Jednowarstwowe tynki gipsowe

 

Gips jest genialnym wynalazkiem natury – jednym z najstarszych materiałów budowlanych, wykorzystywanym przez ludzkość. Już 7.000 lat przed narodzeniem Chrystusa odegrał on ważną rolę przy budowie wieży Jerycha oraz 2.500 lat p.n.e. przy budowie piramidy Cheopsa. To znaczenie gipsu utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Materiał ten przetwarzany jest obecnie na wysokiej jakości tynki wewnętrzne. Knauf jest producentem systemów opartych na bazie gipsu, stosowanych w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym oraz przemysłowym.

 

 

OD PIWNICY AŻ PO DACH

Tynki wewnętrzne mają wszechstronne zastosowanie, w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Jest to materiał idealny do każdego podłoża. Wieloletnie doświadczenia potwierdziły walory wyrobów gipsowych. 


PRZYJAZNY DLA ZDROWIA KLIMAT WNĘTRZ

Powierzchnie ścian i sufitów pokryte tynkiem gipsowym, są przyjemne w dotyku, a pomieszczenia są ciepłe i przytulne. Materiał ten reguluje również wilgotność, wchłaniając lub oddając jej nadmiar. W przypadku działania wysokiej temperatury, naturalne właściwości gipsu powodują uwalnianie się pary wodnej, która tworzy przeciwogniową osłonę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tynki gipsowe i skóra człowieka mają zbliżone pH, co sprawia, że powierzchnie te są przyjazne dla ludzi. 


DO NOWYCH I REMONTOWANYCH BUDYNKÓW

Ściany i sufity, pokryte tynkiem gipsowym, mają niski współczynnik przenikania ciepła, co wiąże się z oszczędnością ogrzewania. Tynki gipsowe można stosować w obiektach nowo budowanych, a także remontowanych.

Wnętrze wykończone jednowarstwowym tynkiem gipsowym Knauf

GŁADKA LUB FAKTUROWANA POWIERZCHNIA

Stosując tynki Knauf można uzyskać powierzchnie od gładkich, poprzez lekko strukturalne, do powierzchni o wyraźnej fakturze. Tynki te stanowią idealne podłoże do malowania, tapetowania bądź układania glazury


GIPS TO NATURALNY MATERIAŁ

Dla ochrony naturalnych złóż gipsu, do wytwarzania tynków wykorzystujemy gips syntetyczny. Powstaje on w szybkim procesie produkcji przy odsiarczaniu spalin elektrowni węglowych.  Posiada on wszystkie właściwości gipsu naturalnego i tak jak gips naturalny jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.
 

SZYBKIE WYKONANIE

Tynki gipsowe, w zależności od produktu, mogą być narzucane maszynowo lub ręcznie. Są proste i szybkie w wykonaniu. Nakłada się je jednowarstwowo. Czas wysychania wynosi, w zależności od panujących warunków, od 10 do 14 dni. Nowoczesne technologie maszynowe i logistyka pozwalają uzyskać szybki rytm pracy na budowie. 


NATRYSKIWANIE AGREGATEM TYNKARSKIMPodstawowym urządzeniem stosowanym do wykonywania maszynowych tynków gipsowych jest agregat tynkarski. sza on suchą zaprawę z wodą do uzyskania jednolitej, gotowej do użycia masy. Do tynkowania zzastosowaniem agregatu tynkarskiego używa się mieszanek workowanych lub dostarczanych luzem w specjalnych silosach. Przy stosowaniu techniki silosowej materiał podaje się do agregatu bezpośrednio z silosu za pomocą pokrywy przelotowej, albo też pneumatycznie przez pokrywę nadmuchującą  z użyciem urządzenia typu silomat.


JAK WYKONAĆ TYNK GIPSOWY

Zaprawa gipsowa natryskiwana jest na przygotowane podłoże za pomocą sprężonego powietrza w sposóbrównomierny i na odpowiednią grubość. Po natrysku zaprawę tynkarską rozprowadza się dużą łatą o profilu h i po ok. 80-100 min. (w zależności od typu podłoża) odpowiednio zaciąga, wyrównując powierzchnię za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, należy przy użyciu pacy gąbczastej wywołać z tynku taką ilość rzadkiego „mleczka”, aby zniwelować drobne nierówności. Gdy powierzchnia tynku podeschnie, trzeba ją wygładzić kielnią. W razie potrzeby zabieg ten można powtórzyć. 


ZAGRUNTUJ PODŁOŻE

Dla uzyskania dobrej przyczepności tynku konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża tynkarskiego. Wśród materiałów do przygotowania podłoża rozróżnia się środki gruntujące zwiększające przyczepność, np. Knauf Betokontakt oraz środki wyrównujące chłonność podłoża, np. Knauf Grundiermittel.

Pamiętaj! Do wykonania tynków najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną firmę wykonawczą, która gwarantuje profesjonalne wykonanie prac tynkarskich, zgodne z zaleceniami producenta zapraw. 

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Grundiermittel 60
Środek gruntujący do powierzchni chłonnych
 
Knauf MP 75
Maszynowy tynk gipsowy
 
Knauf MP 75 SL
Maszynowy tynk gipsowy, super lekki
 
Knauf Betokontakt
Środek gruntujący do betonu
 
Knauf Grundiermittel 90
Środek gruntujący do powierzchni bardzo chłonnych
 
Knauf MP 75 Diamant
Maszynowy tynk gipsowy o podwyższonej twardości
 
Knauf MP 75 L
Maszynowy tynk gipsowy, lekki