Meblościanka z płyt gipsowo-kartonowych

 

Z płyt G-K można wykonać ścianki działowe, sufity podwieszane, ale także zabudowę meblową. Współczesne meblościanki poza nazwą, nie mają nic wspólnego z meblościankami popularnymi w czasach PRL-u, które przytłaczały wnętrze. Dzisiaj zabudowa ma kreować przestronne wnętrza, bez nadmiaru mebli. Wykorzystując płyty gipsowo-kartonowe można zaprojektować meblościankę na miarę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

 

 

MEBLOŚCIANKA NA MIARĘ

Półki z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych sposobów na funkcjonalną zabudowę ściany. Półki można dekoracyjnie podświetlić za pomocą lampek punktowych lub listew LED, co nadaje wnętrzu ciekawego wyglądu. Rozłożenie i wielkość zabudowy zależą od upodobań estetycznych inwestora oraz przeznaczenia. Półki z płyt mogą mieć niebanalne kształty łuków i fal, dzięki temu zabudowa meblowa będzie oryginalna i zupełnie inna od tradycyjnych mebli z katalogów. Gotową meblościankę możemy pomalować na  dowolny kolor, najbardziej pasujący do wystroju wnętrza. W dowolnym momencie, możemy ją przemalować, co jest ważną zaletą dla osób lubiących częste motamorfozy. Planując zabudowę należy pamiętać, że półki na ciężkie przedmioty, np. książki, muszą być odpowiednio wzmocnione.


DOBRY PROJEKT TO PODSTAWA

Do wykonania  zabudowy potrzebujemy stalowych profili, do których przymocowane zostaną płyty gipsowo-kartonowe. Mogą to być profile CD i UD, UW i CW lub układ mieszany z wykorzystaniem różnych rodzajów profili – wszystko zależy od przygotowanego projektu meblościanki. Profile otwarte U służą do połączenia ściany z półką, natomiast profile zamknięte C łączą części nośne stelaża. Profile należy przyciąć na żądaną długość. Do tego celu używamy specjalnych nożyc do blachy. Konstrukcja z profili to szkielet ściany, do którego przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe. W miejscach przewidzianych na półki o zwiększonych obciążeniach np. książkami lub sprzętem RTV należy zastosować profile wzmocnione typu UA oraz twardą płytę gipsową, np. Knauf Diamant.

Jak wykonać meblościankę z płyt gipsowo-kartonowych


Jak to zrobić?

  1. Zaczynamy od wytrasowania, tj. wyznaczenia na podłodze i suficie linii zabudowy. 

  2. Następnie wykonujemy konstrukcję z profili, zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. 

  3. Po wykonaniu konstrukcji z profili należy zamontować wszystkie zaprojektowane instalacje, np. oświetlenie.

  4. Następny krok to dokręcanie płyt gipsowo-kartonowych do metalowej konstrukcji. Z uwagi na to, że niektóre elementy konstrukcji muszą powstawać równocześnie, należy bardzo dokładnie zapoznać się z technologią montażu tego typu zabudów.

  5. Połączenia ściany z półką wzmacniamy specjalną taśmą samoprzylepną z włókna szklanego.

  6. Pozostaje już tylko wykończyć półki. Na całość nanosimy masę szpachlową, maskując połączenia płyty z profilami i taśmę.

  7. Kiedy szpachla wyschnie, szlifujemy zabudowę aż do osiągnięcia idealnie gładkiej powierzchni. Następnie odpylamy i czyścimy meblościankę, przygotowując ją do ostatecznego wykończenia.  Pamiętajmy, że zabudowę należy zagruntować.

  8. Na koniec wykańczamy meblościankę, malując ją farbą lub tapetując. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jaki materiał najlepiej pasuje do całości wnętrza.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Płyta Zwykła A10
Standardowa
 
Knauf Płyta Giętka 6.5 mm
Do kształtowania powierzchni krzywoliniowych
 
Knauf Płyta Diamant HF13
Płyta o zwiększonej twardości 12,5 mm