nadmiar. W przypadku działania wysokiej temperatury, naturalne właściwości gipsu powodują uwalnianie się pary wodnej, która tworzy przeciwogniową osłonę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tynki gipsowe i skóra człowieka mają zbliżone pH, co sprawia, że powierzchnie te są przyjazne dla ludzi.
DO NOWYCH I REMONTOWANYCH BUDYNKÓW
Ściany i sufity, pokryte tynkiem gipsowym, mają niski współczynnik przenikania ciepła, co wiąże się z oszczędnością ogrzewania. Tynki gipsowe można stosować w obiektach nowo budowanych, a także remontowanych.
GŁADKA LUB FAKTUROWANA POWIERZCHNIA
Stosując tynki Knauf można uzyskać powierzchnie od gładkich, poprzez lekko strukturalne, do powierzchni o wyraźnej fakturze. Tynki te stanowią idealne podłoże do malowania, tapetowania bądź układania glazury.
GIPS TO NATURALNY MATERIAŁ
Dla ochrony naturalnych złóż gipsu, do wytwarzania tynków wykorzystujemy gips syntetyczny. Powstaje on w szybkim procesie produkcji przy odsiarczaniu spalin elektrowni węglowych. Posiada on wszystkie właściwości gipsu naturalnego i tak jak gips naturalny jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.
SZYBKIE WYKONANIE
Tynki gipsowe, w zależności od produktu, mogą być narzucane maszynowo lub ręcznie. Są proste i szybkie w wykonaniu. Nakłada się je jednowarstwowo. Czas wysychania wynosi, w zależności od panujących warunków, od 10 do 14 dni. Nowoczesne technologie maszynowe i logistyka pozwalają uzyskać szybki rytm pracy na budowie.
NATRYSKIWANIE AGREGATEM TYNKARSKIM
Podstawowym urządzeniem stosowanym do wykonywania maszynowych tynków gipsowych jest agregat tynkarski. sza on suchą zaprawę z wodą do uzyskania jednolitej, gotowej do użycia masy. Do tynkowania zzastosowaniem agregatu tynkarskiego używa się mieszanek workowanych lub dostarczanych luzem w specjalnych silosach. Przy stosowaniu techniki silosowej materiał podaje się do agregatu bezpośrednio z silosu za pomocą pokrywy przelotowej, albo też pneumatycznie przez pokrywę nadmuchującą z użyciem urządzenia typu silomat.
JAK WYKONAĆ TYNK GIPSOWY
Zaprawa gipsowa natryskiwana jest na przygotowane podłoże za pomocą sprężonego powietrza w sposóbrównomierny i na odpowiednią grubość. Po natrysku zaprawę tynkarską rozprowadza się dużą łatą o profilu h i po ok. 80-100 min. (w zależności od typu podłoża) odpowiednio zaciąga, wyrównując powierzchnię za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, należy przy użyciu pacy gąbczastej wywołać z tynku taką ilość rzadkiego „mleczka”, aby zniwelować drobne nierówności. Gdy powierzchnia tynku podeschnie, trzeba ją wygładzić kielnią. W razie potrzeby zabieg ten można powtórzyć.
ZAGRUNTUJ PODŁOŻE
Dla uzyskania dobrej przyczepności tynku konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża tynkarskiego. Wśród materiałów do przygotowania podłoża rozróżnia się środki gruntujące zwiększające przyczepność, np. Knauf Betokontakt oraz środki wyrównujące chłonność podłoża, np. Knauf Grundiermittel.
Pamiętaj! Do wykonania tynków najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną firmę wykonawczą, która gwarantuje profesjonalne wykonanie prac tynkarskich, zgodne z zaleceniami producenta zapraw.