Odnawiamy elewacje. Jak wyczyścić zabrudzenia?

 

Elewacje budynków, tak samo jak inne powierzchnie, brudzą się i wymagają czyszczenia lub nawet odnowienia. Nie znaczy to, że musimy czyścić elewację co roku, wystarczy gruntowne mycie co kilka sezonów.

To jak często musimy myć elewację, zależy w dużym stopniu od położenia domu i rodzaju materiału użytego do wykończenia ścian zewnętrznych.

 

 

CO POWODUJE BRUDZENIE SIĘ ELEWACJI?

Na zabrudzenia elewacji wpływają różne czynniki. Jednym z głównych jest usytuowanie budynku.  Budynki znajdujące się w pobliżu ruchliwej lub nieutwardzonej drogi, położone w pobliżu lasów lub zbiorników wodnych są bardziej narażone na zabrudzenia. Istotny jest też rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest nasza elewacja. Elewacje są najczęściej wykonane z tak zwanych tynków porowatych, czyli strukturalnych, na powierzchni których brud szybciej się osadza i  trudniej go usunąć bez użycia odpowiedniego środka czyszczącego.


JAKI ŚRODEK DO CZYSZCZENIA ELEWACJI WYBRAĆ?

Do czyszczenia elewacji najlepiej wybrać środek, który nie tylko usuwa zwykłe zabrudzenia, ale także ma właściwości biobójcze - niszczy grzyby i glony na tynkach, a jednocześnie zapobiega ich ponownemu narastaniu.  Takim środkiem o podwójnym działaniu i wysokiej skuteczności jest Knauf Fassi.  
Knauf Fassi ma bardzo szerokie zastosowanie. Można go używać  do mycia i impregnowania tynków akrylowych, siloksanowych, silikatowych, silikonowych, mineralnych, cementowych czy cementowo – wapiennych. Z Knauf Fassi twój dom będzie jak nowy!


CZYSZCZENIE ELEWACJA W 4 KROKACH

1. Wstępnie myjemy elewację wodą
, a najbardziej uporczywe zanieczyszczenia usuwamy doczyszczając powierzchnię przy pomocy szczotki.

Do czyszczenia elewacji najlepiej użyć myjką ciśnieniową. Doskonale sprawdzi się standardowa myjka do użytku domowego o ciśnieniu do 120 bar. Ciśnienie do 120 bar jest na tyle wysokie, że pomoże pozbyć się zabrudzeń na tynku, ale na tyle niskie, że jest bezpieczne dla elewacji i nie uszkodzi jej.

2. Następnie na oczyszczoną elewację nanosimy Knauf Fassi.
Najlepiej aplikować preparat za pomocą myjki ciśnieniowej, ale można go też nakładać szczotką lub pędzlem. UWAGA – Knauf Fassi nie należy rozcieńczać; to środek gotowy do użycia. Knauf Fassi zostawiamy na ścianie do wyschnięcia. W tym czasie preparat wniknie głębiej w strukturę tynku, usuwając nie tylko powierzchowne zabrudzenia, ale także te bardziej uporczywe.

3. Po upływie 12-24 godzin ponownie myjemy elewację wodą i czekamy aż wyschnie. Jeżeli powierzchnia była bardzo zabrudzona, możemy powtórzyć krok 2.

4. Czas na impregnację - nanosimy Knauf Fassi w celu zabezpieczenia powierzchni przed ponownym zabrudzeniem.  Knauf Fassi tworzy na elewacji niewidoczną powłokę ochronną, która zmniejsza porowatość i nasiąkliwość tynku.


WARTO PAMIĘTAĆ!
Knauf Fassi doskonale czyści nie tylko elewacje. Można go z powodzeniem stosować do mycia dachówek cementowych, ceramicznych oraz kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej Knauf Fassi


MALOWANIE ELEWACJI

Jeżeli elewacja po czyszczeniu wymaga odnowienia lub zmiany kolorystyki, można ją pomalować Knauf Farbą silikonową egalizacyjną. Farba ta posiada bardzo dobre właściwości  kryjące i wypełnia mikropęknięcia powstałe na elewacji. Jest wodoodporna i paroprzepuszczalna, więc można ją zastosować do pomalowania ocieplenia wykonanego ze styropianu, a także z wełny mineralnej. Farba jest dostępna w bogatej ofercie kolorystycznej. Ma właściwości samoczyszczące i dodatkowo wzbogacona jest środkami, które zapobiegają tworzeniu się mikroorganizmów. To bardzo istotne przy dalszej eksploatacji budynku.  Farbę można nanosić na powierzchnię tynku ręcznie lub maszynowo.

Malowanie elewacji Knauf Farbą silikonową egalizacyjną

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Farba silikonowa egalizacyjna
Farba fasadowa
 
Knauf Fassi
Środek do czyszczenia elewacji oraz zwalczania grzybów i glonów