Obróbka glifów po wymianie drzwi i okien – jak ją wykonać?

 

Wymiana okien w mieszkaniach lub domach to jeden z najważniejszych elementów prac remontowych. Na wymianę okien decydujemy się zarówno z czysto praktycznych względów, gdyż kiedy okna są nieszczelne, powoduje to znaczną utratę ciepła, a w konsekwencji doprowadza do wyższych rachunków za ogrzewanie. Decyzję o wymianie starych okien dodatkowo pomagają podjąć względy estetyczne. Żeby osadzić we wnęce nowe okno, rzecz jasna, że trzeba pozbyć się starego. Usunięcie starych okien wiąże się zawsze z tym, że glify w których były one należy ponownie obrobić.

 

 

Materiałem, który idealnie nadaje się do tego typu prac jest ręczny tynk gipsowy Knauf Goldband, który dzięki swoim doskonałym właściwościom roboczym, pozwala ponownie w miejscu obróbki glifów, uzyskać gładką powierzchnię, bez potrzeby wyrównywania całych ścian.  Dodatkową zaleta tego materiału jest taka, że można stosować go na wszelkiego typu podłożach mineralnych, np. cementowo-wapienne, cegła, beton. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć tego materiału do obróbki ścian, które  uprzednio zostały otynkowane zaprawą np. cementowo-wapienną. 


Żeby osiągnąć zadowalający efekt przy użyciu tynku gipsowego należy prace z tym materiałem wykonać zgodnie z zachowaniem odpowiedniego procesu technologicznego, a także przy użyciu odpowiednich narzędzi. Co na przykładzie obróbki wnęki okiennej w niniejszym artykule, z cyklu krok po kroku, Państwu opiszemy. 


KROK 1. ZABEZPIECZENIE OKIEN I INNYCH ELEMENTÓW PRZED ZABRUDZENIEM  

 

Zanim przystąpimy do właściwej obróbki tynkarskiej nowowstawionych okien, w pierwszej kolejności musimy je zabezpieczyć przed zabrudzeniem. Framugi i szyby zabezpieczamy za pomocą folii budowlanej. Polecamy również przykryć  inne elementy w remontowanych pomieszczeniu, które w trakcie pracy mogą ulec zabrudzeniu. 

 

KROK 2. ZAGRUNTOWANIE PODŁOŻA 


Kolejnym krokiem, który należy wykonać zawsze podczas pracy z tynkami gipsowymi jest czynność gruntowania. Dzięki gruntowi polepsza się przyczepność materiału oraz wyrównuje chłonność podłoża.  W przypadku naprawiania ubytków w starym tynku należy powierzchnię zagruntować gruntem głęboko penetrującym na bazie dyspersji styrenowo-akrylowej np. Knauf Universalgrund. Naniesiony na podłoże grunt pozostawiamy następnie do wyschnięcia. Czas schnięcia gruntu zależy od kilku czynników np. od rodzaju podłoża oraz temperatury panującej w pomieszczeniu. W  zależności od panujących warunków czas schnięcia gruntu może trwać od 3 do 24 godzin. 

 


KROK 3. PRZYGOTOWANIE ZAPRAWY TYNKARSKIEJ 


Po wyschnięciu gruntu przystępujemy do dalszych prac. W pierwszej kolejności zabieramy się za rozrabianie tynku ręcznego. W tym celu do czystego wiadra budowlanego wlewamy taką ilość wody, która wystarczy do rozrobienia potrzebnego materiału. Wsypany do wody gips musimy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Konsystencja gipsu powinna być na tyle plastyczna i bez grudek, żeby gips można było łatwo nanosić na obrabianą przez nas powierzchnię 


Ważne! Ilość zaprawy musimy dobrać odpowiednio do planowego zakresu prac. Informację odnośnie proporcji materiału i wody znajdują się na opakowaniu produktu. Należy pamiętać, żeby bezwzględnie stosować się do zalecanych przez producenta wartości. 

 


KROK 4. NARZUCANIE I RÓWNANIE TYNKU 

 

Tynk nanosimy za pomocą pacy do gipsu na całą powierzchnię glifów. Nanoszenie masy na całą powierzchnię  glifów powinniśmy wykonać w jednym cyklu, zanim Goldband zacznie wiązać (cykl nie powinien przekraczać 15-20 minut). To bardzo ważne, gdyż Goldband jest tynkiem jednowarstwowym i nie należy go narzucać ponownie, na związaną już warstwę.  Po nałożeniu masy na całą powierzchnię, możemy przejść do kolejnego etapu jakim jest równanie. Ten element będziemy wykonywać za pomocą tej samej pacy do gipsu. Równamy wykonując pewne ruchy, zgarniając nadmiar powstałej zaprawy.


KROK 5. RÓWNANIE


Po odczekaniu, aż nałożona i wyrównania przez nas zaprawa gipsowa wstępnie zaczęła wiązać, możemy przejść do kolejnego etapu jakich jest równanie. Pracę tę można wykonać przy użyciu pióra tynkarskiego lub pacy, dociskając narzędzie, a następnie przesuwając wzdłuż całej powierzchni obrabianego glifu.  


KROK 6. GĄBKOWANIE


Do wyrównanej powierzchni przykładamy następnie nawilżoną wodą gąbkę, aby wyciągnąć tzw. mleczko za pomocą którego będziemy mogli wygładzić powierzchnię gipsu.  

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Goldband
Ręczny tynk gipsowy
 
Knauf Universalgrund
Środek gruntujący