Komfort akustyczny w domu

 

Codzienne życie pokazuje, jak ważny jest komfort akustyczny — rozumiany jako niski poziom hałasu dochodzącego do nas zarówno w pracy, jak w domu. Nic nie jest w stanie tak szybko wyprowadzić człowieka z równowagi, jak dochodzące zza ściany odgłosy rozmów, telefonów czy dźwięki ulubionego przeboju sąsiada.

 

 

JAK UCISZYĆ UCIĄŻLIWEGO SĄSIADA?

Najprostszym sposobem na poprawienie izolacyjności akustycznej ściany (przegrody) i wyciszenie pomieszczenia jest montaż tzw. przedścianki. Polega to na przymocowaniu do istniejącej ściany konstrukcji metalowej, wypełnienie jej wełną mineralną i obłożenie płytą gipsową.

Im zastosowany materiał jest cięższy, tym izolacyjność akustyczna przegrody większa. Dlatego warto wybrać system z dwiema warstwami płyty, ale nawet przedścianka z jedną warstwą płyty obniża poziom hałasu zza ściany już o 18 dB.


ZADBAJ O WYSOKI KOMFORT ŻYCIA

Jedną z największych zalet ścian szkieletowych z płyt gipsowo-kartonowych jest ich niewielki ciężar w stosunku do technologii masywnych (ścian murowanych), przy zachowaniu podobnych parametrów. Z kolei w przypadku ścian działowych niezwykle istotna jest ich akustyka – normy dokładnie określają, jaka może być minimalna izolacyjność akustyczna ścian oddzielających pomieszczenia oraz poszczególne mieszkania w budynkach mieszkalnych, pomieszczenia o różnym przeznaczeniu w obiektach użyteczności publicznej itp.

Ściana żelbetowa o grubości 12 cm ma izolacyjność akustyczną Rw na poziomie 53 dB. Ściana szkieletowa o grubości 12,5 cm w systemie Knauf może mieć ten parametr wynoszący od 45 do nawet 66 dB, w zależności od tego jaki rodzaj płyty zastosujemy. W naszej ofercie jest kilka rodzajów płyt o podwyższonych parametrach w zakresie izolacyjności akustycznej.

Ściana szkieletowa jest przy tym wielokrotnie lżejsza od ściany żelbetowej – waży około 45 kg/m2, ściana żelbetowa około 260 kg/m2.Ściana żelbetowa o grubości 18 cm ma izolacyjność akustyczną 60 dB i waży około 400 kg/m2, ściana działowa z Silki 18A ma izolacyjność akustyczną 56 dB i waży około 335 kg/m3, a ściana szkieletowa Knauf o tej samej izolacyjności akustycznej i szerokości 15,5 cm waży około 47 kg/m2.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Profil CW 75
Ścienny o grubości blachy 0,6 mm
 
Knauf Taśma akustyczna 50 mm
Do systemów suchej zabudowy
 
Knauf Płyta Zwykła A10
Standardowa
 
Knauf Profil UW 75
Ścienny o grubości blachy 0,6 mm
 
Knauf Płyta Diamant HF13
Płyta o zwiększonej twardości 12,5 mm
 
Knauf Uniflott
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Fugenfüller-Leicht
Masa szpachlowa

 

 

Wykorzystywane systemy

 

 
W626.pl
W626.pl KNAUF Przedścianka
 
W625.pl
W625.pl KNAUF Przedścianka