Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku

 

Wykańczając dom lub mieszkanie, decydujemy się często na wykonanie sufitów podwieszanych, zwykle w kuchni, salonie, łazience czy holu. Pod sufitem podwieszanym możemy ukryć nieestetyczne instalacje. Zamontowane w nim oświetlenie nada każdemu pomieszczeniu nowoczesny charakter.

 

 

NIEPOWTARZALNY CHARAKTER KAŻDEGO WNĘTRZA

Sufity podwieszane Knauf mogą spełniać określone wymagania akustyczne i ochrony pożarowej. Pomagają uzyskać różne efekty aranżacyjne we wnętrzach -   od prostych rozwiązań, do bardzo okazałych i efektownych. Umożliwiają konstruowanie powierzchni wielopoziomowych i łukowych. Dzięki sufitom podwieszanym Knauf każde wnętrze może być niepowtarzalne.


POSTAW NA ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE

Kupując produkty do wykonania sufitu podwieszanego wybierajmy rozwiązania systemowe Knauf. Właściwości techniczne elementów składowych są do siebie ściśle dopasowane i tylko w systemie mogą dać nam gwarancję uzyskania parametrów deklarowanych przez producenta.

Knauf oferuje wszystkie elementy i akcesoria potrzebne do wykonania sufitów podwieszanych: profile, taśmę akustyczną, wieszaki, wkręty, płyty gipsowo-kartonowe, standardowe, impregnowane oraz ogniochronne.
Nasi doradcy techniczni służą pomocą w dopasowaniu odpowiedniego rozwiązania i systemu do oczekiwań inwestora.


JAK WYKONAĆ SUFIT PODWIESZANY?

Wykonanie sufitu podwieszanego jest technicznie proste i polega na mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych do konstrukcji nośnej, składającej się z wieszaków, łączników oraz kształtowników, takich jak profile CD i UD, umożliwiających ustawienie powierzchni sufitu z uwzględnieniem żądanej formy.


 
Krok po kroku

 

 

Krok 1.

TRASOWANIE

Zaczynamy od wytrasowania, tj. wyznaczenia linii przebiegu sufitu, do której montowane będą profile przyścienne UD, pamiętając o tym, że minimalna odległość płaszczyzny sufitu od stropu musi wynosić przynajmniej 45 mm. Wytyczona linia przebiegu montażu nada przyszły kształt zabudowy sufitu, który niekoniecznie musi być płaszczyzna równoległą do podłogi.

 
 

Krok 2.

MONTAŻ PROFILI PRZYŚCIENNYCH

Następnie przystępujemy do montażu profili przyściennych UD. Profile podklejamy taśmą akustyczną i montujemy do wyznaczonych linii za pomocą kołków szybkiego montażu. Pamiętajmy koniecznie o taśmie akustycznej. Jej brak spowoduje w przyszłości przenoszenie dźwięków z sąsiednich pomieszczeń, czego każdy inwestor chciałby uniknąć.

 
 

Krok 3.

MONTAŻ WIESZAKÓW

Konstrukcję sufitu podwieszanego podtrzymują wieszaki kotwowe, mocowane do stropu przy pomocy metalowych kołków sufitowych. Odstępy i rozstaw wieszaków zależą od rodzaju i ciężaru planowanej zabudowy. I tak np. przy całkowitym ciężarze zabudowy sufitu, tj. konstrukcji, izolacji i płyty, do 15 kg/m2 rozstaw wieszaków wynosi 1 m. Skomplikowany kształt i ciężka zabudowa wymagają odpowiednio większego zagęszczenia. Przy pomocy wieszaków, a dokładnie sprężyny do wieszaków kotwowych, regulujemy także wysokość zawieszenia sufitu, dostosowując ją do rodzaju istniejącej lub planowanej instalacji, np. klimatyzacji, wentylacji lub oświetlenia.

 
 

Krok 4.

MONTAŻ PROFILA CD DO WIESZAKÓW

Kolejny krok to montaż profilu głównego CD do wieszaków kotwowych w odstępach i rozstawie określonym umiejscowieniem wieszaków. We wspominanym powyżej przypadku, tj. rozstawie wieszaków co 1 m, profil główny CD rozmieszczamy co 90 cm.

 
 

Krok 5.

MONTAŻ PROFILA NOŚNEGO CD

Następnie do profilu głównego CD montujemy profil nośny CD w rozstawie co 40 cm.

 
 

Krok 6.

MONTAŻ ŁĄCZNIKA KRZYŻOWEGO

Miejsca skrzyżowania obu profili CD łączymy przy pomocy łącznika krzyżowego do profili CD-CD. Tak powstaje dwupoziomowa, metalowa konstrukcja sufitu podwieszanego.

 
 

Krok 7.

UKŁADANIE WEŁNY

Teraz możemy pomiędzy profilami ułożyć wełnę mineralną.

 
 

Krok 8.

PRZYKRĘCANIE PŁYT

Następnie przystępujemy do przykręcania płyty gipsowo-kartonowej. Płytę mocujemy w układzie prostopadłym do profili przy pomocy wkrętów w rozstawie maksymalnie co 17 cm. W łazienkach i kuchniach, tj. pomieszczeniach, w których może wystąpić większe natężenie wilgoci, należy zastosować "zieloną" impregnowaną płytę Knauf.

 
 

Krok 9.

SZPACHLOWANIE I MALOWANIE

Ostatni etap to szpachlowanie spoin między płytami gipsowo-kartonowymi masą szpachlową Knauf Uniflott oraz pomalowanie sufitu.